Tom Odell a Jubilee Road aneb Novodobý Elton John ve stínu piana na londýnském předměstí

Tom Odell - Metronome Festival 2018 | Foto: Šárka Bejdová, MonsterMusic

Jubilee Road je třetí deskou britského zpěváka Toma Odella, na které se zpočátku prezentuje ležérně v domácím prostředí u piana, od něhož se po celé album nehne. Navíc experimentuje s žánry a opírá se o sentimentální texty. Stačí mu to však na to, aby předčil úspěch desek předchozích?

Tom Odell prorazil se singlem Another Love již v roce 2012, ten se posléze objevil na jeho prvním debutovém albu Long Way Down. Píseň s chytlavou piano dominující melodií a emocionálním nábojem již Odellovi předkreslila kariérní čáru a získala mu stabilní příznivce jeho bluesového indie popu.

Na druhé studiové desce jakoby se Odell přetransformoval a ukázal svou rockovější stránku, kterou si málokdo po pomalých a srdceryvných baladách z Long Way Down dokázal představit. Album Wrong Crowd působilo mnohem agresivnějším up beat dojmem a bylo výrazně inspirováno estetikou a old school rockem 70. let. Deska byla pro fanoušky indikátorem Odellova vývoje jako interpreta, jež dal klasickému indie popu ostřejší říz.

Čtěte také: Tom Odell se vrátí do Prahy

Tom Odell dávno před vydáním Jubilee Road indikoval, že půjde o album plné osobních zážitků a celý dojem bude mnohem komornější, než tomu bylo u alba předchozího. „Album jsem napsal v tiché ulici řadových domů na východě Londýna. Texty jsou inspirovány životy přátel, které jsem získal, když jsem tam žil.“

Inspirace u Eltona Johna

Jubilee Road je album výrazně méně bluesové než jeho předchůdci. Na místo toho se na něm Odell pouští do nejrůznějších žánrů včetně gospelu, který je slyšet ve skladbě If You Wanna Love Someody. V jednom interview Tom označil Eltona Johna za svou nejpřednější hudební autoritu a jeho vliv je evidentní skrz celou desku.

Son of an Only Child následuje Eltonův vypravěčský styl a hlasové aranžmá. Odell upustil i pár jasných referencí v jeho textech, poukazující na písně Do’t Go Breaking My Heart a Rocket Man, ale zatímco piano bylo Eltonem často bráno do kreativních extrémů, Odell prezentuje mnohem klidnější a utlumenější styl a tím si zachovává image pianového virtuose.

Čtěte také: První den Metronomu: Perfektní Massive Attack, Tom Odell a velkolepé třicetiny Tata Bojs

Texty Jubilee Road se nesou v duchu sentimentálních příběhů každodenního života. Titulní skladba Jubilee Road vykresluje scénu tichého pozorovatele světa, jež žije vlastním životem okolo něj. V jediné kolaboraci na albu, ve skladbě Half As Good As You se zpěvačkou Alice Merton, se nám dostává nevšedních momentů všední love story.

Odellovo zvuk i psaní jsou vždy nezaměnitelné a rozeznatelné, ale nepochybně si na albu mohl dovolit o něco víc riskovat. Jubilee Road, se zdá, udělala deset kroků zpět, co se týče Odellova hudebního vývoje, kdy nevyrovnaně pendluje mezi žánry. I přes to se novému albu a Odellovi nedá popřít krása, se kterou ovládá piano i emocionalita textů, která zatahá za nitky u srdce i ty největší suchary.

Výsledek obrázku pro tom odell jubilee road

Tom Odell – Jubilee Road

Skladby: Jubilee Road, If You Wanna Love Somebody, Son of an Only Child, You’re Gonna Break My Heart Tonight, China Dolls, Queen of Diamonds, Half As Good As You, Go Tell Her Now, Don’t Belong In Hollywood, Wedding Day, If You Wanna Love Somebody (single version)
Celkový čas: 46 min
Vydavatelství: Columbia Records

Hodnocení: 70 %


Napište komentář