TIP REDAKCE: Vánoční songy britské rockové historie

Queen | Zdroj: facebook.com

Opět je tu doba, kdy v nákupních centrech není k hnutí, maminky začínají hledat krabice s cukrovím, které schovaly před mlsnými jazýčky zbytku domácnosti, předvánoční úklid je v plném proudu, balicí papír už nemůžete ani vidět a do toho všeho hraje z rádia Mariah Carey a Vašek Neckář. Se spoustou věcí spojených s Vánocemi se zkrátka nic dělat nedá. Dobrá a neohraná hudba se však dá najít vždycky, a to i ta vánoční. Pokud tedy rádi občas zabrousíte do klasického rocku, neměli byste si nechat ujít těchto pět vánočních songů.

The Beatles – Christmas Time (is Here Again)

Nejstarší píseň naší krátké hitparády spatřila světlo světa v roce 1967 a byla vydána na vánoční desce, se kterou The Beatles přicházeli před každými Vánocemi od roku 1963 do roku 1969 a nahrávali na ni vánoční přání svým fanouškům, doplněné fórky, které k The Beatles prostě vždy patřily. Někdy tam i něco zazpívali a tentokrát nahráli celou vánoční písničku nazvanou Christmas Time (is Here Again).

Slade – Merry Xmas Everybody

Dále budeme pokračovat s něčím trochu známějším. Tahle píseň glamrockové skupiny Slade, která patřila k nejpopulárnějším kapelám sedmdesátých let, se stala hitem roku 1975 a držela si stálé místo ve vánočních rádiových vysíláních ještě dlouho potom. A když už se na ni skoro zapomnělo, začali si ji s Vánoci spojovat fanoušci britského sci-fi seriálu Doctor Who, ve kterém se začala pravidelně kolem Vánoc objevovat.

Paul McCartney – Wonderful Christmastime

O dva roky později vyšla píseň Wonderfull Christmastime, kterou Paul McCartney stvořil během nahrávání jeho sólového projektu McCartney II. Na nahrávce tedy vůbec nejsou členové McCartenyho kapely Wings, ačkoli s sebou Wings tuto píseň v roce 1979 vozili na turné po Spojeném Království. Wonderful Christmastime sklidila popularitu po celém světě, nevydržela však být symbolem Vánoc tak dlouho, jako známější počin jiného bývalého brouka Johna Lennona, Happy Xmas (War Is Over).

David Bowie & Bing Crosby – Peace on Earth/Little Drummer Boy

V tomto případě se nejedná o zcela autorskou tvorbu, ale o důmyslné spojení koledy Little Drummer Boy s písní Peace on Earth, které vzniklo exkluzivně pro duo Bowie & Crosby. Píseň byla vydána jako singl v roce 1982. Sice to nebyla čistě anglická skladba, ale i tak byla ve Spojeném Království velmi populární a stala se jedním z nejprodávanějších Bowieho singlů. Ceněná byla ale i v Americe. Washington Post ji označil za jeden z nejúspěšnějších duetů historie vánoční hudby.

Queen – Thank God It’s Christmas

Thank God It’s Christmas vyšla v roce 1984 jako vánoční singl Queen a jeho autory jsou kytarista Brian May a bubeník Roger Taylor. Bohužel ale k písni nevznikl žádný videoklip, a tak neměla moc šanci stát se dlouhodobějším symbolem Vánoc a moc se neobjevovala ani v kompilacích vánočních písní.

Bonus: The Beatls Christmas Record 1967

Pokud vám to ještě nestačilo, máme tu celé vánoční poselství The Beatles z roku 1967 a s ním i přání klidného prožití Vánoc od Celé redakce MonsterMusic. Moc se nestresujte a pusťte si něco, co máte rádi.


Napište komentář

Veronika Sodomová
O Veronika Sodomová 164 Článků
Holka z Vyškova, která strávila pubertu v knížkách o rockových hvězdách s vidinou toho, že jednou bude na jejich místě. Po čase se však střetla s tvrdou realitou a zjistila, že to nebude tak snadné, tak teď o těch hvězdách aspoň píše. Na tvrdý rock stále a nikdy nedá dopustit a považuje ho za lék na všechny chmury. jen se pořád nemůže rozhodnout, jestli má radši kluby nebo festivaly.