Budapešťský Sziget Festival oznamuje první jména

Sziget Festival | Zdroj: facebook.com/SzigetFestival

Tým Sziget Festivalu, jednoho z největších evropských festivalů, který se každoročně koná v maďarské metropoli, oznámil první potvrzená jména hudební části programu letošního Island of Freedom, který se bude konat přesně za 200 dní, a to 11. – 18. srpna.

Hudební line-up letošního Sziget Festivalu, který se znovu objevil v nominaci mezi desítkou nejlepších velkých evropských festivalů na European Festival Awards, se i letos bude pyšnit pestrou škálou hudebních žánrů a těmi nejzvučnějšími jmény hudebního světa. Toto léto proběhne festival o týden později, než bylo běžné v minulých letech. „Posun termínu Szigetu o jeden týden později vnímáme jako správné rozhodnutí, protože nyní můžeme potvrdit lepší jména než vloni touto dobou. Jednoduše řečeno, je větší šance, že skvělé kapely budou právě v těch dnech na evropském turné,” řekl Károly Gerendai, zakladatel a hlavní organizátor Sziget Festivalu.

Mezi prvními ohlášenými se objevili Queens of the Stone Age, kteří budou tahouny hned prvního dne festivalu. Tato dnes již legendární rocková kapela z Kalifornie, jež proslula svými kytarovými riffy a tvrdou rockovou muzikou, vystoupila minulý rok i u nás, na královéhradeckém festivalu Rock for People, kde sklidila velké ohlasy a nadšení. Na jejich posledním albu z loňského roku …Like Clockwork se podílela velká řádka dalších významných umělců, například Mark Lanegan, Dave Grohl či Trent Reznor.

Skotský zpěvák, skladatel, producent a DJ Calvin Harris, jedno z největších jmen současné mainstreamové elektronické hudby, je dalším oznámeným interpretem. Tento umělec stojí za spoustou prvotřídních songů elektronické taneční muziky. Britští Placebo s typicky melancholickým a melodickým zvukem, kterému zpěvák Brian Molko dodává svým hlasem punc jedinečnosti, se stali jednou z nejvýraznějších kapel svého žánru posledních let. Vzrůstající oblibě se těší Imagine Dragons, americká alternativní rocková kapela, či londýnští Bastille, kteří své debutové album Bad Blood představí v březnu také Praze. Na Sziget Festivalu dále vystoupí Belgičan Stromae, britští indie rockeři Klaxons, DJ Laidback Luke či Starlight Girls.

Jména dalších interpretů budou známá v následujících týdnech, ti již oznámení jsou však velkým lákadlem sami o sobě. Jak to na Szigetu vypadalo minulý rok, můžete vidět v aftermovie pod článkem. Více informací a vstupenky najedete na oficiálních stránkách festivalu, které mají také svou českou doménu.


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).