Kapela The Tap Tap zahájí Jáchymovské peklo

The Tap Tap | Zdroj: facebook.com

V den výročí popravy Milady Horákové, 27.června, otevře kapela The Tap Tap slavnostním koncertem obnovenou naučnou stezku Jáchymovské peklo. Hendikepovaní muzikanti přijedou uctít památku politických vězňů na pozvání samotného spolku Političtí vězni.cz.

Představení znovu obnovené stezky a koncertu pro Jáchymov se zúčastní i bývalá politická vězeňkyně Hana Truncová, muklové Zdeněk Mandrholec a František Wiendl a jiní pamětníci, jejichž životy jsou s těmito místy propojeny. Kapela The Tap Tap pro již zmíněné připravila jedinečnou koncertní kompozici a ráda by s organizátory celé akce přispěla k založení festivalové tradice, která bude jakýmsi připomenutím hornického města a příběhů jeho (ne)dobrovolných obyvatel.

„Komunisté se s ničím moc nepárali. Politicky nepohodlné občany věznili a popravovali a lidi s postižením izolovali v ústavech. Vězení v Jáchymově bylo v souvislosti s těžbou radioaktivní rudy likvidační. Je pro nás velká čest zahrát a setkat se s těmi, kteří to přežili,“ popsal motivaci skupiny pro jáchymovské vystoupení kapelník The Tap Tap Šimon Ornest.

„Jáchymov je dnes považován za místo s hendikepem. Mnoho lidí si jej spojuje hlavně s komunistickou minulostí, uranovými tábory a utrpením desítek tisíc vězňů v 50. letech. Přitom jeho historie sahá až do raného novověku, kdy bylo toto město druhým největším v českém království. Zdejší nerostné bohatství dalo název národní měně USA, přispělo k objevu radia a vynikající léčbě nemocí pohybového aparátu. Koncertem The Tap Tap chceme nechat zaznít unikátní příklad toho, jak se s hendikepem vyrovnat,“ říká Tomáš Bouška, předseda badatelského spolku Političtí vězni.cz a spoluautor dobrovolnického projektu. S uskutečněním pomáhají zástupci nevládních organizací, místní samospráva, podnikatelé, historici, muzejníci a velké množství dobrovolníků, škol a místních patriotů.

Obnovou naučné stezky po někdejších dolech a pracovních táborech chce spolek Političtí vězni a jeho partneři přispět k léčbě paměti tohoto pozapomenutého místa, které paradoxně po dekády samo léčbu poskytuje. Výtěžek koncertu spolek věnuje na rozšíření webu naučné stezky a jejího značení.

Důležité informce:

Rezervace vstupenek: http://1url.cz/QO9U
Vstup: 100,- Kč (děti do 15ti let a ZTP zdarma)
Kdy? 27. června od 16:00 hod
Kde? Kulturní dům Jáchymov, K Lanovce 988, 36251 Jáchymov

Více informací naleznete na www.politictivezni.cz


Napište komentář