Jazz Dock hostí klavírní událost Petrof Jazzpiano Festival

Tigran Hamasyan | Zdroj: facebook.com

K pozoruhodné události se schyluje v pražském Jazz Docku. Ve dnech 24. až 27. února 2014 zde za podpory tradiční české společnosti PETROF proběhne jazzový festival nabízející jednu klavírní hvězdu za druhou.

Hlavním tahákem čtyřdenního festivalu bude hned na úvod světoznámý klavírista arménského původu Tigran Hamasyan. Příběh úspěšného pianisty působícího v New Yorku se odehrával podle klasického scénáře, který nepřestává fascinovat. Jak už to tak bývá, když se dává genialita do vínku. Tigran údajně už jako dvouletý začal hrát na piano, ve třech letech k tomu přidal zpěv a v sedmi se z něho stal blázen do jazzu. Dnes je ze zázračného dítěte uznávaný klavírista, který má za sebou vítězství v mnoha prestižních soutěžích (například v Thelonious Monk Competition v roce 2006, vloni obdržel ocenění Vilcek Prize for Creative Promise v kategorii Contemporary Music), spolupracoval se špičkami jazzové scény (jmenujme alespoň saxofonistu Bena Wendela nebo bubeníka Nate Wooda známé z freejazzového bandu Kneebody) a stihl vydat několik sólových desek. V Čechách se již jednou objevil, a to před dvěma roky, kdy v rámci Jazz Festu oslnil Brno. Nyní míří do Prahy. V pražském Jazz Docku odehraje samostatný recitál, při kterém představí svoje zatím poslední album Shadow Theatre, instrumentálně nesmírně pestrou a energickou nahrávku plnou podmanivých vokálů s etnickými prvky.

Ze zahraničních hvězd se můžete dále těšit na Kari Ikonena, držitele ocenění Yrjö Award pro nejlepšího finského hudebníka roku, který do Jazz Docku zavítá se svým triem ve složení Ara Yaralyan (kontrabas) a Markku Ounaskari (bicí), na švýcarského pianistu Gabriela Pezzoliho či nadějného Fabia Giachiho z Itálie, kteří okoření jazzový program o prvky r’n’b, rocku a dalších spřízněných žánrů.

České interprety zastoupí klavíristka a zpěvačka Beáta Hlavénková, známá mimo jiné dlouhodobou spoluprací s Lenkou Dusilovou a jinými českými hudebníky (například Yvonne Sanchez, Vertigo Quintet, Toxique, Triny, Ondřej Konrád, David Dorůžka, Katka Šarkozi), a neméně plodnou samostatnou hudební drahou (vloni navázala na úspěch prvotiny Joy For Joel vydáním druhého autorského alba s názvem Theodoros). V Jazz Docku Beáta Hlavénková vystoupí za doprovodu kytarového virtuóza Justina Lavashe během druhého festivalového dne. Dalšími zástupci tuzemské scény budou mladý a talentovaný Vít Křišťan, který si pro Petrof Piano Festival připravil speciální projekt (doprovodí ho při něm saxofonista Luboš Soukup, kolega s kapely Inner Spaces), a Matěj Benko, slovenský klavírní virtuóz působící v Praze.

Půjde o mimořádný hudební zážitek nejen díky obsazení programu, ale i díky tomu, že všichni vystupující odehrají na špičkovém pianu P 194 Storm, které speciálně pro tuto příležitost Jazz Docku společnost PETROF zapůjčila. Vstupenky zakoupíte v předprodeji buď přímo v Jazz Docku nebo v síti Ticketstream, a to na stání za cenu 250 až 290 korun a na sezení za 390 až 490 korun (vždy na jednotlivý koncert).


Napište komentář

Veronika Ondečková
O Veronika Ondečková 118 Článků
Ahoj! Jmenuju se Veronika, živim se (omylem) jako právnička, bydlím v tý nejlepší čtvrti na světe, v Dejvicích, a jsem závislá na hudbě. Tady najdete výsledek týhle letitý závislosti a mě najdete někde tam venku. Něco si ode mě třeba přečtěte.