ZAOSTŘENO NA: Cobainův heroinový pytlík jako bonus, nový singl The Pretty Reckless a vzpomínka na Dia

Future, Taylor Momsen, Kurt Cobain (zleva) | Zdroj: loudwire.com

Nový týden je tady a s ním i zbrusu nová rubrika ZAOSTŘENO NA, v níž se pravidelně podíváme na průřez novinek různými žánry českého i zahraničního hudebního světa. Rapper Future vypustil do světa novou desku a ochutnávky v podobě singlů z chystaných desek jsme se dočkali od kapel The Pretty Reckless a Everything Everything. Iniciativa #zazivouhudbu se snaží zachránit český hudební sektor.

Aukce Cobainovy kytary a pytlíku na heroin

Do dražby jde kytara Kurta Cobaina, s níž odehrál v roce 1993 legendární akustický koncert. Ten poté vyšel i jako samostatné akustické album – MTV Unplugged in New York. Podle odhadů by se kytara z roku 1959 mohla vydražit až za milion dolarů (cca 25,5 milionů korun). Kytara se prodává včetně obnošeného pouzdra a dle pořadatelů aukce obsahuje i malý semišový pytlík, kde podle všeho Kurt Cobain uchovával heroin. Během loňského roku se přitom již vydražil Kurtův olivový svetr, který měl během výše zmíněného koncertu na sobě, za 334 tisíc dolarů (cca 8,5 milionů korun). Umělcova kytara je k vidění v restauraci Hard Rock Café v Londýně od pátku 15. května, krátce před aukcí se přesune do Beverly Hills. Dražba je naplánovaná na 19. až 20. června.

Čtěte také: Kurt Cobain, Syd Barret i Chester Bennington: Když hudebníci trpí depresemi

Iniciativa #zazivouhudbu bojuje za přežití českého hudebního sektoru

Hudební sektor na tom není dobře. Bez podpory státu je možné, že se nezvládne vzpamatovat, protože v momentální situaci se ocitli v krizi nejen samotní hudebníci, ale i agentury, kluby, festivaly a živá hudba obecně. Iniciativa #zazivouhudbu se snaží černým scénářům předejít, a proto potřebuje, aby za ní stálo co nejvíce hudebních fanoušků. Momentálně jsou v jednání například společenské a kulturní akce pod širým nebem až pro 1500 osob za dodržení bezpečnostních podmínek. Podporu můžete vyjádřit na www.zazivouhudbu.cz, kde se mimo jiné dozvíte další cíle.

Čtěte také: Český hudební průmysl bez přímé podpory státu možná brzy dohraje

V létě se dočkáme existenciálního alba indie-rockových Everything Everything

Britové Everything Everything se novým singlem Arch Enemy hlásí o slovo a oznamují vydání nového alba Re-Animator, které si fanoušci budou moci poslechnout již 21. srpna. Artově založení indie-rockeři v čele s Jonathanem Higgsem našli zálibu v psychologických tématech a netají se tím, že právě existencionalismus, mizející mladistvost či zlověstné hrozby změny klimatu jsou hlavními předměty Re-Animator. Novinka Arch Enemy pak popisuje moderního hrdinu snažícího se očistit dnešní dekadentní svět plný chamtivosti, toxicity a odpadu.

Čtěte také: ZAOSTŘENO NA: Když Billie Joe ještě nebyl slavný a Pokáčova pleš na podporu onkologie

The Pretty Reckless vydali ochutnávku k chystanému albu

Taylor Momsen a její kapela The Pretty Reckless minulý týden poslali do světa zbrusu nový singl. Ten nese název Death By Rock and Roll a je jak vůbec prvním počinem kapely od vydání jejich poslední desky Who You Sellin’ For z roku 2016, tak i první ukázkou z připravovaného eponymního alba. To by pak mělo dorazit ještě v průběhu tohoto roku, otázkou ale zůstává, kdy ho The Pretty Reckless představí i v České republice. Kapela, která měla vystoupit na letošním v současnosti již zrušeném ročníku Rock for People, si totiž český koncertový debut za celé desetiletí své existence ještě neodbyla a dosavadní opatření – jak se ukázalo i v případě Rock for People – nijak nenapomáhají tomu, aby se situace změnila.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Bring Me The Horizon i Post Malone vkládají v izolaci všechny síly do vzniku nové desky

Vzpomínka na legendárního Dia

16. května uplynulo již deset let od úmrtí Ronnieho Jamese Dia, jehož vokál patří v historii tvrdé muziky mezi ty vůbec nejzvučnější. Zemřel v roce 2010 na karcinom žaludku – velmi smutným detailem je zejména to, že jeho smrti bylo možné poměrně jednoduše předejít. Zpěvák se však o své diagnóze dozvěděl příliš pozdě. Během své mohutné kariéry toho stihl opravdu mnoho, v prvé řadě však byl nedílnou součástí kapel Rainbow a Black Sabbath. V nich na konci 70. let vystřídal Ozzyho Osbourna, jehož už zbytek kapely nemohl vystát. Nakolik bylo těžké zastoupit takového velikána, již s deskou Heaven and Hell dokázal, že je určujícím prvkem pro nový zvuk kapely. Svou obrovskou fanouškovskou základnu pak znovu a znovu bavil s dlouhou řadou studiových alb a nespočtem dalších spoluprací.

Čtěte také: ZAOSTŘENO NA: Kytary Coreyho Taylora v aukci, koncert pro auta a nová hudba Guns N’ Roses

Studiová novinka od rappera Future raději pozměnila název

Během doby koronaviru nezaostává ani jeden z nejzvučnějších hlasů americké Atlanty, rapper Future. Jeho kampaň Mask On (slovní hříčka na jeho největší hit Mask Off) dodala na sto tisíc ochranných masek do nemocnic. Rapper měl původně v plánu vydat v květnu desku. Jeho v pořadí osmý počin měl nést název Life Is Good, stejně jako lednový singl s kanadským rapperem Drakem. 15. května však vyšla deska pod názvem High Off Life. Ke změně došlo právě kvůli momentální situaci – Life is Good (v překladu Život je fajn – pozn. red.) se rapperovi a jeho týmu zdál vzhledem k událostem posledních měsíců přece jen nevhodný.

Čtěte také: TIP REDAKCE: The Weeknd v deseti číslech


Napište komentář