TIP REDAKCE: Beatles, AC/DC i Queen: 5 slavných songů, které coveroval Lemmy a vy o tom nevíte

Lemmy
Lemmy | Zdroj: musicmuso.com

22 alb s Motörhead, stovky odehraných koncertů a aby toho nebylo málo, tak i nespočet coverů. To je bilance Lemmyho Kilmistera, jedné z největších ikon, jaké kdy rocková scéna poznala. Co se ale poslední položky zmíněného listu týče, covery z Lemmyho repertoáru jsou mnohem početnější, než loni vydaná kompilace Under Cöver. Pojďme se podívat na pár kousků, které v jeho kariéře tak nějak zapadly.

1) Ben E. King – Stand By Me

Klasiku od legendy soulu a R&B Bena E. Kinga už coverovalo přes 400 interpretů různých žánrů. Mezi nimi pak vedle třeba Johna Lennona i právě Lemmy a nebyl u toho sám. Na soundtracku k projektu Flip Skateboard’s Extremely Sorry se totiž podílela řada umělců a pokud byste zjišťovali, kdo v této verzi písně sedí za bicími, nedošli byste k jinému jménu, než je Dave Lombardo, proslulý bubeník, známý mimo jiné i ze svého angažmá v thrash-metalových Slayer.

2) Queen – Tie Your Mother Down

Jakkoli se spojení Lemmy a Queen může zdát pozoruhodné, jedna z mnoha kvalit, kterými britský frontman a baskytarista oplýval, bylo umění ocenit dobrou hudbu a postarat se o to, aby v jeho podání zněla přinejmenším stejně dobře, jako v originále. Kompilační album Voices Of British Heavy Metal toho bylo jedinečným důkazem a vedle několika skladeb, které na něj Lemmy nahrál, se zařadila i píseň Tie Your Mother Down.

3) AC/DC – It’s A Long Way To The Top

Kdo by se domníval, že Lemmyho ikonický chraplák není materiálem vhodným pro skladby ve vyšších pěveckých polohách, ten by se šeredně mýlil. Výše uvedená kompilace se nevyhnula ani rockovým velikánům AC/DC a jeden z jejich nejslavnějších hitů, It’s A Long Way To The Top, si vzal Lemmy do parády. A vznikla z toho skladba, kterou jen tak ze svého playlistu nedostanete.

4) Chuck Berry – Run Rudolph Run

Přestože mnozí fanoušci Motörhead stále žijí v přesvědčení, že Lemmy a metal jsou téměř identické pojmy, rodák z britského Stoke-on-Trent spíše než metalu fandil klasickému rock’n’rollu. A vedle mnoha písní s Motörhead (jmenovitě třeba Going to Brazil) to rád dával najevo i pomocí coverů, mezi nimiž se objevila i skladba Run Rudolph Run od Chucka Berryho, kterou Kilmister spolu s Davem Grohlem a Billy Gibbonsem nahrál pro vánoční kompilaci We Wish You A Metal Xmas And A Headbanging New Year.

5) The Beatles – Back In The USSR

Že Motörhead coverovali Sympathy for the Devil a Jumpin’ Jack Flash od The Rolling Stones, to je dobře známá věc. Pokud bychom ale Lemmymu dali na výběr mezi Rolling Stones a Beatles, bez ostychu by volil druhou možnost – svým fanouškovstvím vůči nim se nikdy netajil a Rolling Stones v porovnání s nimi dokonce označil za „partu mamánků“. A když se mu naskytla možnost nahrát jejich song na kompilaci Butchering The Beatles, dlouho netrvalo, než vznikla hitovka Back In The USSR v jeho podání.

Za svou více než padesátiletou kariéru v hudebním průmyslu samozřejmě nahrál Lemmy o poznání více coverů, než jen těchto pět. Dlouho se chystal vydat sólové album, na němž by byly zveřejněny jeho verze těch největších rock’n’rollových pecek z minulého století, k tomu ale nakonec nedošlo. V loňském roce se ale management Motörhead rozhodl vydat album Under Cöver, sdružující písně, které kapela společně coverovala za celou její existenci a na začátku tisíciletí se Lemmy postaral i o zrod formace HeadCat, s níž naživo hrál právě písně, které v 50. letech formovaly budoucnost rock’n’rollu – od Good Rockin’ Tonight až po známou Blue Suede Shoes.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 290 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.