Ian Anderson se s Jethro Tull vrací do Čech

Ian Anderson, vůdčí postava skupiny Jethro Tull | Zdroj: teamrock.com

Legendární britská skupina Jethro Tull, která je již dlouhá léta dobře známá díky originálnímu spojení rocku a britské lidové hudby, uspořádá na konci ledna hned dva koncerty v České republice, a to opět s novým projektem, který získal jednoduchý název „Rocková opera“.

Už když v hudebně silném roce 1967 Jethro Tull vznikali a začali pracovat na svém prvním albu This Was, bylo jisté, že se nejedná jen o další z řady zapomenutelných šedesátkových kapel. Spojit blues a rock s lidovými a – dalo by se říci až středověkými – motivy, to opravdu nebylo obvyklé. Hlavně proto jsou dnes Jethro Tull stavěni vedle progrockových titánů, jakými byli a jsou Yes, Pink Floyd nebo Genesis, přestože se od progresivního rocku Ian Anderson vždycky trochu distancoval. Úžasný zpěvák, flétnista, skladatel a textař za sebou však zanechal spoustu skvělých desek, ať už to byly Benefit, Aqualung, Thick As A Brick, A Passion Play nebo Songs From The Wood, které jsou právem považovány za albové milníky britské rockové hudby.

Osmašedesátiletý Anderson si ale dodnes nedává pokoj a přestože je ve svých Jethro Tull jediným původním členem (v dobrém se před několika lety rozešel i se svým kytaristou a přítelem Martinem Barrem), pořád koncertuje po celém světě a neustále vymýšlí nové a nové projekty. Ten současný nese jednoduchý název „Rocková opera“ a Jethro Tull v něm opět spolupracují se smyčcovým orchestrem. Skupinu dnes kromě Andersona tvoří kytarista Florian Opahle, baskytarista David Goodier, klávesista John O’Hara a bubeník Scott Hammond, které doplňuje vokalista Ryan O’Donell.

Projekt pojednává o problémech dneška a blízké budoucnosti, které se týkají hlavně potíží se zemědělstvím a hladovou planetou. Diváci se mohou těšit na klasické hity Jethro Tull, jako jsou Locomotive Breath, Heavy Horses nebo Living In The Past. Často však budou mít pozměněné texty, které se budou více týkat zastřešující myšlenky celé show. Ian Anderson nám se svou skupinou a smyčcovým orchestrem předvede rovněž pět nových písní.

Stane se tak hned dvakrát, a to 29. ledna v pražském Foru Karlín a 30. ledna v ostravské hale Gong.

 

 


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 402 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky