Alexandrovci s operní Urbanovou, rockovým Kolářem a cikánským orchestrem

Alexandrovci | zdroj: facebook.com

Předvánoční turné nejslavnějšího armádního souboru začne projíždět pěti českými městy už 1. prosince. Nejnovější informace prozradili pořadatelé na tiskové konferenci.

Ve středu 16. října proběhla v pražském hotelu Panorama tisková konference s představiteli ruského souboru Alexandrovci a českými hosty jejich letošního turné. Hlavní slovo patřilo dirigentovi a zástupci ředitele souboru Michailu Maruševskému oděnému v parádní khaki armádní uniformě. Po své levici měl v bělostném oděvu Vadima Anayeva, sólistu souboru, známého jako Mr. Kalinka. Trojici zástupců doplňoval další sólista, Boris Daykov, v námořnické modři.

Dvakrát řádem Rudého praporu vyznamenaný akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova, jak zní celý název uskupení, je českému obecenstvu již dobře znám, neboť sem přijíždí na pravidelné návštěvy. Tak je tomu i letos, kdy tento hudební dědeček oslavil své pětaosmdesáté narozeniny. Jako hosty z české scény si letos vybral operní pěvkyni Evu Urbanovou a rockového zpěváka Petra Koláře. Každý z nich si připravil se souborem dvě písně. V prvním případě půjde o tituly řeckého skladatele Vangelise, na jejichž společnou interpretaci se pěvkyně moc těší: „Je to čest zazpívat si s tak úžasným mužským sborem.“ Petr Kolář nabídne své autorské písně, ke kterým si soubor upravil vlastní speciální aranžmá.

Repertoár Alexandrovců je opravdu pestrý, zahrnuje lidovou, klasickou i moderní hudbu. „Nejsme ani symfonický ani lidový orchestr, naše příprava je vždy velmi pečlivá a nikdy nejezdíme na turné se stejným programem,“ komentoval přichystaný program Maruševský. Ovšem nedovolili by sobě ani publiku vynechat své klasické vizitky, které jsou vryty do povědomí nejen fanouškům. Proto nás i letos čekají nové choreografie či vokální a instrumentální kousky, to vše v nádechu blížícího se vánočního období. Tradiční součástí koncertování v cizině je zpestření v podobě zpracování místního kousku. Jaké české překvapení si připravili tentokrát členové s tajemnou tváří bohužel neprozradili. Dva unikátní koncerty proběhnou v Praze, kdy na scénu nastoupí kromě 120 členů Alexandrovců ještě několik desítek hudebníků 100 cikánských houslí, největšího světového romského symfonického orchestru z Budapešti.

Na závěr konference vystoupili se svou ukázkou oba sólisté v doprovodu harmoniky Kirilla Shtybina, čímž jistě všechny utvrdili v tom, že na své si přijde jak zcela nový, tak i zkušený posluchač.

Termíny vánočních koncertů:

1.12. – Praha TipSport Arena – od 15 a 20 hod
3.12. – Ostrava ČEZ Arena
7.12. – Brno – Kajot Arena – od 15 a 20 hod
8.12. –  České Budějovice – Budvar Arena
9.12. – Pardubice – ČEZ Arena

Pro velký zájem byl přidán druhý koncert v Brně od 15 hodin. Vstupenky na tento koncert bude možno zakoupit od pondělí 21. října, stejně jako ostatní, v sítích Ticketpro a Ticketportal.


Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.