Jelen na nové desce zůstává sám sebou

Jelen | Foto: Radek Kudláček

Od vydání alba Světlo ve tmě stoupá popularita kapely Jelen neustále výš a výš. S novou deskou nyní brázdí republiku na klubovém turné, jaká ale vlastně je?

Když kapela Jelen vydala v roce 2014 debutové album Světlo ve tmě, sama tehdy možná netušila, jaké libosti se country-folkový zvuk v Česku dočká. První stovky fanoušků se postupem času namnožily na tisíce posluchačů, kteří si paradoxně s radostí na koncertech vychutnávají mnohé melancholické skladby.

S blížícím se vydáním nové desky, která dostala název Vlčí srdce, sílilo očekávání. Běžely předprodeje na aktuální Vlčí srdce Tour 2016 a zvědavost, jaké že nové album bude, nabírala na obrátkách. 7. října kapela přišla s dvanáctipísňovou deskou, jež i přes dobu moderního rádiového popu opět hraje lidem do noty.

Vlčí srdce počátkem překvapivě rozezní nepříliš typické intro. Jelen se ve skladbě Sám sebou, bez doprovodu nástrojů, tak trochu rozezpívává, než do vás napálí dobře známé Vlčí srdce.

Pro svou rytmiku má nadějný koncertní potenciál píseň Pohanská, k té si kapela přizvala hostující zpěvačku Vu Thao Chi původem z Vietnamu. S vokály při skladbě, jíž Jelen skládá poklonu ženám (Klidná jako voda), pak dochází k příjemné zvukové změně. Houpavá melodie pokračuje i s písní To světlo jsi ty. Ta navíc vyniká hlubokou myšlenkou s doprovodem epické trumpety, jež songu dává pohřební nádech.

Pestré album střídá melodie pomalejší s ráznějšími, různorodé přesně tak, jak má posluchač rád a nehrozí tím, že by se mohl začít nudit. Když se navíc pozorně zaposlouchá, uslyší ve skladbě Slunovrat oblíbenou Kateřinu Marii Tichou.

Čistý akustický zvuk s prvky bluegrassu, doprovázen smysluplnými, mnohdy bolestnými texty Jindry Poláka, dává Vlčímu srdci kouzlo, na něž po předchozí desce Jelen úspěšně navazuje.

JJelen - Vlčí srdceelen – Vlčí srdce
Skladby: Sám sebou, Vlčí srdce, Nebe je dál, než se zdá, Pohanská, Klidná jako voda, To světlo jsi ty, Tunel, Už nás nesou, Slunovrat, Ikaros, Jehnědy, Vánoční
Vydavatelství: Universal Music
Celkový čas: 44 min
Hodnocení: 85 %


Napište komentář

Markéta Koloničná
O Markéta Koloničná 376 Článků
Miluji léto a festivalovou atmosféru! ☼ Live koncerty jsou události, jež mě naplňují energií a MonsterMusic mi dává příležitost se s vámi podělit o pojmy s dojmy.