Začátky Billy Talent – takhle je nejspíš neznáte

Billy Talent | Foto: Dustin Rabin

Již v první srpnové dny v Česku vystoupí stále výše mířící Kanaďané známí pod názvem Billy Talent. Dřív si však tihle kluci z Ontaria kolem Benjamina Kowalewicze říkali Pezz a hudba, kterou hráli se dost výrazně lišila od té, kterou od nich známe dnes.

Kanadská kapela Billy Talent u nás hrála už několikrát a jen letos u nás vystoupí dvakrát. Dá se tedy říct, že si tahle punk rocková čtveřice vytvořila v České republice celkem silnou fanouškovskou základnu a skoro každý tady Billy Talenty zná alespoň podle názvu nebo podle hitů jako Red Flag nebo Fallen Leaves. Ne každý však ví, jak skupina s původním názvem Pezz začínala a jak zněly její první nahrávky.

Kapela Pezz vznikla díky středoškolské talentové soutěži. Tam spolu hráli zpěvák Benjamin Kowalewicz, baskytarista Jonathan Gallant a bubeník Aaron Solowoniuk s kapelou To Each His Own. V jiné kapele hrál kytarista Ian D’Sa, ale právě díky téhle soutěži se s ostatními seznámil a přidal se k nim. Poté si vymysleli nový jednoslovný název Pezz a stále se zdokonalovali, psali texty, skládali hudbu a dostávali se do většího a většího povědomí. První demo Demoluc vzniklo v roce 1994 ve sklepě Iana D’Sa a název získalo po kamarádovi kapely Jasonovi Delucovi. Druhé demo, které vzniklo o rok později, bylo nahráno už profesionálněji a neslo název Dudebox. V této době se však hudba téhle party dosti vzdalovala té, kterou hráli dnes. Jejich styl se dal totiž přirovnat ke směsici grunge a hip hopu.

K punk rocku se začali ubírat až se studiovým albem Watoosh, které vyšlo v roce 1999. Tedy v době, kdy byli všichni členové zaneprázdněni prací nebo studiem, ale přeci si našli dostatek času a financí k jeho realizaci. Watoosh se stalo prvním a taky posledním albem skupiny Pezz. Kapela se totiž musela v roce 1999 přejmenovat. Ukázalo se totiž, že už jedna skupina jménem Pezz existuje.

Inspirací pro nový název byla kniha Michaela Turnera, Hard Core Logo, jejíž hlavní hrdina se jmenoval právě Billy Talent. A se změnou názvu se razantně změnil i styl. Začali hrát agresivnější punk rockovou muziku a tím si získali lásku svých fanoušků a mohli tak rozjet skutečnou hudební kariéru.

Od té doby uplynula již řada let a vznikla řada alb. Například to nejslavnější Billy Talent II nebo to nejnovější z loňska Afraid of Heights. A z obou dost pravděpodobně něco zazní i na chystaných koncertech 1. srpna v Olomouci a 3. srpna v Praze.


Napište komentář

Veronika Sodomová
O Veronika Sodomová 164 Článků
Holka z Vyškova, která strávila pubertu v knížkách o rockových hvězdách s vidinou toho, že jednou bude na jejich místě. Po čase se však střetla s tvrdou realitou a zjistila, že to nebude tak snadné, tak teď o těch hvězdách aspoň píše. Na tvrdý rock stále a nikdy nedá dopustit a považuje ho za lék na všechny chmury. jen se pořád nemůže rozhodnout, jestli má radši kluby nebo festivaly.