TIP REDAKCE: 5 tváří ukrajinské hudební scény, které pronikly do našich playlistů

Okean Elzy
Okean Elzy | Zdroj: facebook kapely

Více než rok a půl trvající ruská invaze na Ukrajinu přinesla vedle spousty válkou zmařených osudů také řadu silných příběhů více či méně známých ukrajinských hudebníků. Jejich tvorba se pak mnohdy úspěšně etablovala i mezi českými posluchači. Pojďme si některé z těchto tváří ukrajinské hudební scény, jež společně se zbytkem země vzdorují četným hrozbám probíhajícího konfliktu, připomenout.

Kalush Orchestra

Fanouškům Eurovize vzhledem k jejich pamětihodnému výkonu z loňského ročníku soutěže snad tuto skupinu netřeba představovat. Kalush Orchestra rappera Oleha Psiuka vznikla v roce 2021 jako původně vedlejší projekt uskupení Kalush ze stejnojmenného města v ukrajinské Ivanofrankivské oblasti. S eskalací ruské války na Ukrajině se však z této „bokovky“ záhy stali neoficiální ambasadoři ukrajinské hudby ve světě. „Někteří lidé se právě teď snaží naši kulturu zcela zničit. A my jsme tu od toho, abychom všem ukázali, že naše kultura dále žije,“ komentoval Psiuk loni pozici skupiny pro německý Deutsche Welle.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Francouzští La Femme jako synonymum propracované osobitosti

Kalush Orchestra ve stejném roce zastupovala Ukrajinu na celoevropské hudební soutěži Eurovision Song Contest. A přestože se někteří ze členů uskupení po vypuknutí invaze přímo angažovali v obraně země a skupina musela získat speciální povolení pro to, aby na soutěž vůbec mohla vyjet, řada fanoušků po celé Evropě měla o svém favoritovi na Eurovizi 2022 jasno již dlouho před spuštěním finálního hlasování. Kalush Orchestra a jejich dnes již ikonická skladba Stefania soutěž ovládli a se 631 získanými body si tehdy odnesli trofej za první místo.

Své vítězné pozice tou dobou již plnohodnotně fungující projekt dále využil pro dobročinné účely, ale i pro další budování svého místa v hudebním světě. Vítěznou trofej z Eurovize 2022 členové skupiny vydražili a utržených 900 000 dolarů (cca 21 milionů Kč) věnovali na podporu obranných sil Ukrajiny. Za 370 000 dolarů (cca 8,5 milionu Kč) byla navíc prodána i ikonická čepice frontmana Psiuka, a to dokonce kupujícímu z České republiky. Část výtěžků z následného turné, během nějž se Kalush Orchestra vedle evropských zastávek (včetně několika v Česku) poprvé podívali také do Spojených států a Kanady, pak rovněž věnovali na podporu napadené země a jejích obyvatel.

Čtěte také: The Warning: Je to šílené, koncertujeme s kapelami, které jsme dříve coverovaly! Evropa nás příjemně překvapila

V létě letošního roku pak kapela v rámci projektu Spotify Singles nahrála dvojici svých nových skladeb. Ty nesou název Human a Chase a stejně jako další jejich letošní písně adresují – tentokrát v angličtině – její domovinu a utrpení, jímž si země pod tlakem cizí invaze prochází. Kapela navíc dále aktivně pokračuje jak v koncertování (ostatně jen během posledních měsíců letošního roku má v plánu navštívit další evropská i severoamerická pódia), tak i v dobročinných aktivitách.

Andrij Chlyvňuk a Boombox

Když zpěvák Andrij Chlyvňuk zveřejnil na sociálních sítích 27. února 2022 – tou dobou sloužíc v jednotkách teritoriální obrany uprostřed probíhajících bojů o Kyjev – svou nahrávku lidové písně Červená kalina, jen těžko si tehdy mohl představit reakci, jakou jeho video vyvolá.

Čtěte také: UPSAHL: Většinu songů začínám psát s basou, táta mi spolupráci s Mikem Shinodou ani nechtěl věřit

Video s Červenou kalinou se v následujících dnech stalo virálním a nasbíralo na různých platformách miliony zhlédnutí. Tím ovšem příběh teprve začal. Nahrávkou od Chlyvňuka se následně nechala inspirovat řada známých interpretů a ta tak dala za vznik nejen zdařilému remixu od populárního hudebníka známého pod přezdívkou The Kiffness, ale i po čtvrt století vůbec první nově nahrané písni legendárních Pink Floyd. Ti se – v čele s kytaristou Davidem Gilmourem – spojili s Chlyvňukem na jaře 2022 poté, co byl ukrajinský zpěvák raněn minometnou palbou a postaven dočasně mimo službu, a s využitím jeho materiálu tak vznikla píseň a klip Hey, Hey, Rise Up! na podporu napadené země.

Příběh celé kapely Boombox, jež byla založena v Kyjevě už v roce 2004 a kde Chlyvňuk působí jako frontman, je přitom neméně dramatický. Uskupení, dlouhá léta populární mezi ukrajinským i ruským publikem, bylo s ruskou agresí poprvé konfrontováno již v roce 2014. Po ilegální anexi poloostrova Krym režimem Vladimira Putina a vpádu ruských vojsk na východ Ukrajiny kapela oznámila konec svých koncertů na území Ruské federace. Když pak Rusko v 24. února 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, členové Boomboxu se rozhodli odložit nadcházející severoamerické turné a vstoupili do jednotek teritoriální obrany.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Prague Rocks – přetlak velkých jmen na jedné scéně

Kapela se na pódiích znovu sešla až o několik měsíců později, když si v rámci desetidenního volna při rotaci jednotek na frontě zabookovala krátké turné po několika evropských městech, a to včetně Prahy, kde vystoupila 28. srpna. Cíl turné byl přitom jasný – vybrat co nejvíce prostředků na podporu obranných sil Ukrajiny, konkrétně na drony, s nimiž někteří na frontě sami pracovali. Vznikla rovněž nadace zpěváka Chlyvňuka, jež ve stejném záměru nadále pokračuje. V současnosti má kapela na listopad letošního roku oznámené další miniturné, během nějž by se 14. listopadu měla ukázat také v pražském Retro Music Hall.

Antytila

Síla internetu uprostřed tragického konfliktu se ukázala i v případě kyjevské rockové formace Antytila. Její členové vstoupili do teritoriálních sil obrany Ukrajiny ještě před ruskou invazí z února 2022, přičemž si již nesli zkušenosti ze své dobrovolné služby z počátku ruské agrese v roce 2014. I z fronty se však jednomu z největších jmen ukrajinské hudební scény podařilo mimo jiné domluvit spolupráci se zpěvákem Edem Sheeranem.

Čtěte také: Dan Bárta a Janka Kozáková: Nahrát Kážu sa mi ženiť byl hektický zážitek, s lidovkou ale co nejopatrněji

Původně Antytila předali Sheeranovi online výzvu v souvislosti s londýnským koncertem na podporu Ukrajiny, jehož se měl zpěvák zúčastnil. Návrh ukrajinské skupiny na to, aby na benefiční akci vystoupila v podobě živého přenosu z Kyjeva, byl však pořadateli zamítnut pro její spjatost s ozbrojenými složkami Ukrajiny. Na to přišel Sheeranův tým s návrhem na kolaboraci na předělané verzi skladby 2step. Text napsal zpěvák Taras Topolja při nasazení v roli zdravotníka na frontě v Boroďance nedaleko Kyjeva, materiál pro video nahrála kapela později po jejím přemístění na frontu v Charkovské oblasti.

V srpnu poté skupina dostala pozvánku na Sheeranův koncert ve Varšavě, načež byla stažena z fronty, aby se mohla na pódia vrátit. Na to Antytila navázali charitativním turné, během kterého se zastavili také v Praze a zamířili i do Severní Ameriky. Zpěvák Topolja mezitím také vzbudil pozornost účastí na improvizovaném koncertu v kyjevském metru s členy proslulých U2, načež obě uskupení spojila své síly také na londýnském vystoupení Antytila letos v březnu.

Čtěte také: Yard Act: Snad se jako civilizace posuneme vpřed dřív, než zničíme planetu a poštveme se proti sobě navzájem

Aktuálně kapela dále pokračuje ve své hudební i dobročinné činnosti. V únoru letošního roku vydala skladbu Фортеця Бахмут odkazující na dlouhotrvající boje o východoukrajinské město Bachmut a jeho faktické srovnání se zemí, píseň přitom již nastřádala přes 18 milionů zhlédnutí. 24. října má navíc Antytila v plánu návrat do Prahy, a to opět do vinohradského klubu Retro Music Hall.

