Organizátoři představili další ročník Sázavafestu

Bart and Baker | zdroj: facebook.com

Sázavafest 2014 zahrnuje adopci vydry, zvířecí kapely a další novinky o tom, na co se těšit letos a jak bude vypadat už 14. ročník letního open-air festu konaného od 31. července do 2. srpna ve Světlé nad Sázavou.

Ve středu 24. února v dopoledních hodinách byla Pivnice U Zlatého slona v pražské Havelské dějištěm tiskové konference k dalšímu ročníku stále se rozrůstajícího multikulturního a multižánrového festivalu Sázavafest. Hned při vstupu jsme obdrželi množství informačních a turistických materiálů ohledně prostředí konání akce. Ta se po několikerém stěhování loni usídlila ve Světlé nad Sázavou. Zřejmě nejen hudební program, ale také informovanost o krásném prostředí zámeckého lesoparku a jeho okolí má být tahounem této události.

Početné obsazení účastníků se snažil koordinovat hudební publicista Jaroslav Špulák. První dotazy zodpovídal Pavel Kloupar, ředitel festivalu. Vyjádřil radost nad loňským ročníkem a novou lokalitou. Menší počet zahraničních kapel vysvětlil letošním zaměřením na klasické české interprety jako jsou Chinaski nebo Lucie Bílá. Hlavní program bude probíhat střídavě na dvou hlavních podiích, další scéna bude alternativní a chybět nebude ani taneční stan.

Zpestřením letošního ročníku bude hned první den, čtvrtek, který se ponese ve znamení zvířátek. A to doslova. Ve spolupráci se zoologickou zahradou v Jihlavě je připraven program kapel, které nesou zvířecí název. Jmenujme Sto zvířat, Šwor, Kohout plaší smrt nebo Medvěd 009. Část výtěžku vstupenek z tohoto dne bude věnována právě ZOO a adopci vydry říční, jakožto maskota festivalu. V ZOO pak bude umístěna adopční cedule, ujistila tisková mluvčí Kateřina Kosová.

Na alternativní scéně vystoupí po loňském úspěchu také komik Lukáš Pavlásek. Zda si připraví speciální festivalový program odkýval neurčitým gestem, takže uvidíme. Nechal se ale slyšet, že loni mezi svými výstupy odjížděl domů, tuto chybu už letos neudělá a přespí v areálu. Třeba se potkáte ve frontě u stánku.

Vyjádřil se také další host konference Matěj Ruppert, frontman kapely Monkey Business, pro nějž je festival srdeční záležitostí. „Mívali jsme poblíž chatu, dodnes sem velmi rád jezdím, taky jsme hráli už na prvním ročníku, celkem tak 6 krát.“ Jaké má plány na podobu vystoupení? „Určitě budeme mít nové kostýmy, většinou míváme na léto takové, co se hodí na zimu a v zimě pak silonky nebo něco podobného. Taky máme v plánu do léta vydat jeden až dva singly.

Zástupci kapely Eddie Stoilow, Honza Žampa a Marek Fryčák, slibují z devadesáti procent nový set i novou scénu, hlavně díky poslednímu albu z konce roku 2013. Ale o hity z jiných desek se bát nemusíte. I když: „Že my děláme co song, to hit, nemusíme ani říkat,“ dodávají.

Patronem festivalu je Martin Hašek, pravnuk spisovatele Jaroslava Haška, jenž stál u zrodu celého projektu a bude se také aktivně účastnit jeho průběhu.

Na koho se tedy těšit? Ze zahraničí dorazí například pařížské DJ duo Bart & Baker, další electro swing nabídnou Klischée, ska z Ruska dovezou M.A.D. Band, taneční improvizací zazáří hamburští Fuck art, let’s dance! Z národní scény oceníme určitě Lucii Bílou, která na letní festivaly až tak běžně nejezdí. Na dlouhém seznamu jsou kromě výše zmíněných taky Wohnouti, Mňága a Žďorp, Adam Mišík, Eddie Stoilow, Support Lesbiens, Xindl X a ještě spousta dalších.

Se zakoupením vstupenek nemá smysl otálet. V současnosti je jejich cena 550 korun a 10. března stoupne na 650 korun. Cílová cena na místě zatím není stanovena, ale předpokládá se, stejně jako v loňském roce, okolo tisícikoruny. V prodeji bude také vstup na jednotlivé dny, kromě pátku. Festival nabízí slevy pro držitele karet ISIC.


Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.