TIP REDAKCE: 5 skladeb Måneskin, o jejichž existenci možná ani netušíte – a proč byste měli

Måneskin
Måneskin | Foto: Francis Delacroix

S letošním vydáním nahrávky RUSH! si čtveřice mladých italských rockerů Måneskin připsala na konto celou řadu dalších hitů, které z rádií a playlistů streamovacích služeb nějakou dobu jen tak nezmizí. Šestiletá historie tvorby kapely však nabízí také mnoho písní, o jejichž existenci řada fanoušků často ani netuší. Jde přitom mnohdy o kousky, které stojí za poslech – často rovnou několik. Pět takových vám před pražským koncertem Måneskin rádi představíme.

You Need Me, I Don’t Need You

Debutová nahrávka Chosen, s níž Måneskin přišli na svět již v roce 2017, obsahovala vedle dvou autorských písní kapely i celkem čtyři covery. Mezi těmi, které si získaly celosvětovou pozornost, jako dnes již ikonické Beggin či od The Killers převzatá Somebody Told Be, se přitom vešel i poměrně nenápadný cover Eda Sheerana, úplně poprvé vydaný britským zpěvákem již roku 2009. Píseň You Need Me, I Don’t Need You si Måneskin, jak mají ve zvyku, přitom opět přebrali ve svém vlastním, unikátním stylu, kde nechybí ikonický chraplák s nenapodobitelnou urgencí frontmana Damiana Davida ani nápadité funk-rockové riffy kytaristy Thomase Raggiho, nepřeslechnutelná basová linka Victorie De Angelis či přesně zapadající beat Ethana Torchia.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 10 letních festivalů, na kterých se letos vyplatí být

New Song

Ve stínu jasných hitů jako Torna a casa či Morirò da Re, které opanovaly první plnohodnotnou desku Måneskin s názvem Il ballo della vita, není divu, že se leckterá jiná skladba cestou k posluchačům jednoduše ztratí. V případě úvodní písně této nahrávky, pojmenované jednoduše New Song, která na Spotify doposud nasbírala pouze něco málo přes 21 milionů přehrání (pro porovnání: Torna a casa nedávno překročila 180 milionů), jde ale dvojnásobnou škodu. Skladba už samotného počátku nastavuje dobře šlapající drive, který navíc s jednoduchým kytarovým podkresem a chytlavou zpěvovou linkou dává dohromady skvělý tři a půl minuty dlouhý poslech, který navíc v kontextu celého alba funguje jako vskutku výtečně vybraný otvírák.

Sh*t Blvd

Deska Il ballo della vita v sobě skrývá méně známých klenotů celou řadu. Dalším takovým příkladem je i píseň Sh*t Blvd, opět ukazující muzikantskou všestrannost čtveřice italských rockerů. Skladba přichází s evidentní popovou konturou, jež dává vyniknout běžně nevídaným polohám hlasu zpěváka Damiana Davida. Ve třetí čtvrtině se pak Sh*t Blvd nechává silně ovlivnit ska a opět dává Davidovi možnost ukázat svůj um v o něco jiném hávu. To celé ve velmi uvolněné, avšak stále zábavné atmosféře. Za poslech potom stojí i další méně známé kousky z Il ballo della vita, a to včetně Immortale, Lasciami stare, Close to the Top či Niente da dire.

Il Dono Della Vita

Několik dobře ukrytých minut hodnotného poslechu v sobě ukrývá i letos vydané album RUSH!, byť se stopáží přes 52 minut, počtem celkem sedmnácti skladeb a navíc s bombami jako SUPERMODEL, THE LONELIEST či GOSSIP s hostujícím Tomem Morellem, se ostatně ani nedalo jinak. Ukázkovým příkladem toho je balada Il Dono Della Vita, jež s pomalejším začátkem postupně nabírá na zajímavosti a graduje v hudebně mimořádně povedený kousek. Ze stejné desky by pak z méně známých skladeb neměla uniknout ani překvapivých kytarových riffů plná píseň Mark Chapman, pojednávající – v italštině – o životě Marka Chapmana, nechvalně známého vraha Johna Lennona.

 Beggin (live)

Že jste proslulé Beggin od Four Seasons v brilantním podání Måneskin už slyšeli? Není divu, na Spotify skladba nasbírala už výrazně přes miliardu poslechů. Jen málokdo však ví, že je lze na stejné platformě streamovat i živou, energií naprosto překypující verzi té samé skladby, nahranou v roce 2021. Jde přitom o jedinou live verzi, kterou je od Måneskin na Spotify možné slyšet, a to navzdory faktu, že kapela již přinejmenším za poslední dva roky nasbírala nespočet koncertů ze štací po celém světě od Evropy a Spojených států až po Japonsko nebo Latinskou Ameriku. I vzhledem k zábavnosti jejich jediné oficiální živé nahrávky nakonec nezbývá než doufat, že se z jejich současného RUSH! World Tour, v rámci nějž se Måneskin 14. května zastaví i v pražské O2 areně, při troše štěstí dočkáme i dalšího živého počinu, třeba rovnou v podobě celého live alba.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.