Pořadatelé jednoho z největších metalových festivalů Evropy nešetří s příjemnými překvapeními. Letos to platí o to víc, neboť Brutal Assault oslaví čtvrtstoletí své existence. S předvánočním updatem přišlo nadšené očekávání další dávky brutality, kterou si tisíce metalových fanoušků užijí v jaroměřské pevnosti Josefov.
Přestože je oznámena teprve půlka kapel, už teď vypadá Brutal Assault 2020 téměř jako přehlídka toho nejvýznamnějšího, co se momentálně děje ve světě metalu. Při čtení zatím posledních oznámených jmen zaplesají srdce zejména příznivců extrémních směrů. Pozoruhodnou kombinaci noise a grindcore nabídne japonská kapela Melt-Banana. Kromě velmi dynamické (a velmi hlasité) hudby je pro ně typický velmi vysoký hlas zpěvačky Yasuko. Co se týče rychlého a špinavého subžánru jménem grindcore, na festivalu bude samozřejmě více představitelů. Melt-Banana se ovšem vyznačují velmi osobitým přístupem, který jen těžko zmizí z posluchačovy hlavy.
Čtěte také: Brutal Assault 2020 nabídne Dark Funeral, Kvelertak, Cattle Decapitation a desítky dalších kapel
Ačkoliv je již ohlášeno poměrně hodně black metalových kapel, poslední update byl na tento žánr poněkud skoupější. Pro milovníky temnoty si však pořadatelé nachystali lahůdku ze světa post-metalu a shoegaze aneb francouzskou kapelu Alcest, jež se přijede pochlubit s novou deskou jménem Spiritual Instinct. V základní sestavě jsou pouze dva muzikanti (Neige a Winterhalter), kteří se o mrazivou atmosféru v uších svých posluchačů rádi starají již od začátku tohoto tisíciletí. Co se týče doom metalu, v srpnu 2019 byli hlavním tahákem klasici Electric Wizard. Příští léto návštěvníky festu čekají britští Paradise Lost, kteří jsou blíže gotickému směru. Ve vývoji metalu však měli vliv nemenší, neboť je jako vzor uvádí mnoho kapel od Anathemy po Cradle of Filth (kteří budou na Brutalu k vidění jakbysmet).
Trochu překvapivě je jako svoji inspiraci uvádí i H.I.M. nebo Nightwish, což samo o sobě svědčí o důležité pozici Paradise Lost ve světě tvrdé muziky. Navíc nás čeká i záhrobní alter-ego frontmana Grega Mackintoshe s kapelou Strigoi, jež překvapí neobvyklou kombinací crustu, blacku, punku a grindcore. Důležitou součástí doomových zážitků budou i němečtí Nailed to Obscurity, kteří se předvedli již na warm-up párty předchozího ročníku. V roce 2020 však budou součástí hlavního programu a ukáží, jak zdařile doom metal fúzovat s melodickým death metalem.
Předvánoční update je sice poněkud chudý, co se týče black metalu, nabídka death metalových kapel to ovšem spolehlivě vynahrazuje. Jednou z nich je skupina Obituary, která pochází z americké Floridy. Hraje již od roku 1984, přestože tou dobou používala název Executioner. Svým vlivem se můžou rovnat těm největším americkým klasikům, jakými jsou Death nebo Cannibal Corpse. Dalšími kumpány do deathového okruhu budou na Brutalu 2020 rovněž američtí Suffocation, kteří kráčejí po technicky náročné brutální cestě. I oni jsou na scéně dlouho (již od konce 80. let). Jejich koncert bude o to výjimečnější, že bude naposledy ke slyšení výborný zpěvák Frank Mullen.
Čtěte také: Prosincový update nabízí další důvody, proč jet na Brutal Assault 2020
Blíže k punkovému základu budou mít američtí Terror, kteří patří k věrným představitelům hardcore. Na scéně jsou jedněmi z mladších, stihli však už vydat sedm studiových desek. Pozoruhodnou zajímavostí je také to, že si v josefovské pevnosti před dvěma lidmi natočili klip k songu Spirit of Sacrifice. Kanadská kapela Front Line Assembly je ve službě déle (již od roku 1986) a žánrově je opět úplně někde jinde – patří k pionýrům elektronického a elektronického přístupu k metalu. Poslední oznámenou kapelou (avšak neméně zajímavou) jsou američtí Exhorder. Žánrově se pohybují mezi groove a thrash metalem a povídá se o nich, že v raných fázích inspirovali Panteru k přeměně zvuku. Sice nic nevydali dlouhých 27 let, na Brutal Assault ovšem přivezou novou desku jménem Mourn the Southern Skies. Lze si jen těžko představit, že by nový update jednoho z největších metalových festivalů v Evropě nechal chladné příznivce rozličných subžánrů světa tvrdé muziky. Nejinak tomu bylo i tentokrát, zároveň však festival vzbuzuje řadu nezodpovězených otázek, neboť je oznámena teprve polovina účinkujících.