Colours of Ostrava 2015 přivítá hvězdnou St. Vincent

St. Vincent | Foto: Joshua Mellin

Barevný festival, který se bude konat od 16. do 19. července v ocelovém areálu ostravských Dolních Vítkovic, přidává do programu letošního ročníku zpěvačku St. Vincent, klenot současného rockového písničkářství, aktuálně nominovanou na Grammy i Brit Awards. Na Colours of Ostrava přiveze svou čtvrtou sólovou desku, která byla mnohými označena za to nejlepší loňského roku. Kromě ní se můžeme těšit na Faiz Ali Faize, Avishai Cohen’s New York Division, Owena Palletta či Dillon.

St. Vincent je v současnosti velkým pojmem, není divu, že ji pořadatelé Colours of Ostrava už nyní označují za jednu z hlavních hvězd ročníku 2015. ,,Obecně je St. Vincent oceňována pro svoji originalitu, novátorství, vizionářství i strhující pódiovou show, což jsme na vlastní oči viděli loni na obřím španělském festivalu Primavera,” říká ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Dvaatřicetiletá Annie Clark začala svou hudební kariéru ve známém texaském sboru The Polyphonic Spree, později byla součástí tour kapely Sufjana Stevense a v roce 2006 se vydala na sólovou dráhu. O rok později vydala první studiovou nahrávku Marry Me, která odstartovala její hvězdnou kariéru, jež o osm let později a s dalšími třemi deskami na kontě přináší nominaci na slavnou sošku Grammy. Důležité je neopomenout, že St. Vincent je kromě hlasu obdivována též díky skvělé hře na kytaru a další nástroje – není se čemu divit, tři roky studovala na akademii Berklee College of Music.

Před třemi lety natočila St. Vincent kolaboraci Love This Giant s Davidem Byrnem, který na Colours of Ostrava vystoupil v roce 2009. Její muzika zazněla ve filmech ságy Twilight, objevila se na nové desce Swans a při uvedení Nirvany do rock’n’rollové síně slávy si ji Dave Grohl a Krist Novoselic vybrali pro nazpívání slavné Lithium.

Kromě St. Vincent přibyla do programu mezinárodního hudebního festivalu další zajímavá jména nejrůznějších hudebních žánrů. Pákistánský Faiz Ali Faiz, největší žijící zpěvák qawwali považovaný za nástupce fenomenálního Nusrata Fateh Ali Khana, nabídne v Ostravě jedno ze svých pověstných extatických vystoupení. Slavný izraelský kontrabasista, zpěvák a skladatel Avishai Cohen přiveze do Vítkovic exkluzivní sestavu nazvanou Avishai Cohen’s New York Division. Letošní Colours of Ostrava přivítají též zásadní jméno současného avantgardního popu – kanadského písničkáře a houslistu Owena Palletta. Mixem electro ambientu, pop house i drum’n’bassu rozhýbe areál rakouská formace Klangkarussell. Své intimní, křehké a éterické balady přiveze brazilská zpěvačka a klavíristka Dillon žijící v současnosti kousek za hranicemi, v Berlíně. Dále se představí belgická skupina Oscar And The Wolf, polští The Dumplings, Electro Deluxe z Franice, kanadské akustické trio Nicolas Pellerin et les Grands Hurleurs či osmičlenná skupina Abavuki z jihoafrického Kapského města.

Festival Colours of Ostrava tradičně nabídne čtyři dny plné koncertů hvězd světové i domácí hudby, divadel, diskusí, workshopů, filmů i výtvarných aktivit. K již dříve potvzeným jménům patří Mika, Caribou, José González, The Cinematic Orchestra, Caravan Palace, Swans, Roni Size & Reprazent, Black Strobe, Choir of Young Believers, Heymoonshaker, John J Presley, The Mispers, Bazzookas, CoCo & The Butterfields a NO Blues. Momentálně je k dostání limitovaná edice čtyřdenních vstupenek za 1 890 korun v e-shopu festivalu a v síti Eventim (cena platí pro 4000 kusů nebo do 28. února 2015). V e-shopu je již možné si také zakoupit ubytování v kempu u areálu, parkování u areálu a parkování u kempu.


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).