Brutal Assault 2023 láká prvními oznámenými jmény

Napalm Death | Zdroj: facebook.com/officialnapalmdeath

Stěny legendární pevnosti Josefov po letošním ročníku festivalu Brutal Assault utichly sotva před chvilkou, pořadatelé však už nyní mají jasno o některých kapelách, které se v areálu objeví příští léto. Na rozjezd jde bezmála o samý death metal, na tomto klasickém žánru extrémní muziky si však potrpí snad každý potenciální návštěvník. Navíc je jisté, že pořadatelé v rámci dalších oznamovacích vln potěší příznivce snad všech subškatulek, které lze vůbec v metalové hudbě najít.

Už od samotného začátku jde z velké části o velká a zvučná jména. V případě čistého death metalu jde především o americké Deicide, kteří se za více než třicet let své existence proslavili svými anti-křesťanskými texty a zejména řezavým hráčským uměním, jež patří k tomu nejlepšímu, co v rámci žánru vůbec kdy vzniklo. Vystoupení bude o to neobvyklejší, že bude věnováno třicetiletému výročí desky Legion. Další legendou death metalu je rovněž americká kapela Nile, která si ještě více dává záležet na techničnosti i brutalitě a která je svou tématikou ponořená do staroegyptského étosu. Poctivou husí kůži zaručí také kanadští Archspire, kteří jsou sice o něco méně známí, již od roku 2007 ale jejich sláva roste hlavně díky výrazné technické propracovanosti. Jejich loňská deska Bleed the Future vyvolala u kritiky nadšenou reakci, a tak se na jejich koncert na Brutalu můžeme těšit tím spíše.

Čtěte také: TOP 10 koncertů, které přinesl Brutal Assault 2022

Death metal není cizí ani americké kapele Gatecreeper, která si libuje v old school variantě žánru. Nebrání se však ani koketování s valivým doom metalem či hardcore punkem. Dalším skutečným klasikem death metalu jsou pak drtící Dying Fetus, kteří pochází rovněž ze Spojených států a od kterých se dají očekávat nové šťavnaté kousky. Skutečné smrtící mely se fanoušci extrémní muziky bezpochyby dočkají i na vystoupení švédské kapely Hypocrisy. Na jinou vlnu zahrají američtí Beartooth, kteří se vidí spíše v melodické kombinaci hardcore punku a metalcore. Ještě pozoruhodnější žánrové kombinace přinesou Trivium z Floridy (nalezli se ve spojení thrash metalu a progresivních prvků) nebo newyorští Biohazard, kteří se po několikaletém odpočinku jistě rádi vrátí ke crossover thrash metalu doplněnému o rap. Skutečným “tahákem” pak budou zejména Napalm Death, kteří stáli na počátku agresivního žánru grindcore a kteří v průběhu své květnaté diskografie několikrát odbočili k příbuzným stylům.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 363 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky