TIP REDAKCE: Ve světě extrémního metalu. 5 alb, které přinesl rok 2018

Immortal | Zdroj: immortalofficial.com

V uplynulém roce se toho ve světě extrémního metalu stalo mnoho zajímavého. Nyní je tedy načase ohlédnout se za pěti signifikantními deskami, které ukazují, že kapely hrající tvrdou a temnou hudbu skutečně mají co nabídnout.

Immortal – Northern Chaos Gods

Prvními na seznamu jsou Immortal, kteří spolu s Mayhem, Darkthrone či Gorgoroth v devadesátých letech tvořili norskou scénu temného, ponurého a zároveň agresivního black metalu. Z Immortal před třemi lety zmizel dlouholetý zpěvák Abbath, na nové desce vokály zastal kytarista Demonaz. Album Northern Chaos Gods je skvěle zvládnutou směsí kvalitativně srovnatelných písní v duchu klasického black metalu se završením v podobě epické devítiminutové skladby Mighty Ravendark.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Co nás čeká v roce 2019? Těšme se na ohnivé Parkway Drive, Muse nebo Alice in Chains

Marduk – Viktoria

Marduk je švédská black metalová kapela, která hraje již od roku 1990 a je známá jak svým agresivním stylem hudby, tak leckdy až kontroverzními tématy textů (což ostatně zrovna u black metalu nebývá zrovna neobvyklé). Na svém letošním albu pojmenovaném Viktoria kapela pokračuje ve skladbách na téma druhé světové války, jíž se věnovala již v minulosti.

Behemoth – I Loved You at Your Darkest

Polské kapele Behemoth bývá připisován žánr blackened death metal, a to zejména proto, že na svých raných deskách byla orientovaná spíše do black metalu, aby se pak posunula spíše k death metalu. Dodnes jsou ale v hudbě Behemoth patrny oba vlivy. Předchozí album The Satanist se setkalo s velkým úspěchem a o to víc fanoušci vyčkávali novinku. Je nutno uznat, že dostali přesně tak skvělou a temnou desku, jak se na kapelu velikosti pohanů z Behemoth sluší a patří.

Čtěte také: Polští blackened death metaloví Behemoth vyvolají démony v Praze

Venom – Storm the Gates

Hudební styl britské kapely Venom je poměrně těžké specifikovat. Hudebně znatelně čerpají z thrash metalu, v textech se však vyskytují satanistické prvky, druhé album se přímo jmenovalo Black Metal (vyšlo však v době, kdy tento žánr v dnes známé podobě v podstatě neexistoval) a za svůj vzor je uvádějí i členové ikonických Mayhem. Tak či tak, Venom stále tvoří skvěle zahranou tvrdou muziku a dokazují to i svým albem Storm the Gates, které vyšlo teprve před pár dny.

Gaerea – Unsettling Whispers

Poslední kapela v našem skromném seznamu není příliš známá, o to větší fakt zasluhuje pozornost. Pochází z Portugalska, jmenuje se Gaerea, hraje energický pravověrný black metal a v textech se nebojí sáhnout třeba i po tématu duševních chorob. Letos vyšla její první dlouhohrající deska a nyní nezbývá než doufat, že nás Gaerea brzy potěší dalšími položkami ve své diskografii.

 


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 402 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky