Ze Švédska dorazí do Prahy folkové divy First Aid Kit

First Aid Kit | Foto: Neil Krug

Sesterské duo First Aid Kit doveze už tento čtvrtek 2. října do žižkovského Paláce Akropolis svůj chytlavý severský folk, krásu a také aktuální počin Stay Gold. Jedna z nejoslavovanějších severských kapel současnosti se poprvé představí v Praze díky koncertní sérii Femme Fatale.

Žižkovský Palác Akropolis bude první říjnový čtvrtek hostit opěvované severské duo First Aid Kit, jehož kariéra odstartovala před šesti lety na YouTube. Sestry Söderbergovy tam tehdy nahrály svou coververzi skladby Tiger Mountain Peasant Song od Fleet Foxes. Amatérské video natočené v lese na mobilní telefon zhlédlo na serveru přes čtyři miliony lidí a společně s následným albem The Big Black & The Blue katapultovalo dvojici mezi velké objevy nezávislé scény. Dnes doma ve Švédsku sbírají First Aid Kit hudební ceny a na mezinárodní úrovni spolupracují třeba s Jackem Whitem nebo Conorem Oberstem. Jejich folk-pop oslavující tradici severského písničkářství slaví úspěchy u kritiky i fanoušků a sestry sbírají obdivovatele z řad slavných. Duo přiveze do Paláce Akropolis své červnové album Stay Gold.

Druhé studiové album The Lion’s Roar (2012) zaznamenalo výrazný ohlas nejen na severu, ale i v Británii nebo v Americe a skladbu Emmylou zařadil časopis Rolling Stone mezi deset nejlepších písní toho roku. Loni First Aid Kit získaly čtyři švédské výroční ceny Grammis a The Lion’s Roar vyhrálo Nordic Music Prize pro nejlepší skandinávské album. Sestry už hrály na prestižních festivalech, jako je Primavera Sound či Glastonbury, a hostila je například také populární americká televizní show Davida Lettermana. O jejich popularitě za oceánem svědčí také fakt, že své jarní turné po Severní Americe vyprodaly s dvouměsíčním předstihem.

Přijďte si 2. října do Paláce Akropolis poslechnout osobitou a kouzelnou muziku. O support se postará nadějný manchesterský zpěvák Jo Rose. Vstupenky pořídíte nejlevněji přímo v Paláci Akropolis za cenu 450 korun.


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).