Před 45 lety vznikla fotka na LP Abbey Road

Jeden ze snímků Beatles na Abbey Road | Zdroj: facebook.com

Před 45 lety, 8. srpna 1969, vznikla fotka skupiny Beatles na přechodu pro LP Abbey Road. Patří k nejparodovanějším fotografiím v historii. Album se stalo slavným svou promyšlenou hudbou, obalem a tím, že je dosud největším zdrojem stop pro hledače mýtu o Paulově smrti.

Album se původně mělo jmenovat Everest a The Beatles měli odjet do pohoří Himálaj, kde by vyfotili obal. Everest byla nejoblíbenější značka cigaret zvukaře Geoffa Emericka. Autorem fotografie je Iain Macmillan, fotografování mu nabídl John Lennon. Iain o tomto fotografování řekl: „Tu zakázku jsem získal díky Johnovi, ale byl to Paulův nápad a já na to všechno dostal deset minut kolem oběda.“ Paul McCartney tehdy načrtl skicu, jak by měl obal vypadat. Nakonec byl zvolen název podle studia Abbey Road.

Iain věděl o onom pověstném bílém Volkswagenu, jehož majitel bydlel vedle studia. Chtěl ho nechat odstranit, ale policejní tahač se nemohl dostavit včas, takže na albu je pět Brouků. Policisté během fotografování zastavovali dopravu. Fotografii pořídil Macmillan ze žebříku a použil aparát Hasselblad. Vítěznou fotku vybral právě Paul. Kromě šesti fotografií s různými variantami přechodů přes zebru vzniklo i několik dalších fotografií od Lindy McCartneyové, manželky Paula.

Indicie, jako jsou skupina oblečená do pohřebního průvodu, Paulovy bosé nohy, espézetka Volkswagenu s nedožitým rokem Paula McCartneyho a s iniciály jeho ženy, vytvořily mýtus o Paulově smrti, která měla nastat v roce 1966 po nehodě. Nejen na tomto albu pak hledači našli další indicie o tomto mýtu. Paulovy bosé nohy následně vysvětlili Paul a Iain stejně – venku bylo teplo. Některé národy však pohřbívají mrtvé právě na boso.

V roce 1986 byl Volkswagen prodán do dražby v Sotheby’s a v současnosti je v muzeu Volkswagen ve Wolfsburgu. Jeho poznávací značka byla mnohokrát ukradena. Bílé andělské sako Johna Lennona bylo na začátku roku 2011 prodáno za 46 tisíc dolarů (863 tisíc korun). Další zajímavostí na obálce je vpravo stojící, nic netušící americký turista Paul Cole, který se na albu později poznal. Paul McCartney v roce 1993 na albu Paul Is Live zparodoval fotku a názvem i svou smrt. Autorem fotky byl opět Iain Macmillan a zvukovým inženýrem Geoff Emerick.


Napište komentář