Queen: Od Freddieho až po Adama Lamberta

Queen a Adam Lambert | Zdroj: facebook.com

Britská kapela Queen snad nemusí být představována, hity jako We Will Rock You, Bohemian Rhapsody, Under Pressure zná snad každý. Jaký byl vývoj této legendy po předčasném úmrtí geniálního Freddieho Mercuryho?

Onen černý moment kapely spadá na 23. listopadu 1991, kdy Freddie Mercury oficiálně oznámil, že trpí AIDS. O den později umírá ve svém domě v Londýně. Mnoho lidí má tuto událost spojenou se skladbou Bohemian Rhapsody, kterou kapela vydala jako hold zesnulému příteli. Výtěžek z prodeje byl věnován na výzkum AIDS. V létě 1992 kapela uspořádala vzpomínkovou akci na počest Freddieho, kde vystoupily takové hvězdy jako David Bowie, Axl Rose, Robet Plant a další velké ikony hudební scény. Záznam z koncertu vychází jako Queen – Live at Wembley Stadium.

Poslední deska, na které zpíval i Freddie Mercury, vyšla v roce 1995 pod názvem Made in Heaven a stala se komerčně velmi úspěšnou. O dva roky později vychází první a zatím jediný singl No-One but You bez zesnulého zpěváka. Téhož roku oficiálně ukončuje svou činnost i baskytarista John Deacon, který spolupráci s Queen ukončil už po Freddieho smrti, ale veškeré desky a koncerty s kapelou odehrál. Když se později kapela spojila s Paulem Rodgersem a opět začala objíždět svět, baskytarista už neprojevil o spolupráci zájem.

Následující roky byly ve znamení vydání Great Hits III, či záznamu koncertu z června roku 1982. V roce 2001 byla kapela uvedena do Rock and Roll Hall of Fame a o rok později i na Hollywoodský chodník slávy. Ta největší pecka přišla v roce 2004. To se na pódiu při oslavě 50 let kytar Fender setkal Brian MayPaulem Rodgersem a nedlouho poté se svět dozvěděl, že se Queen vracejí na scénu v novém složení.

Na své si přišli i fanoušci z České republiky, protože kapela navštívila tehdejší Sazka Arénu v dubnu roku 2005. V roce 2008 vyšla hudebníkům nová deska The Cosmos Rocks. S tímto albem vyrazili na turné a mimo jiné se opět ukázali v Praze na vyprodaném vystoupení.

Spolupráce Queen + Paul Rodgers byla ukončena 14. května 2009. Ten samý rok se v osmé serii American Idol objevil zpěvák Adam Lambert, který nastoupil před porotu s písní Bohemian Rhapsody. I když v soutěži skončil na druhém místě, jeho vydané desky měly velký komerční úspěch.

Hvězda Adama Lamberta stoupala vzhůru a v roce 2012 se na veřejnost dostala zpráva, že má vystoupit spolu s Queen na Sonisphere ve Velké Británii. Festival se nakonec neuskutečnil kvůli problémům s logistikou. Nové seskupení kapely se ale nevzdalo a ohlásilo koncert v Moskvě. K tomuto vystoupení se připojily ještě dva koncerty v Londýně, jeden v Kyjevě a další ve Vratislavi na tamním rockovém festivalu. Jelikož byly londýnské koncerty během okamžiku vyprodány, hudebníci nakonec přidali ještě třetí koncert, který byl taktéž téměř okamžitě vyprodán.

Reportáže společného vystoupení Queen a Adama Lamberta nešetřily chválou a objevovala se v nich slova jako geniální či organické. Takřka všichni chválili pěvecký talent Adama Lamberta a jeho propojení s kapelou. Jestli tyto reportáže mluvily pravdu se můžeme přesvědčit 17. února v pražské O2 Areně. O tom, že je mnoho českých fanoušků zvědavých, jak toto propojení zní, svědčí i fakt, že vstupenky na koncert jsou již vyprodány!


Napište komentář

Jan Zounek
O Jan Zounek 143 Článků
Bydlím v Praze a jsem blázen do hudby. Se sluchátky na uších jsem vystudoval Vyšší odbornou a vysokou školu se zaměřením na cestovní ruch. Hrát neumím na žádný hudební nástroj a zpěv jde také mimo mě. Do hudby se raději začleňuji návštěvou koncertů a festivalů, čím více tím lépe! Monstermusic mi umožňuje podělit se o své zážitky s ostatními. Jak říkají moji přátelé, na akci mě poznáte díky mému květáku na hlavě.