Green Day přijeli s monstrózní show, kterou si Praha snad ani nezasloužila

Green Day | Zdroj: facebook.com/GreenDay

Konec víkendu se místo nedělní svíčkové nesl v duchu jednoho z nejočekávanějších vystoupení za poslední měsíce, Green Day. Ti do Prahy přijeli v rámci své aktuální tour k nové desce Revolution Radio a podařilo se jim v Tipsport Aréně udělat show tak výbornou a propracovanou, že tu už v lednu máme žhavého kandidáta na koncert roku.

Kdo přijel na pražské Výstaviště s velkým předstihem, dobře udělal. Fronta před bývalou sparťanskou mekkou byla s přibývajícími minutami delší a delší a spousta fanoušků čekala před vchodem ještě dlouho po začátku vystoupení předkapely The Interrupters. Podle toho později vypadal i prostor arény, který se tisícům punkrockových nadšenců podařilo zcela zaplnit.

S odbytím osmé hodiny večerní se z reproduktorů začalo ozývat intro, s nímž americká kapela na letošním světovém turné vystupuje – tóny proslulé písně Bohemian Rhapsody od Queen. A ačkoli zatím pódium zelo prázdnotou, fanoušci již byli zcela ve varu a když se se začátkem skladby Blitzkrieg Bop od punkových velikánů Ramones na jevišti objevil ikonický maskot v podobě růžového králíka, bylo jasné, že první velká show roku 2017 právě začíná.

Za opravdu bouřlivého potlesku na pódium naběhla trojice Billie Joe Armstrong, Tré Cool a Mike Dirnt a spolu s nimi i doprovodní hudebníci Jason White, Jason Freese, Jeff Matika a téměř třicetipísňový set byl výkřikem Praha! odstartován.

Čtěte také: Green Day se na Revolution radio vrátili ke kořenům, má to ale háček

Že jsou Green Day světová kapela se potvrdilo již v prvních minutách. Propracované jeviště v kombinaci s pyrotechnikou šly ruku v ruce při tvorbě ohromujícího a přesně sedícího vizuálu a Billieho interakce s bohužel občas nečinným publikem byla na takové úrovni, že by se od něj naprostá většina současných interpretů mohla učit.

Ostatně už k první skladbě Know Your Enemy si přizval fanouška na pódium a stejně tak učinil během koncertu ještě dvakrát, přičemž si jedna fanynka jako bonus odnesla domů i jeho kytaru. Kdo by navíc myslel, že se na frontmanovi jeho blížící se 45. narozeniny projeví, mýlil by se. Billie se po pódiu proháněl jako navždy dvacetiletý a nevypadal, že by ho to mělo v blízké budoucnosti omrzet.

Absolutně nejsilnější stránkou celého vystoupení byl ale setlist. Ten kapela vybrala vskutku prvotřídní a vedle hitů z minulých let dost sázela i na novinky z alba Revolution Radio, což se nejednou skvěle vyplatilo. Navíc došlo i na covery legendárních skladeb (I Can’t Get No) Satisfaction a Hey Jude. Za celé dvě a půl hodiny tak nenastal nudný moment a když už se skupina dostala k některému z méně známých songů, okamžitě to vyvážila již zmíněnou komunikací s několikatisícovým obecenstvem.

Přestože zbrusu nové hity Bang Bang a Revolution Radio odehrála kapela už na samotném začátku, první opravdu silný moment přišel až o několik minut později se známou Boulevard of Broken Dreams. Tu nechal Billie téměř celou na publiku a v jeden moment tak známou pecku zpívalo snad více fanoušků, než před dvěma lety českou hymnu na hokejovém mistrovství světa v nedaleké O2 Areně.

A dále už se to pouze stupňovalo. Zazněly skladby When I Come Around, Waiting, St. Jimmy, Basket Case, She, Still Breathing i cover skupiny Operation Ivy, píseň Knowledge. S Forever Now se pak kapela rozloučila a čekalo se na přídavek.

Ten nakonec dorazil, a to rovnou v podobě bezpochyby největšího hitu Green Day, songu American Idiot. Energetická bomba obohacená o vskutku pozoruhodné nástrojové sólo předcházela lehce zdlouhavému Jesus of Suburbia, po kterém už na pódiu zůstal pouze Billie Joe s akustickou kytarou a dvěma posledními songy – Ordinary World, u kterého zapomněl po dvou slokách text a musel ho opakovat a úplný konec vystoupení se nesl v tónech balady z konce devadesátých let, Good Riddance (Time Of Your Life).

Green Day se vrátili do Prahy po sedmi letech a přivezli s sebou show, kterou několikrát opakované heslo Let’s go crazyesně vystihovalo a která byla téměř ve všech směrech dokonalá.

Co je ovšem třeba vytknout pořadatelům je výběr místa konání. Monstrózní a propracované vystoupení mohlo zanechat ještě větší dojem v O2 Areně a celkovou atmosférou by se tam rozhodně hodilo lépe. Tak jako tak, výborná šestka muzikantů, vychytaný setlist, propracovaná stage i skvělý zvuk, to vše hrálo v nedělní večer významnou roli a i když se české publikum kapele moc často svým křikem neodvděčilo, Green Day i jejich čeští fanoušci budou mít dlouho na co vzpomínat.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 294 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.