Slash: Bez Lemmyho je svět chudším místem, byl ztělesněním rock’n’rollu

Slash a Lemmy | Foto: Robert Knight, Redferns

O jejich prvním setkání, dlouholetém přátelství, společné nemoci i odkazu rockového velikána. Slash si v několika rozhovorech k ohlášenému turné, během kterého se staví i v České republice, zavzpomínal na legendárního frontmana Motörhead, Lemmyho Kilmistera.

Jejich přátelství se datuje až do konce osmdesátých let, prozradil Slash pro magazín Revolver. „Byli jsme dobří kamarádi od roku 1987, kdy jsme se poznali. Guns N’ Roses tehdy poprvé vyrazili do Londýna. Motörhead zrovna dělali album, šli jsme za nimi na naše první setkání. S Lemmym jsem pak zůstal v kontaktu a za ta léta se z nás stali dobří přátelé,“ upřesnil.

Recenze: Slash na Living the Dream postrádá diverzitu, vyměňuje rock’n’roll za opatrnost

Takové přátelství přitom Slashe jen utvrdilo v tom, proč na Lemmyho už za svého mládí nahlížel jako na rock’n’rollovou ikonu. „Byl úžasným příkladem toho, o čem rock’n’roll vlastně je. Můžete na něj dát jakou nálepku chcete, heavy metal, hard rock, cokoli, ale on byl ztělesněním rock’n’rollu,“ řekl proslulý kytarista na účet svého bývalého kolegy a vzoru.

„Mohl jsem být kdekoli na světě a vždycky se nějak stalo, že Lemmy tam byl taky. Svět je bez něj chudším místem, moc mi chybí,“ posteskl si nad Lemmyho smrtí. Ta přišla koncem roku 2015, kdy několik měsíců po vydání posledního alba Motörhead Bad Magic a čtyři dny po oslavě svých 70. narozenin podlehl rockový veterán agresivní formě rakoviny.

Vedle společné lásky pro hudbu a alkohol značky Jack Daniel’s však tuto dvojici pojila i jedna nemilá věc – nemoc. „Lemmy byl jednou z mých absolutně nejoblíbenějších lidských bytostí. Když onemocněl, zjistilo se, že trpí na to samé, co já – kardiomyopathii. To je, když se vaše srdce zvětší natolik, že už nemá kam dál jít. Já to měl z alkoholu, on asi ze speedu…,“ rozmluvil se o nepříjemné chorobě v rozhovoru pro Classic Rock.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Beatles, AC/DC i Queen: 5 slavných songů, které coveroval Lemmy a vy o tom nevíte

„Řekl jsem mu, co má dělat, tak jsme do toho šli společně a vlastně na tom byl docela dobře,“ zmínil se. „Naneštěstí, kvůli jeho věku, toho pak najednou vyplavalo strašně moc. Sužovaly ho problémy s ledvinami, tohle a támhleto… Ale on byl odolný, propracovával se přes to. Nakonec to pro mě byla ztráta jednoho z nejlepších přátel, jaké člověk může mít, jednoho z nejlepších mentorů a největších pilířů toho, co pro mě rock’n’roll znamená,“ pokračoval Slash v rozhovoru.

Během posledních týdnů promluvil navrátivší kytarista Guns N’ Roses o Lemmym i v rádiu. V show DJ Theresy Rockface uvedl zakladatele Motörhead jako někoho, kdo „na povrch sice vypadal drsně, v reálu to ale byl opravdový gentleman, obrovsky vzdělaný, sečtělý, empatický. Lidi si myslí, že být rockovou hvězdou znamená dělat ze sebe drsňáka a chovat se jako idiot, ale o tom on vůbec nebyl. Naopak, myslím si, že byl tou správnou sortou ikony, která tohle měnila,“ dodal

Čtěte také: Se Slashem v Praze zahraje Phil Campbell z Motörhead

Slash vystoupí v Praze už 9. února příštího roku. Představí tam společně s Mylesem Kennedym & The Conspirators jejich třetí společnou desku Living the Dream, jež začátkem podzimu vyšla. S sebou si pak na pražský koncert jako předkapelu vezmou i formaci Phil Campbell and the Bastard Sons bývalého kytaristy Motörhead. Ti se u nás navíc představí i samostatně, a to již 6. prosince v pražském klubu Futurum.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.