Oscarová hudba ze snímku Pošťák, vyprávějící životní příběh Pabla Nerudy, zazní na koncertě hollywoodských skladatelů v Obecním domě

Nan Schwartz - Prague 2023 | Foto: Kač Brožová

Od Oscara za dramatickou hudbu Luise Bacalova až po tři ceny BAFTA, tím vším se může pyšnit francouzský snímek Pošťák režiséra Michaela Radforda, který mapuje životní příběh jednoho z nejvýznamnější básníků 20. století, Pabla Nerudy. Oceňovaná hudba s podmanivými melancholickými tóny zazní 18. dubna 2024 v podání ČNSO pod taktovkou věhlasné orchestrátorky Nan Schwartz na koncertě Spectacular Music of Hollywood v Obecním domě.

Film Pošťák není pouze jedinečným hudebním dílem. Obdržel uznání jak za vynikající herecké výkony, tak za kvalitu režijního zpracování. Na své konto si v roce 1996 připsal Cenu Akademie i BAFTA za nejlepší hudbu, BAFTA za nejlepší režii a za nejlepší neanglicky mluvený film. Nominaci na Oscara a cenu Britské akademie získal i herec Massimo Troisi hrající hlavní roli pošťáka. Vynikající výkon italského herce byl však bohužel na plátně i jeho posledním. Oblíbený herec zemřel náhle v jednačtyřiceti letech hned druhý den po dokončení filmu.

Čtěte také: Hvězdný skladatel John Debney obohatí Composers Summit Prague

Francouzský snímek získal řadu ocenění za nejlepší hudbu a není divu. Hudba je neodmyslitelně spjata s příběhem, který vypráví. Film mapuje životní příběh chilského básníka a nositele Nobelovy ceny, Pabla Nerudy. Skrze kouzlo hudebních tónů skladatele Luise Bacalova se posluchači ponoří do hlubin lidských emocí a prožijí klíčové okamžiky Nerudova života.

Držitelka Grammy, Nan Schwartz je výjimečná orchestrátorka a dirigentka, která stála po boku Luise Bacalova při tvorbě Pošťákových dramatických melodií a je tím, kdo přenese jeho hudbu naživo do Smetanovy síně Obecního domu. Její umělecký přístup a cit pro detail již přinesly mnoho cen a uznání v hudebním průmyslu. V loňském roce spolupracovala se skladatelem Alexandrem Desplatem na oscarovém snímku Pinocchio Guillerma del Tora.

Koncert Spectacular Music of Hollywood je zahajovacím koncertem mezinárodní akce Composers Summit Prague, jejíž třetí ročník se koná od 18. do 23. dubna 2024. Představuje jedinečnou příležitost, při které skladatelé a orchestrátoři na jednom pódiu osobně uvedou svá jedinečná filmová a gamingová hudební díla. Těšit se můžete na melodie ze Star Wars, Iron Man 2, videohry Assassin’s Creed, hororového snímku Hellraiser nebo úspěšného seriálu z dílny Apple TV Ted Lasso a mnohé další. Vstupenky jsou k dostání v síti Ticketportal.


Napište komentář