Neonacistický festival, který se měl konat na Trutnovsku, byl zrušen

Ilustrační obrázek | Zdroj: Spiegel

Hudba často bývá pro umělce způsobem, jak vyjádřit své emoce. Když se však něčí tvorba sestává primárně z rasistických a antisemitských skladeb, je něco špatně. A přesně o tom měl být neonacistický festival Bohemian Excalibur Night, který se organizátoři sice snažili utajit jak jen to šlo, nakonec byl však přeci jen zrušen.

Bohemian Excalibur Night se měl konat 9. a 10. června v autokempu Svatá Kateřina nedaleko východočeského Trutnova. Neonacistická akce měla hostit vystoupení několika kapel z celé Evropy, které ve svých písních otevřeně vyzývají k rasismu, antisemitismu, násilnostem a nenávisti.

Co se zahraničních jmen týče, vystoupit měli třeba italští Legittima Offesa, polští Obłęd, finští Mistreat či kapela White Demons, v níž působí jeden z bývalých členů nechvalně proslulých Screwdriver. Své místo v setu ale měly i české neonacistické kapely Violence Station a Sons of Bohemia. Nemalou část účinkujících pak krom náklonosti k vražedné ideologii pojí i kriminální minulost a v některých případech i asociace s mezinárodní neonacistickou sítí Blood & Honour. Do autokempu Svatá Kateřina se ale díky nátlaku chotěvického starosty nakonec žádný z vyznavačů hákového kříže nepodívá.

Potvrdil to i organizátor akce a jeden z předních představitelů neonacistické scény 90. let, Štěpán Holý. Ten se snažil místo konání Bohemian Excalibur Night před veřejností utajit všemi silami – na reklamních letáčcích nebyla lokalita uváděna a ti, kteří se chtěli zůčastnit, museli nejdříve zaplatit vstupné 1000 Kč a až poté se dočkali dalších informací. Bublina ovšem praskla, o pořádání v uvedeném autokempu se dozvěděla veřejnost a kapely po reakci rekreačního zařízení dostaly emaily o zrušení extrémistického festivalu.

Počítalo se přitom s účastí čítající až několik set návštěvníků z celého kontitentu. Že se mělo jednat o neonacistický sraz, to kemp ani starosta Chotěvic, kde se Svatá Kateřina nachází, údajně nevěděli. Kolik je na jejich nevědomosti pravdy, to posuzovat nebudeme, v každém případě se však žádné extremistické hraní konat nebude, a to nejen tento víkend, ale snad ani v budoucnu.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.