Známe prvního účinkujícího Colours Of Ostrava 2014

John Grant | Zdroj: johngrantmusic.com

Od 17. do 20. července 2014 proběhne v ostravských Dolních Vítkovicích třináctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava. Je známo první jméno vystupujícího, jímž je americký písničkář John Grant.

Muzikant s pohnutým životním osudem John Grant si prošel nelehkou zkouškou života. Již od mala věděl, že je gay, avšak doma panovala vláda protestantských rodičů, díky kterým si musel své tajemství uchovat. Po ukončení střední školy zamířil do Německa studovat jazyk. Tam však propadl agorafobii (paralyzující záchvaty paniky – pozn. redakce). Navrátil se domů k umírající matce, začal brát léky, agorafobie se změnila v depresi a Grant ztratil poslední zbytky sebeúcty.

Deset let se držel doma, kde bral kokain a pil alkohol ve velkém množství. Ke zlepšení situace mu nepomohlo ani založení kapely The Czars, která nebyla posluchači moc valně přijata. Začal pomýšlet na sebevraždu. Útočiště našel v New Yorku, kam nastoupil na odvykací kúru. Spásu objevil až v nové prog-folkové kapele Midlake. S ní natočil album Queen of Denmark. Odtud vzešla i skladba And You Be You, kterou Sinéad O’Connor umístila na své album. Novou krev do žil mu kromě toho vlil i první trvalejší vztah a turné s americkou skupinou Wilco. Grantovy skladby zazněly ve filmu Weekend, jenž zachycoval problematiku gayů.

Bohužel ani po tolika úspěšných událostech neměl klid. Partner jej opustil a zároveň se od svého dávného ex-partnera dozvěděl, že má HIV. Přestěhoval se na Island a zde žije dodnes. Natočil krásné a terapeutické album Pale Green Ghosts o lásce a pochybnostech.

Na Colours of Ostrava 2014 je uveden jako první účinkující. Jeho zasněná hudba je něco mezi folkem, elektro hudbou a softrockem, mrazí a je poutavá. The Guardian o něm prohlásil: ,,John Grant je mužem, jehož čas nadešel.” 

Další jména budou snad již brzy postupně odkrývána. Čtyřdenní vstupenky na tento barevný festival jsou již k dostání za 1 390 korun jako e-ticket. Od 18. listopadu budou k dispozici i v tištěné podobě. Cena je však limitována počtem (6 000 kusů) a datem (31. prosince 2013)!


Napište komentář

Lidmila Maršálková
O Lidmila Maršálková 126 Článků
Copywriter, snílek, poznávač, vychutnávač, music lover, fotograf, vinař. Poznáš mě podle nepovedeně vytetovaný vločky na předloktí anebo věčně omotanýho foťáku kolem krku.