Young Fathers uhranuli Meet Factory

Young Fathers | Zdroj: facebook.com

Bude to znít jako klišé, ale kdo jste včera nebyl v Meet Factory, už snad letos ani nikam nechoďte. Nic lepšího totiž v místních luzích a hájích hned tak nezažijete. Young Fathers trhli rekord ve všech koncertních disciplínách.

Meet Factory má za sebou koncert, který je na dlouho dopředu odsouzený k tomu, být nejlepším svého druhu. Vzhledem k tomu, že si sebranka Mladých Otců produkcí energického psycho-hip-hopu, unikátního i na světové úrovni, vytvořila hudební škatuli sui generis, do které jako by byl konkurenci vstup zakázán, těžko by to mohlo být jinak. Skotský ansámbl však prvenství i přesto pojistil zpropadeně skvělou show.

Předskakující dvojka We Draw A z Polska, která se dostala na post supportu doslova za pět minut dvanáct, se sice taky snažila přihodit pomyslné polínko do ohně (a vlastně vůbec nehrála zle), v porovnání s hlavním programem však jejich béčkový elektro-pop nestál téměř za zmínku (kluci prominou). S vědomím toho We Draw A nenápadně vyklidili polepři první možné příležitosti a nebýt polohlasného thank you, možná by si jejich odchodu nikdo ani nevšiml. Jó, život je holt někdy tvrdej a kdo chce předskakovat pánům z Young Fathers, musí se s tím smířit.

Pozoruhodná sestava jsou tihle Young Fathers, jen co je pravda. Tvůrčí skupinu obdobného formátu nedáte dohromady žádným castingem, tohle může být jedině osud (nebo něco na ten způsob). Multi-kulti parta ve složení hindi guy, shaman guy a bad guy s nerdym, založená na upgradu klasického modelu klučičího boy bandu (který prostě musíte milovat), by byla zajímavou podívanou, i kdybyste je potkali náhodně jen tak na ulici. Místo potloukání se ulicemi Edinburgu chlapci nastoupili dráhu hip-hopových exorcistů. Young Fathers vymítají ďábla v nás ďábelskou show plnou animální energie, kterou dovezli i do Meet Factory. Možná to nebyl nejtemnější večírek, který kdy předvedli, jako názorná ukázka jejich koncertních rituálů to ale stačilo víc než vrchovatě.

Navzdory tomu, že Young Fathers zavítali do Prahy poprvé, osazenstvo Meet Factory na ně bylo těžce připravené. Všem přítomným párům očí a uší, těsnajícím se na přeplněných pár metrech podlahové plochy, bylo jasné, že tady se schyluje k nakládačce, která se zapíše do kroniky smíchovských alter prostor tučným písmem. Léty společného vystupování otřískaná banda samorostů dávno platí za pojem, který je symbolem kvalitní zábavy. Kdo Young Fathers nezažil na vlastní kůži už dřív, jen těžko si mohl předem představit, jak moc pravdivá pověst o ďáblech ze země Robina Hooda ve skutečnosti bude.

Young Fathers na fanoušky podnikli zhruba hodinový útok, sestávající z dvouminutovek posbíraných ze všech tří nahrávek, které zatím vydali. Hoši od začátku nabíjeli ostrými a do lidí stříleli smrtící hity jako Queen Is Dead, Rumbling, Deadline nebo Come To Life. Sem tam sice zvolnili tempo (třeba zařazením I Heard nebo novinky Low), svoji popovou tvář ale ani jednou neodhalili za jiným účelem, než pohrát si se svými oběťmi před další vlnou energie. Nadšenému publiku Young Fathers nezapomněli ani na vteřinu dávat najevo, kdo je pánem téhle továrny. Pokud si snad někdo jen na moment pomyslel, že by se s těmihle týpky mohl skamarádit, při pohledu do jejich tváří musel myšlenky na kamádšoft zase rychle zapomenout.

Ať už Young Fathers kázali hip-hop, r’n’b, nebo si hráli na prince skotského dirty popu, vždy s výrazem připomínajícím poslední pohled šelmy před vražedným útokem. Možná to byla jenom hra na to, kdo to vzdá a uhne očima dřív, pro publikum každopádně předem prohraná. To se potvrdilo i v samotném závěru jejich čísla. Meet Factory si mohla hlasivky strhat, aby si vyžebrala alespoň jeden přídavek, žalostně málo jí to ale bylo platné. I kdyby se publikum dovolávalo návratu Young Fathers zpátky na stage třeba až doteď, nikoho by tím neobměkčilo. Young Fathers jsou prostě zlí kluci!

Skupině nikdo neodpáře, že jsou skutečným fenoménem. Nemusíte jejich nahrávky nekriticky milovat, speciálně na čerstvě vydané desce Dead lze zaznamenat momenty, které ve skutečnosti nejsou tak cool, jak se na první poslech tváří (některé vlastně nejsou cool ani trochu a máte chuť je přeskočit nebo i smazat). V případě Young Fatners se ale nad přešlapy oči nemhouří, nýbrž se velkoryse přehlížejí. Čtveřice ze skotského Edinburghu  si je vědoma svého potenciálu a při drzém ignorování hranic stylů se nebojí občas sáhnout třeba i trochu vedle. Have fun, to je, oč tu běží, a jestli se to někomu nelíbí, s tím si Young Fathers mohou vytřít….. Ostatně úterní večírek v Meet Factory budiž důkazem, že Young Fathers vyrábí materiál, který (desky nedesky) v jejich provedení bude naživo vždycky fungovat. Takže milí Young Fathers, experimentování zdar a brzy zas.


Napište komentář

Veronika Ondečková
O Veronika Ondečková 118 Článků
Ahoj! Jmenuju se Veronika, živim se (omylem) jako právnička, bydlím v tý nejlepší čtvrti na světe, v Dejvicích, a jsem závislá na hudbě. Tady najdete výsledek týhle letitý závislosti a mě najdete někde tam venku. Něco si ode mě třeba přečtěte.