Go_A

Electro-folková čtveřice Go_A v čele se zpěvačkou Katerynou Pavlenko si se svým hitem Шум vydobyla během Eurovision Song Contest 2021 nejen celkem páté místo ve finále soutěže, ale také přízeň nových fanoušků po celé Evropě. Skupina ostatně ve veřejném hlasování získala druhý nejvyšší počet bodů. Svou kombinací tradičního folkloru, energické elektroniky a zápalu pro vystupování však ve svém tažení za evropskými fanoušky úspěšně pokračují i v kontextu probíhající války ve své rodné zemi.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 5 skladeb Måneskin, o jejichž existenci možná ani netušíte – a proč byste měli

Projekt existující již od roku 2012 se tak loni vydal mimo jiné i do České republiky, kam byli Go_A pozváni i v souvislosti s ruskou invazí jakožto kapela zahajující 5. ročník hudebního festivalu Metronome. Role jednoho z ukrajinských vlajkonošů se uskupení ujalo také na letošní Eurovizi, jejíhož finále se zúčastnili jakožto pozvaní hosté.

Pavlenko se také stala protagonistkou loňského virálního videa z předzápasového programu fotbalového utkání mezi Juventusem FC a Interem Milán. Během něj vystoupila společně s brazilsko-italskou zpěvačkou Gaiou s proslulou písní Imagine od Johna Lennona. V dobročinných aktivitách se přitom Go_A angažují i nadále, společně s tím pak také v posledních měsících zásobují své fanoušky novou tvorbou. Tu navíc již brzy představí také v Praze, a to 13. listopadu v klubu Roxy.

Okean Elzy

Těžko si lze představit jasnější ztělesnění ukrajinských rockstars než proslulou skupinu Okean Elzy. Známá mnoho let i v českém prostředí a dále v zahraničí, rocková kapela ze západoukrajinského Lvova burcuje veřejnost v souvislosti s ruskou agresí již od jejího počátku v roce 2014, kdy – stejně jako výše zmínění Boombox – skončila s koncertováním na území Ruské federace a od plnohodnotné invaze z února 2022 své snažení kapela vedená zpěvákem Svjatoslavem Vakarčukem ještě prudce zintenzivnila.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 7 důvodů, proč musíte všeho nechat a poslechnout si Memento Mori od Depeche Mode

K tomu, aby se Okean Elzy stali ikonou odporu proti ruskému napadení Ukrajiny, jim přitom dopomohly i přední tváře české hudby. Téměř dvě desítky hudebníků z Česka, Ukrajiny, Ruska i Běloruska, včetně např. Davida Kollera, Lenky Dusilové či Michala Pavlíčka, přispělo již několik dní po zahájení invaze ke vzniku písně Nevzdám se, kombinující dvojici známých skladeb ОбіймиБез бою z dílny světoznámé ukrajinské kapely.

S počátkem invaze se do jednotek teritoriální obrany Ukrajiny přihlásil i sám frontman Vakarčuk. Nakonec se však na podporu napadené země rozhodl raději využít právě energií nabitou tvorbu a koncerty Okean Elzy. Kapela tak velmi aktivně podporuje ukrajinské obyvatelstvo i obranné síly země a skrze své pokračující celosvětové Help for Ukraine Tour vybírá prostředky, které následně věnuje na dobročinné účely. Skupina rovněž vydává i novou tvorbu s tématikou tragických příběhů způsobených ruskou invazí, jak ukazují například loni vydané skladby Квіти мінних зон či Місто Марії připomínající obránce přístavního města Mariupol, které ruské jednotky po dlouhotrvajících bojích obsadily v květnu loňského roku.

Čtěte také: Hot Milk: V srdci jsme stále kapela z pracující třídy. Duši Manchesteru vkládáme do rockové muziky

V rámci tohoto turné se Okean Elzy navíc po roce vrátí také do Česka a 2. prosince tak vystoupí v pražské Sportovní hale Fortuna. Vybrané peníze na pražský koncert pak v duchu záměru turné budou věnovány na pomoc dětem, které válkou trpí.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.