Květen v hudebních akcích: Rychle rostoucí Landmvrks, dvoják Rammstein či návrat Bruce Springsteena

Rammstein | Zdroj: facebook.com/Rammstein

Letošní květen přinese nejen příznivější počasí, ale i řádku vynikajících akcí rozmanitých žánrů a interpretů. Díky tomu se můžeme těšit na první open air akce stejně jako na zajímavé klubovky. Čeká nás návrat legendárního Bruce Springsteena po 12 letech nebo již téměř tradiční dva megalomanské koncerty kontroverzních Rammstein, nicméně přijedou k nám i stoupající kapely středního proudu nebo hvězdy, jejichž hlavním tahákem bude nostalgie. Během května by si měl zkrátka každý přijít na své.

1. května 2024 – Landmvrks (FR), Lucerna Music Bar, Praha

Hned prvního máje nás čekají nadějní Landmvrks. Svátek to tedy nebude pouze práce, ale také metalcoru. O partičce se v těchto kruzích mluví čím dál tím více. Pro české publikum nejsou nováčky, objevili se u nás již několikrát. Předskakovali While She Sleeps nebo Bleed from Within, masám se ukázali na festivalu Rock For People a na Fajtfestu.

Čtěte také: Bullet for My Valentine a Trivium ve Foru Karlín připomenou své stěžejní desky

Svůj vlastní koncert odehráli ve Futuru před dvěma lety, zájem je však stále větší. Proto se tento koncert z původní MeetFactory přeložil do Lucerna Music Baru a aktuálně je kompletně, již několik týdnů, vyprodán. S Landmvrks přijedou i výborní The Devil Wears Prada, Like Moths to Flames a Guilt Trip. Půjde o slušnou nálož kytar a humbuku.

10. května 2024 – Vended (US), Futurum, Praha

Synové členů SlipknotGriffin Taylor a Simon Crahan, jdou po stejné cestě jako jejich otčímové. Českému publiku zahráli poprvé před dvěma lety, a sice před zmiňovanými Slipknot, kde si střihli roli jedné z předkapel. Temně laděný styl Vended se zařazuje mezi groove a nu metal a nebere si žádné servítky.

Čtěte také: Line-up Rock for People 2024 má téměř finální podobu

Mimo singly a debutové EP s názvem What Is It//Kill It kapela zatím nestihla vydat plnohodnotné album. Jedná se tedy o možnost vidět nadějnou vycházející pětku v komorním klubovém prostředí smíchovského Futura, dokud jí takové prostory ještě stačí. Společně s partou z Iowy přijedou také The Gloom in the Corner a Profiler.

11. – 12. května 2024 – Rammstein (DE), Letiště Letňany, Praha

Tady asi není tolik co představovat. Jestli u nás někdo dokáže jednoduše vyprodat Letňany, jsou to právě Rammstein. I po letech jde o stále populární a kontroverzi vyvolávající partičku Němců a jejich megalomanskou show, při které bude opravdu horko. Také tentokrát lákají na industriální podsvětí, na které se sjíždějí fanoušci z celého světa, podobně jako to je u Depeche Mode. Právě Praha bude první zastávkou, kde bude možné kapelu na tomto novém turné vidět. Po kontroverzi s četnými obviněními ze sexuálního obtěžování zpěvákem Tillem Lindemannem a po náznacích možných budoucích změn v kapele od basáka Richarda Kruspe z minulého roku si člověk nemůže být jistý, kdy to tito giganti můžou zabalit. Zájem je ovšem stále tak velký, že jsou oba koncerty měsíce dopředu vyprodány.

15. května 2024 – Thirty Seconds to Mars (US), Sportovní Hala Fortuna, Praha

Kontroverzemi je prošpikovaný i Jared Leto – nejen zpěvák a tvář kapely Thirty Seconds to Mars, ale také oblíbený a celosvětově známý herec. Ono to k té hudbě a extravagantním frontmanům asi tak trochu patří, což však celou tématiku nezlehčuje a rozhodně by nemělo.

Čtěte také: Thirty Seconds to Mars se po letech vrátí do Prahy a rovnou s novou deskou

Kapela, která se proslavila v první polovině nultých let, se v Praze objeví znovu po šesti letech. Hudební žánr kapely se s posledními alby přehoupl od rocku spíše k rádiovému popu. Kapela slibuje nostalgickou průtrž svou diskografií a oslavu celé své kariéry. Jak se s tím bratři Jared a Shannon Leto poperou naživo, se ukáže již v polovině května.

