Juan de Marcos González & Afro-Cuban All Stars zahrají v Praze

Juan de Marcos González | Zdroj: facebook.com

Kubánský bandleader, skladatel a aranžér Juan De Marcos Gonzales, známý jako ten “Quincy Jones of Cuba”, je považován za hlavní postavu současné kubánské hudby. Za poslání si zvolil prezentovat bohatství, rozmanitost a vitalitu kubánské muziky. V polovině května představí její krásu i v Praze.

Svými činy významně přispěl k prosazení kubánské hudby ve světě. Už jako malý studoval hudbu a velmi se zajímal o americkou a britskou rockovou muziku. Později se však opět vrátil ke kořenům a roku 1978 založil soubor tradiční kubánské hudby Sierra Maestra. S tou vytvořil čtrnáct alb a zorganizoval několik mezinárodních turné. O mnoho let později pak slavil úspěch s nahrávkou projektu Afro-Cuban All Stars z roku 1996 A Toda Cuba Le Gusta. Na ní se podílelo více než šedesát hudebníků.

V tom čase vzniklo také nezapomenutelné CD Buena Vista Social Clubu, na němž se objevili takoví umělci jako například Compay Segundo, Eliades Ochoa nebo americký kytarista Ry Cooder. Za svůj život toho dnes již šedesátiletý Juan stihl mnoho. Aranžoval, řídil, produkoval nebo koprodukoval více než dvacet pět alb. Za klíčové projekty kubánské hudební scény 20. století jsou považovány například Introducing Rubén González, Distinto diferente nebo Buena Vista Social Club. Jeho práce byla celkem třikrát nominována na cenu Grammy a je držitelem první ceny Womexu za projekt Buena Vista Social Club.

Do Prahy dorazí s mnoha významnými umělci. Uslyšíte jak Tirsa Duarteho, Lea Veru a skupinu Charanga Habanera, tak pianistu Davea Alfara či housle Louise Langa. Všechno se odehraje 15. května v Lucerna Music Baru. Vstupenky v předprodejích stojí 400 korun, na místě 500 korun.


Napište komentář

Lidmila Maršálková
O Lidmila Maršálková 126 Článků
Copywriter, snílek, poznávač, vychutnávač, music lover, fotograf, vinař. Poznáš mě podle nepovedeně vytetovaný vločky na předloktí anebo věčně omotanýho foťáku kolem krku.