CD: The Paranoid – Sedem

The Paranoid | Zdroj: theparanoid.sk

The Paranoid je mladá screamo-rocková kapela ze Slovenska, která má na kontě již tři alba. To poslední se jim bezesporu povedlo. Energie, údernost, prvky světových kapel – to vše najdeme na jejich ambiciózní novince Sedem.

Na nejnovějším albu Sedem není důležitá kompozice skladeb, písničky baví od začátku až do konce. Intro Prebúdzanie přetéká energií, které je na desce víc jak dostatek. Sice následující song Anjeli spia na intro příliš nenavazuje, ale to ve zvuku podladěných a hutných kytar, které následují, lehce přehlédneme. Je poznat, že The Paranoid mají přesnou představu o tom, co a jak chtějí hrát. Placka Sedem není rozhodně nějaká mlátička, která nemění rytmus a kde jsou rozdíly mezi songy téměř nepoznatelné. Naopak! Každá písnička má svůj vlastní nápad, rytmus a vždy něco zvláštního. Občas to jsou kytarová sóla, jindy zase perfektní bicí.

Když se odvážíme trošku porovnávat, tohle album by si mohli zamilovat především fanoušci kapel jako Bullet For My Valentine nebo Bring Me The Horizon. Rozhodně to ale neznamená, že by The Paranoid nebyli originální a něco kopírovali. Častý sborový zpěv kombinovaný se screamem přispívá k celkové hutnosti písniček. Na téhle partě je ale nejlepší, že se kluci nebojí a klidně zpívají svým rodným jazykem – slovenštinou. To musím opravdu ocenit, protože ani to jim, dle mého názoru, nebrání v budoucnu prorazit i v zahraničí. Ovšem právě texty jsou výrazným plusem této desky. Mají sílu, mají smysl a jsou zajímavé.

Jak již bylo na začátku řečeno, u tohohle alba se nudit nebudete. Pořádné tvrďárny střídají občas trošku rytmičtější kousky, jako je tomu například u skladby Z plných plúc. Nechybí také pomalejší skladby, třeba Niekde tam s akustickou kytarou. Právě tuto střídá nářezová Kto z vás, jež je jedna z nejpovedenějších nahrávek. Skvělou koncovku zajištuje nejsilnější píseň z desky, Nikdy nezabudnem. Text o těch, s kterými jsme se nestihli rozloučit a poděkovat jim, má sice smutný charakter, ale tempo rozhodně ploužákové není, což z tohoto kusu dělá ještě silnější požitek.

Třetí počin kapely The Paranoid, Sedem, je hodně povedená deska s prvky, které najdeme u světových kapel, se skvělými texty a která je plná energie a síly. Je skoro až podivné, že to není další losangeleská kapela, ale kapela z nedalekého Slovenska. Tím nijak nesnižuji um sousedních hudebníků, naopak. Takových ambicózních interpretů s tak velkým potenciálem by mělo být i u nás více. Nejocenitelnějším prvkem je absolutní jednotnost a kompletnost, jak všech násrojů, tak členů v kapele The Paranoid. Ačkoliv si můžete užít jednotlivé kousky a jednotlivé nástroje, písničky mají svou pevnou celistvost. Mínus najdeme snad jedině v tom, že nyní bude velmi těžké nahrát další desku, která by se od této alespoň trochu lišila, nebo ji dokonce předčila. Ale myslím, že The Paranoid na to mají.

The Paranoid – Sedem

Skladby: Prebúdzanie, Anjeli spia, Navždy, Z plných pľúc, Môžeš ísť, Začni vidieť, Neotočím sa, Pochovaný, Zaživa, Neviem ti povedať nie, Horím, Niekde tam, Kto z vás?, Mesto hriechov, Nikdy nezabudnem

Celkový čas: 45:35

Vydavatel: Universal Music

Hodnocení: 90%


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.