16. května 2024 – Akon (US), Forum Karlín, Praha

Nostalgií budou přetékat také zdi Fóra Karlín, a to s vystoupením zpěváka a hvězdy převážně začátku tisíciletí – Akona. Jméno, které člověk ve větším měřítku neslyšel již roky, poctí svou návštěvou i Prahu. Můžeme se těšit na mix R’n’B, hip hopu a popu, a sice s jasným soundem, který definoval nejednu generaci. Poslední album s názvem Afro Freak bylo vydáno minulý rok, jistě však na setlistu nebudou chybět ani hity jako Smack That, Lonely nebo Right Now (Na Na Na), které rádia hrají dodnes.

17. května 2024 – Sean Nicholas Savage (CA), MeetFactory, Praha

“Syrové a srdcervoucí balady, podmanivě naivní písničkářství evokující hořkosladkou touhu po živě, který jste vlastně nikdy nežili; to vše umocňují Seanova strhující, byť velmi minimalistická živá vystoupení,” takto na muzikanta láká smíchovská MeetFactory a snad není, co více dodat. Kanadský avantgardní písničkář se českému publiku představí také se začínající hvězdou ze Slovenska, tedy Vojtikem, jenž se dostal do podvědomí svou queer hymnou s názvem Detvianský Sen, která nabyla popularity i u nás.

18. května 2024 – King Gizzard & The Lizard Wizard (AUS), Forum Karlín, Praha

Australští šílenci hrající pod vlajkou King Gizzard & The Lizard Wizard jsou po roce opět zpátky. Jejich poslední koncert ve velké Lucerně byl beznadějně vyprodán a podobný zájem se dá očekávat i tento rok. Jedná se o kritiky oceňovaný fenomén, který od roku 2012 dokázal vydat přes 20 studiových alb a zbourat všechny hranice hudebních žánrů.

Čtěte také: King Gizzard poprvé v Praze: V Divadle Archa otevřeli bránu do psychedelického nebe

Každý koncert Gizzardů je jiný a nedá se ani s nejlépe provedenou analýzou dohledat, co kapela v daný večer zahraje a v jakém duchu se bude představení nést. Bude to psychedelie, hard rock, progressive rock nebo trash metal? A co takhle synthpop řízlý s jazzem? Nebo snad od všeho trochu? O tom, co si pro nás kapela připravila pro tentokrát, se přesvědčíme v druhé polovině měsíce. Jisté ovšem je, že to bude pořádná a poctivá jízda.

23. května 2024 – Jaření: Katarzia (SK) + P/\ST (CZ) + Island Mint (CZ), Kasárna Karlín, Praha

Jaření: oslava jara, a nebo spíše konce jara? Československý tip měsíce zabírá nitranská rodačka Katarzia. Její styl lze popsat jako melancholicky laděný pop spojený s elektronikou a texty k zamyšlení. Své poslední album Šťastné Dieťa představí na nádvoří Kasáren Karlín. Organizátoři slibují živou kapelu a návrat k akustickým nástrojům. Ke Katarzii se přidají experimentální rapové duo P/\ST a vycházející indie parta Island Mint.

26. května 2024 – Myles Smith (UK), Rock Café, Praha

Myles Smith, zpěvák a skladatel pocházející z anglického městečka Luton, si vyzkoušel českou premiéru již minulý rok, kdy vystoupil před britskými Amber Run. Do stejných prostor pražského Rock Café se téměř přesně po roce vrací zpátky. Tentokrát tak učiní se svou vlastní show a s novými písněmi z čerstvě vydaného EP s názvem You Promised A Lifetime.

Čtěte také: Festival United Islands of Prague láká na více než 100 umělců

Pro hudebníka je typická akustická kytara, chytlavé melodie a stále rostoucí popularita, čemuž nasvědčuje i rychlý přesun vystoupení z prostorů Café V lese. Muzikant, který začínal v poloprázdných barech, přichází se svou upřímnou zpovědí, folkovými písněmi a mnohdy temně laděnými texty, díky čemuž si vysloužil přes 6 000 000 posluchačů na Spotify měsíčně.

28. května 2024 – Bruce Springsteen (US), Letiště Letňany, Praha

Celých 12 let – tak dlouho trvalo žijící legendě se znovu ukázat českému publiku. Mnozí v oznámení koncertu snad už ani nedoufali, ale Bruce na nás nezapomněl. Po Rammstein se jedná o další open-air akci v Letňanech, kde se očekává příjezd desítek tisíc fanoušků. Bruce Springsteen se totiž honosí titulem jednoho z nejlepších live interpretů, kterého člověk může vidět. Na svých koncertech hraje kolem 3 hodin čistého času a se svou kapelou E Street Band odehraje průřez svou diskografií. Jedná se o 50 let materiálu a není se tedy čemu divit, že chce “velký šéf” odehrát nejen většinu svých hitů, ale i méně známých rarit. K přípravě na koncert může posloužit nově vydaná best-of kompilace s názvem Best Of Bruce Springsteen, která mapuje celou jeho kariéru v období let 1972–2019 a je po okraj nabušená nestárnoucími klasikami.


Napište komentář