Zemřel slovenský varhaník a skladatel Marián Varga

Marián Varga | Zdroj: idnes.cz

Marián Varga, geniální skladatel a varhaník, je označován jako jedna z nejdůležitějších postav slovenského rocku, popu i vážné hudby. Včera zemřel ve věku 70 let.

Marián Varga se narodil v roce 1947 ve Skalici. Po nedokončených studiích klavíru a kompozice na konzervatoři začal působit s Pavolem Hammelem v beatové skupině Prúdy, do které od počátku vnášel prvky vážné hudby. Nahráli spolu desku Zvonky, zvoňte, jež bývá považována za jednu z nejlepších nahrávek československé hudby přelomu 60. a 70. let.

Brzy založil vlastní skupinu Collegium Musicum, která se více soustředila na promyšlenou instrumentální hudbu. Zpoza svých varhan značky Hammond často Varga citoval melodie klasických skladatelů – koneckonců zřejmě nejznámější skladbou Collegia je Hommage á J.S.Bach.

Kromě samotného Collegiua, Varga spolupracoval i s popovějšími umělci. I nadále tvořil s Pavolem Hammelem (viz album Zelená pošta ověnčená titulem český Sgt. Pepper), taktéž vytvořil mnohokrát reprízovaný muzikál Cyrano z predmestia. Spolupráci navázal rovněž s kytaristou Radimem Hladíkem nebo písničkáři Karlem Krylem a Vladimírem Mertou.

Marián Varga se již od dětství potýkal se zdravotními problémy (zejména co se týče žaludku). Celý život byl rovněž kuřákem a svého času se potýkal i se závislostí na alkoholu. V lednu oslavil své sedmdesátiny a poté se objevil ještě na několika vystoupení. Ta mu zcela jistě pomáhala čelit rakovině, na kterou 9. srpna zemřel.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 403 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky