Slashoviny, díl I. – Jak Slash ke Guns N’ Roses přišel

Slash | Zdroj: archiv

Letos tomu bude 30 let, co světlo světa spatřila jedna z nejdůležitějších desek rockové historie, Appetite For Destruction od Guns N’ Roses. Za jejím úspěchem stojí řada faktorů, mezi ty nejpřednější se však řadí ikonické kytarové party, se kterými dnes již legendární Slash doslova dobyl svět. Jaký život ale tento proslulý, byť stále skromný kytarista vedl ještě před tímto hvězdným angažmá? Na to se podíváme v prvním díle našeho seriálu Slashoviny.

Slash se narodil jako Saul Hudson 23. července roku 1965 v Londýně. Tam se svou matkou Olou, která pracovala jako stylistka i pro hvězdy jako byl John Lennon či David Bowie, a otcem Anthonym, jenž designoval covery alb tehdejších slavných jmen, žil až do svých pěti let, kdy se rodina přestěhovala do města andělů, Los Angeles.

Nedlouho poté následoval rozvod jeho rodičů. Dále už žil pouze se svou matkou, případně se svou babičkou z matčiny strany. Právě díky svému rozhodnutí žít s matkou se mu ale dostalo jeho ikonické přezdívky – tu mu vymyslel herec Seymor Cassel, když Slash doprovázel svou matku do práce. Lomítkem, jak by se přezdívka dala přeložit do češtiny, ho herec nazval, protože „neustále skákal od jedné k věcí druhé.

V Los Angeles našel brzy Slash i svou první velkou zálibu – BMX. Během svých teenagerských let projezdil na kole snad celé Los Angeles a jak sám říká, kdyby neobjevil kytaru, jeho kariéra by se zřejmě ještě dlouho točila kolem BMX či motocrossu. Naštěstí pro hudební svět se ale ke kytaře dostal, a to o pár let později a vůbec ne náhodou.

Přestože měl k hudbě díky svým rodičům blízko již od dětství, opravdový zlom prý přišel až ve 14 letech. „Bylo mi asi čtrnáct. Chtěl jsem se dostat jedné slečně do kalhotek a když mě konečně pozvala k sobě domů, poslouchali jsme album Rocks od Aerosmith. To mě úplně dostalo. Seděl jsem tam a poslouchal jsem to pořád dokola, o tu holku jsem se vůbec nezajímal. Když jsem potom jel na svém kole k babičce domů, věděl jsem, že se v mém životě něco změnilo. Konečně jsem se v něčem spatřil.“

Netrvalo dlouho a Slash se na škole (ze které byl, jak už to tak bývá, později vyhozen) potkal s budoucím bubeníkem Guns N’ Roses, Stevenem Adlerem. Oba si okamžitě padli do noty a krom častého navštěvování mejdanů si začali dělat i plány na založení vlastní kapely. V té měl Adler hrát na kytaru a Slash na basu. Když ale Slash šel za učitelem, aby ho naučil hrát na baskytaru, poté, co ho viděl hrát na kytaru skladbu Brown Sugar od The Rolling Stones, okamžitě se do šestistrunného nástroje zamiloval. „Jakmile jsem ho slyšel to zahrát, řekl jsem, že chci dělat tohle,“ dodal Slash ke svému zlomovému setkání s kytarou.

Na původně jednostrunnou kytaru, kterou dostal od své babičky, tak postupě přidal další struny a když se naučil zahrát několik akordů a sólovat na ně, začal se shánět po kapele. Místo Adlerovo projektu v roce 1981 založil vlastní kapelu – Tidus Sloan. Ta dostala název podle nesmyslných slov, která vypadla z úst opilce, s nímž se Slash potkal v baru a hrála převážně instrumentální covery kapel jako Deep Purple či Black Sabbath. Širšího úspěchu se však nedočkala a po dvou letech se rozpadla.

Poté, tentokrát už s Adlerem na pozici bubeníka, založil Slash skupinu Road Crew. Ta svým názvem vzdávala poctu Motörhead a jejich songu (We Are) The Road Crew a při shánění basáka se do vznikající losangelské party poprvé dostal i další pozdější člen Guns N’ Roses, Duff McKagan. Road Crew však ztroskotalo na neúspěšných pokusech najít zpěváka a jediné, co ze skupiny vzešlo, byl riff, který se o pár let později uchytil jako nápad pro skladbu Rocket Queen.

Slash se po rozpadu Road Crew vydal hned třemi cestami najednou – neúspěšně se pokusil dostat do glam-metalových Poison, chvíli se angažoval ve skupině Black Sheep, ale co především, právě díky svému angažmá v této kapele se přes budoucí manažerku Guns N’ Roses Vicky Hamilton přidal s Adlerem ke kapele Hollywood Rose.

V té už tehdy účinkovali Axl Rose a Izzy Stradlin, přičemž když Slash poprvé slyšel Axlův hlas, okamžitě se s ním chtěl setkat. Kvůli častým změnám v sestavě se ale toto uskupení rychle rozpadlo. Ještě před tím ale stihlo odehrát několik představení a vydat i demo s pěti skladbami, které je možné si pod názvem The Roots of Guns N’ Roses poslechnout i na Spotify.

S létem roku 1985, reformací Hollywood Rose a jejich přejmenováním na Guns N’ Roses, pak začala nejdůležitější část Slashovy kariéry. Po vyhození kytaristy Traciiho Gunse nastoupil na jeho místo právě Slash a odstartoval tak nezapomenutelný kus svého života, který z něj později udělal jednoho z nejvlivnějších a nejikoničtějších kytaristů všech dob. A o tom už příště…


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 304 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do psaní a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent, Linkin Park a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.