Metallica přebere cenu Polar Music Prize a chystá se na pražský koncert

Metallica | Zdroj: facebook.com

Okolo kapely Metallica je v poslední době zase pěkně rušno. Objíždí totiž celý svět v rámci WorldWired Tour a navíc v červnu převezme prestižní ocenění Polar Music Prize z rukou švédského krále.

Polar Music Prize je švédské mezinárodní ocenění založené v roce 1989. Mezi její výherce v minulosti patřil Paul McCartney, Bruce Springsteen nebo Bob Dylan. Metallica je první metalovou kapelou, která ji obdrží.

V současné době se určitě vyplatí navštívit některý z koncertů aktuálního turné, protože legendy typu Metallica se pomalu blíží ke konci své kariéry. Přeci jen se už nejedná o žádné mladíky. Šokující zprávou o svém konci nedávno ohlásila i skupina Slayer, čímž rozhodně potvrzuje má slova.

Lars Ulrich, James Hetfiel, Kirk Hammet i Robert Trujillo toho ovšem mají za svou hudební kariéru tolik, že by to vystačilo i na několik dalších muzikantských životů. Ostatně už jsou na tomto světě třicet sedm let. Na český Olympic sice prozatím ještě nemají, ale přesto za tato léta stihli dosáhnout neskutečných úspěchů.

Jejich album Master of Puppets patří mezi nejvýznamnější metalové počiny v dějinách metalové hudby. Pátá deska Metallica nebo též Black Album debutovalo v roce 1991 na 1. místě žebříčku Billboard 200.

Jejich nejznámější skladbou je jednoznačně balada Nothing Else Matters, která v provedení se symfonickým orchestrem na albu S&M ohromila celý svět.

Jejich kariéra ovšem určitě nebyla jen o úspěších. V roce 1986 ztratil řidič jejich autobusu kontrolu nad řízením a po převrácení vozidla na místě zemřel Cliff Burton. Tato tragédie všemi členy otřásla, ale přesto se pustili do dalších hudebních štací. Cliffa Burtona nejdříve nahradil Jason Newsted, který ovšem roku 2001 odešel a jeho místo zaujal baskytarista Robert Trujillo.

V roce 2000 se postarali o pozdvižení, když společně s několika dalšími umělci zažalovali společnost Napster za sdílení skladeb chráněných autorským právem bez souhlasu členů kapely. Od té doby je Napster placený.

Zatím poslední deska kapely vyšla v roce 2016 a nese název Hardwired…to Self-Destruct. Aktuální písně a samozřejmě i legendární hity si mohou fanoušci naživo poslechnout i v Praze, kde Metallica vystoupí už 2. dubna v O2 areně. Vstupenky jsou již bohužel vyprodány.


Napište komentář