Nová deska Cattle Decapitation představuje precizní a drtivý deathgrind

Cattle Decapitation - Brutal Assault 2022 | Foto: Kateřina Postránecká, MonsterMusic

Američtí Cattle Decapitation se po čtyřech letech můžou pochlubit novou řadovou deskou, která dostala jméno Terrasite. Pětice muzikantů do ní nasoukala drtivou esenci svého stylu na pomezí grindcore a (progresivního) death metalu a dala si záležet na každé výbušné vteřině. Hráči se skvěle doplňují a bezpochyby přinesli jeden z nejlepších počinů, který kdy přidali do své diskografie.

Cattle Decapitation pochází z americké Kalifornie a na scéně jsou již od konce 90. let. Kapele zabralo několik let, než si získala srdce i těch nejnáročnějších posluchačů, časem se ale o jejich deskách v metalových kruzích hovořilo s čím dál tím nadšenějším zájmem (to bezpochyby souvisí s výraznými proměnami sestavy). S novou deskou Terrasite muzikanti nedávno opět ukázali, že rozhodně patří do první světové ligy tvrdé muziky. Čeští fanoušci si mohli jejich dechberoucí výkon užít např. na festivalu Brutal Assault 2022, kde okamžitě povznesli odpoledne na Císařově náměstí na skutečně závratnou úroveň. V živém projevu mohly zaniknout některé fikané skladatelské detaily, to ovšem není případ nové studiovky, na které se přinejmenším zvuková stránka více než povedla. Projevy všech zúčastněných jsou tedy více než čitelné a vší silou do myslí posluchačů tisknou jeden osobitý song za druhým.

Čtěte také: Čtvrtek byl na Brutal Assault 2022 bohatý na klasiku i moderní extrémy

Už z prvního songu Dead End Residents spalujícím žárem dýchá vše, čím kapela své fanoušky obdařila. Zvuk zlomyslných riffů je plný a řezavý a technicky si báječně pohrává se složitějšími rytmy i křivými intervaly. Zpěvák Travis Ryan vynalézavě střídá zkreslený vokál, nihilisticky ploché pasáže i (někdy až překvapivou) melodiku. Rytmika představuje pevnou kostru plnou technicky precizních přechodů i nasypaných blastbeatů. Výraz kapely jako celku je pak dost možná ještě agresivnější (a zároveň jak rychlejší, tak techničtější) než kdy předtím – přinejmenším oproti většině příkladů, po kterých může posluchač sáhnout. To je bezpochyby dobrá zpráva, kterou vítají snad všichni. Kapela vycizelovala také svoji souhru a ve skladatelském smyslu svoji představu o hotových skladbách, protože většinu času báječně funguje jako celek a nikdo z muzikantů svým výkonem nepřebíjí ostatní (maximálně se přebíjí všichni navzájem ve velmi vyrovnaném souboji).

Jednotlivé skladby stejně jako dříve projevují především nenávist k lidstvu a příběhy o jeho vyhynutí, což působí jako dokonalé spojení s žánrem, který si muzikanti vybrali. Deset songů plyne jak divoká řeka především díky pestrosti nápadů, které kapela svižně kombinuje ve svých skladbách. Neděje se tak ovšem neobratně a mechanicky, ale s naprosto organickou vnitřní logikou a bezmála samozřejmostí. Na této prvotřídní placce se skupina rozhodně představila v tom nejlepším (a dosti pekelném) světle. Kombinace prvků death metalu a grindcore je bezpochyby lákavá pro extrémní posluchače i muzikanty, ale právě Cattle Decapitation z tohoto spojení dokázali vytřískat opravdové maximum a zaslouží veškerou pozornost.

Cattle Decapitation – Terrasite

Skladby: Dead End ResidentsSolastalgiaTerrasitic AdaptationWe Eat Our YoungScourge of the OffspringThe InsignificantsThe Storm Upstairs…and the World Will Go on Without YouA Photic DoomJust Another Body
Vydavatelství: Metal Blade Records
Celkový čas: 52:34 min

Hodnocení: 90%


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 409 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky