King Gizzard poprvé v Praze: V Divadle Archa otevřeli bránu do psychedelického nebe

King Gizzard & The Lizard Wizard - Divadlo Archa, 2022 | Foto: Jan Tran, MonsterMusic

Australští King Gizzard & The Lizard Wizard už na mnoha deskách přinesli obrovský kus práce pro zvelebení současného světa rockové hudby. S nebetyčnou kreativitou na nich spojují rozličné styly a vlivy do osobitého a jedinečného ještěřího universa. Je dobře známo, že nezaměnitelným originálem je rovněž snad každý koncert této kapely. Své se o tom vůbec poprvé dozvědělo i pražské publikum.

Dějištěm nezapomenutelného zážitku bylo Divadlo Archa v novoměstské ulici Na Poříčí. Již na první dojem muselo všechny návštěvníky potěšit přinejmenším svým uspořádáním, jež nabízí řadu úhlů, z kterých lze s přehledem sledovat pódium. Večer zahájila zpěvačka Grace Cummings se svou doprovodnou kapelou. Stejně jako hlavní hvězdy pochází z australského Melbourne a psychedelie jí rovněž není cizí. Sestava na sebe však upozornila především rozezpívaným, melodickým stylem, který mohl leckomu připomenout třeba Pearl Jam.

Fotoreport: King Gizzard & The Lizard Wizard a Grace Cummings, 6. 8. 2022, Divadlo Archa, Praha

S úderem deváté hodiny se v sále setmělo a po několika minutách se napnutí diváci dočkali bombastického zahájení koncertu King Gizzard & The Lizard Wizard. Po procítěně zazpívaném úvodu přišla ďábelsky dynamická kytarová jízda v podobě čtvrthodinové kompozice The Dripping Tap, jež by sama o sobě dokázala neznalému ukázat, jakých mistrovských výkonů je kapela schopna. Publikum náležitě ocenilo plné nasazení hlavních protagonistů – nafukovací krokodýl poletoval vzduchem a ti nejoddanější na konci ze svých košil vyždímali hluboké kaluže.

Po oddychu v podobě ukázky meditativně vyrovnaného alba Butterfly 3000 přišla vlajková loď gizzardího umu, totiž konceptuální a velmi dobře známá skladba River. Od poklidného zurčivého pramene kapela provedla posluchače přes strhující peřeje a vodopády až do širého ústí, a to – jak jinak – pomocí uhrančivého umocňování dynamiky a také dalekosáhlých improvizací, jež do publika dolehly z těch nejčistších muzikantských srdcí. Další vrchol přišel s namrskanými thrash metalovými skladbami, které opět rozhýbaly celý sál. Šlo o našlehanou Organ Farmer a také o song Gaia, který pochází z čerstvého dvoualba Omnium Gatherum a na kterém se skupina “vyřádila” ještě více. To platí hlavně pro bubeníka Michaela Cavanagha, který si střihl neúnavné sólo, v němž se nebál šlápnout ani na poctivý blast beat.

Čtěte také: King Gizzard přinesli s velkolepým dvojalbem jeden z mnoha vrcholů své diskografie

Tento australský sextet nemohl opomenout ani svou významnou mikrotonální kapitolu. Nejprve šlo o dva songy z desky L.W., poté o klasičtější album Flying Microtonal Banana, které patří na piedestal i v rámci výsostně kvalitní diskografie King Gizzard & The Lizard Wizard. Kapela na něj nechala vzpomenout orientálně zvukomalebnou, podmanivou a neskonale zasněnou skladbou Sleep Drifter a k radosti všech přítomných taktéž navazujícím songem Billabong Valley. Závěrečné místo získala poměrně stará skladba Float Along – Fill Your Lungs, která těmto do poslední noty sehraným hudebníkům dala opět prostor ohromit posluchače svým mnohovrstevnatým jamem.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Živák od King Gizzard skrývá mikrotonální meditaci i úderný thrash metal

Co dalšího lze o prvním koncertu King Gizzard & The Lizard Wizard v České republice říci? Propracovaný byl také vizuální doprovod, který se vší parádou prohluboval psychedelický zážitek, aniž by nepříjemně oslňoval. Především je ale zapotřebí ocenit, že vystoupení trvalo jen bezmála dvě hodiny a že bylo naplno věnováno hudbě, nikoliv promarněnému času a “okecávačkám” – všichni muzikanti navíc báječně fungovali jako celek. Návštěvníci akce budou mít zkrátka bez sebemenší pochybnosti ještě dlouho na co vzpomínat.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 390 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky