Bažant Pohoda 2014 opět sází na velká jména

Kraftwerk | Zdroj: facebook.com

Osmnáctý ročník slovenského festivalu Bažant Pohoda, který se bude konat od 10. do 12. července v areálu trenčínského letiště, slibuje už tradičně velká jména. Pořadatelé vedle interpretů, které můžeme bez debat nazvat klasikami, přivezou také hvězdy elektronické muziky, jež se v posledních letech stává masově oblíbenou, a mnoho dalšího. Rozhodně je na co se těšit.

Festival Bažant Pohoda, který v letošním roce oslaví plnoletost, se v průběhu let vyšvihl do pozice největší a nejnavštěvovanější multikulturní open-air akce na Slovensku. Každoročně festival svým návštěvníkům nabízí nejen veledlouhý line-up plný předních jmen hudebního světa, ale také taneční workshopy, divadla, filmy či diskuze. Hudební nadšenci se sjíždějí z celé Evropy, aby si užili několik dní volna ve společnosti příjemných lidí, skvělé muziky a teplého letního slunce.

Letošní program bude více než pestrý. Do Trenčína zavítá legendární německá skupina Kraftwerk, která nese velký podíl na vývoji elektronické muziky a významně ovlivnila například i anglické velikány Depeche Mode. Jejich dnes už legendární desky Autobahn (1974) či Das Modell (1978) plné zvuků syntetizátorů a jiných šílených mašinek už takřka zlidověly. Průkopníci elektra vezou na Pohodu svou novou 3D show s velkou projekcí, která v našich končinách nemá obdoby. Ač už pánové nejsou nejmladší, jejich vystoupení určitě stále stojí za to vidět!

https://soundcloud.com/xleb-vinyles/kraftwerk-autobahn

Vedle Kraftwerk se z elektroniky můžeme těšit také na bratry v triku, britský taneční projekt Disclosure, jenž nedávno roztancoval vyprodané pražské SaSaZu. Za pouhé tři roky se Disclosure podařilo dostat se do čela současné elektronické scény, vyprodávat haly a se svým debutem Settle lámat rekordy v počtu přehrání (nejen) na YouTube; dokonce s ním byli letos nominováni na Grammy. Nikoho nezajímá, že jim teprve nedávno narostly vousy, jejich jednoduché melodie náramně baví a tancovat se na ně dá hodiny. Fanouškům poctivého minimal techna udělá velkou radost berlínská trojka Moderat, pod jejímž názvem se skrývá Sascha Ring aka Apparat spolu s Gernotem Bronsertem a Sebastianem Szarym, kteří společně vystupují jako Modeselektor (na festivalu se i oni představí se svým DJ setem). Moderat jsme pro změnu mohli vidět v březnu na vyprodaném festivalu Electronic Beats v Divadle Archa. Za zmínku stojí určitě také post-dubstepoví experimentátoři Mount Kimbie z Velké Británie. Kruh se tímto ale zdaleka neuzavírá.

Suede jsou mnohými považováni za vůbec první britskou formaci, která pronikla do mainstreamu z nové vlny alternativního rocku devadesátých let. Svým stylem vydláždili cestičku známějším kapelám, jakými jsou Blur či Pulp. Britský deník The Independent o nich v roce 1993 napsal, že ještě nikdo od dob The Smiths či snad dokonce Sex Pistols, nezpůsobil takový poprask na hudební scéně jako oni. Suede se v roce 2010 dali po sedmileté pauze znovu dohromady a loni v březnu po dlouhých jedenácti letech studiové odmlky vydali své šesté a zatím poslední album Bloodsports. To bylo kritiky velmi dobře přijato a s pozitivními ohlasy potvrdilo kapele úspěšný comeback. Pražskou Lucernu na podzim ohromili, teď je na řadě Pohoda!

Další živoucí legendou, tentokrát na poli trip-hopu, je britský muzikant Tricky. Adrian Thaws je mnohým znám svou spoluprací s mistry žánru Massive Attack; jeho debut Maxinquaye z roku 1995 byl nominován na Mercury Prize a magazín NME jej zvolil deskou roku. A že konkurence byla velká – porazil tu i takové velikány jako Oasis s jejich (What’s the Story) Morning Glory či již zmiňované Pulp, kteří toho roku vydali desku Different Class.

Mezi dalšími potvrzenými účinkujícími jsou skotští Travis, synthpopoví Goldfrapp, americká r’n’b zpěvačka Kelis, neo-psychedeličtí Australané Tame Impala či post-rockoví Mogwai. Chybět nebudou ani zástupci československé hudební scény (WWW NeurobeatJana KirschnerNever SolVec a další). Toto vše je však pouze zlomek toho, co vše se na trenčínském letišti odehraje. Program navíc dva měsíce před startem není kompletní, nechme se tak překvapit, s čím dalším se pořadatelé ještě vytasí. Pokud spřádáte plány na léto, určitě si Bažant Pohodu nenechte ujít, je to, co by kamenem dohodil!


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).