Brzy vyjde nové album Chucka Berryho, na kterém si zahrál i Tom Morello

Chuck Berry | Foto: facebook.com

Album CHUCK, kterého se sám průkopník rock’n’rollu Chuck Berry bohužel nedožil, vyjde 16. června – skoro čtyřicet let po vydání jeho posledního alba Rock It. Na písních z nové desky se podíleli Gary Clark Jr., Tom Morello, Nathaniel Rateliff a Chuckův vnuk Charles Berry III.

CHUCK, album legendárního muzikanta Chucka Berryho, který letos zemřel ve věku devadesáti let, obsahuje deset nových nahrávek, z nichž osm složil samotný Chuck. Novinku nahrál a produkoval v různých studiích v okolí St. Louis se svou skupinou, která ho doprovázela na koncertech po dobu dvou desetiletí a ve které hrály i jeho děti Ingrid Berry a Charles Berry Jr., který se k albu vyjádřil takto: „Práce na tátově desce byla jedním z nejlepších zážitků mého života. Budu navždy mít v srdci naše rozhovory o hudbě a dobu, kterou jsme spolu strávili při jejím dokončování.

Na albu vystupuje také řada hostů. Jsou jimi americký zpěvák a kytarista Gary Clark Jr., americký zpěvák Tom Morello, známý především z kapel Rage Against the Machine a Audioslave, americký folkový zpěvák Nathaniel Rateliff a Berryho vnuk Charles Berry III.

Průvodním slovem k albu přispěl historik Douglas Brinkley, který jednu z písní označil za národní hymnu kytaristů. Jedná se o píseň Big Boys, na které se podíleli právě hosté Tom Morello a Nathaniel Rateliff. K této písní vznikl i videoklip, který se stal prvním Berryho videoklipem vůbec.

Práce na přípravě vydání této desky v posledních měsících a v podstatě v posledních několika letech jej naplnila pocitem radosti a uspokojení,” uvedla Berryho rodina ve svém vyjádření zaslaném na Facebook krátce po jeho smrti.  „I když naše srdce v těchto chvílích ztěžkla, víme, že by si nepřál nic jiného, než vidět vydání tohoto alba pro celý svět. Nevíme o lepším způsobu, jak oslavit a připomenout si devadesát let jeho života než prostřednictvím jeho hudby.

Smrt Chucka Berryho 18. března vyvolala lavinu kondolencí a projevů účasti od fanoušků, kolegů hudebníků a světových politiků, například od členů The Rolling Stones a The Beatles nebo bývalých prezidentů Baracka Obamy a Billa Clintona. The Daily Telegraph napsal: „Chuck Berry byl jedním z nesporných a věčných velikánů rock and rollu, otec zakladatel hudby, která otřásla světem a formovala jej. Jeho vliv na Elvise, The Beatles a Stones (stejně jako na všechny hvězdy nebe rock and rollu, od Buddy Hollyho k Bruce Springsteenovi) stačí na zajištění hudební nesmrtelnosti.”

Rolling Stone tvrdí, že Berry „definoval rock & roll během jeho zrodu a na mnoho dalších desetiletí.” V The New York Times nazvali Berryho rockovým „hlavním teoretikem a konceptuálním géniem, skladatelem, který pochopil, po čem mládež touží, dřív než mládež porozuměla sobě,” a dodávají, že i po šedesáti letech znějí jeho první nahrávky stále bezstarostně a odvážně.


Napište komentář

Veronika Sodomová
O Veronika Sodomová 164 Článků
Holka z Vyškova, která strávila pubertu v knížkách o rockových hvězdách s vidinou toho, že jednou bude na jejich místě. Po čase se však střetla s tvrdou realitou a zjistila, že to nebude tak snadné, tak teď o těch hvězdách aspoň píše. Na tvrdý rock stále a nikdy nedá dopustit a považuje ho za lék na všechny chmury. jen se pořád nemůže rozhodnout, jestli má radši kluby nebo festivaly.