Rok bez Lemmyho: Jak pokračují členové Motörhead po smrti legendy?

Motörhead | Zdroj: facebook.com

Dnešním dnem je tomu přesně rok, co navždy odešla jedna z největších legend, které rocková scéna kdy poznala. Se smrtí Lemmyho Kilmistera však následoval i zánik slavných Motörhead, kapely, jež se mimo jiné mohla pyšnit čtyřicetiletou historií a více než dvěma desítkami studiových desek. Jak pokračují ve svých životech dnes již bývalí členové této formace?

Ačkoli ještě během začátku devadesátých let provázely kapelu změny týkající se obsazení, přes 20 let se dařilo britskému triu objíždět svět ve stále stejné sestavě. Ta vedle Lemmyho zahrnovala i kytaristu Phila Campbella a švédského bubeníka Mickeyho Dee.

Campbell se ke kapele přidal již v roce 1983. Spolu s druhým kytaristou Michaelem „Würzel“ Burstonem nastoupil po odchodu tehdejšího kytaristy Briana Robertsona, jenž s Motörhead nahrál jediné album Another Perfect Day. Ve dvojici s Würzelem pak vydržel jedenáct let, po vydání alba Sacrifice se ale skupina vrátila do klasicky tříčlenné sestavy a pokračovala tak až do loňského konce roku.

Cesta Mickeyho Dee k Motörhead trvala o poznání déle. Tehdy ho ještě jako bubeníka glamových King Diamond Lemmy několikrát požádal, aby usedl za bicí v jeho kapele, stalo se tak ale až v roce 1992, kdy byl po přetrvávajících problémech vyhozen původní bubeník Phil „Philthy Animal“ Taylor. S nahráním tracku Hellraiser na desku March Ör Die se stal plnohodnotným členem a stejně jako Campbell tak vydržel až do loňského prosince.

Ani jeden po smrti Lemmyho hraní nepověsil na hřebík. Phil Campbell se rozhodl pořádně rozjet kapelu Phil Campbell and the Bastard Sons, kterou před lety založil se svými syny. Letos se jim podařilo vydat první stejnojmenné EP a momentálně se chytají na evropské turné. Vedle toho připravuje ex-kytarista i knihu s vtipnými zážitky za 32 let koncertování s Lemmym.

Mickey Dee se už v lednu přidal k Thin Lizzy jako náhradní bubeník pro několik show, spolupráci ale po třech měsících ukončil a od 28. dubna je obsazen jako bubeník proslulé německé kapely The Scorpions.

Dvojice se za uplynulý rok zúčastnila nejednoho památkového koncertu, asi nejdůležitějším však bylo vystoupení se Saxon na letošních The Golden Gods v londýnském Hammersmith Apollo. To bylo celé věnováno památce legendárního baskytaristy a konalo se pouze pár dní po odhalení obří sochy Lemmyho na metalovém megafestivalu Download.

Dee i Campbell se svými aktuálními kapelami však vzdávají Lemmymu hold i na vlastních koncertech, a není tak problém slyšet proslulou skladbu Overkill v podání zpěváka Klause Meine.

Co se Motörhead jako takových týče, přestože s Lemmyho smrtí přišel okamžitý rozpad, ještě v červnu tohoto roku vyšlo živé album Clean Your Clock. To zaznamenává jedny z posledních koncertů Motörhead v německém Mnichově, jenž se odehrály v loňském listopadu, pouhých několik týdnů před smutnou událostí.

Lemmy Kilmister zemřel loni 28. prosince. Dva dny před tím a zároveň dva dny po jeho 70. narozeninách mu byla diagnostikována agresivní forma rakoviny, problémy se zdravím se však výrazně projevovaly už při podzimních vystoupeních a několik show bylo zrušeno. Ještě několik měsíců před tím přitom s Motörhead vystoupil na plzeňském Rock For People, a v srpnu téhož roku vyšla poslední studiová nahrávka rock’n’rollových velikánů, Bad Magic.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 294 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.