Discoballs s novou deskou roztančili Futurum

Discoballs | Zdroj: Discoballs

Pořádná dávka ska, punku a novinek – takový byl koncert ve čtvrtek 13. března v pražském Futuru, jenž se nesl ve znamení nové desky Discoballs, kterou přijely podpořit kapely Fidel a Rabies.

Už před osmou hodinou večerní se nedočkaví milovníci ska music shlukovali před vchodem do pražského Futura. Důvod by jasný – první vystoupení kapely Fidel, punk rockový nářez Rabies z Vysočiny a především pak křest nové desky Dance Like Nobody’s Watching od Discoballs.

Fidel vystupovali jako první, pro samotnou kapelu to však mělo ještě jedno prvenství – tím byl fakt, že byl tento koncert vůbec prvním pro veřejnost. Po svém znovuzrození, zkrácení původního názvu Basta Fidel, omlazení hudebníků a nastolení nového repertoáru již sice odehráli jeden koncert ve strahovské sedmičce, ten byl ale jen pro kamarády. I tento fakt navnadil fanoušky tak, že přišli již na začátek akce a ne až na hlavní hvězdu večera. Návštěvníci, kteří ze začátku stáli opodál pódia, se spolu přibývajícím časem pomalu přibližovali. K tomu dopomohl nový repertoár plný pozitivního ska s prvky dancehallu a výborná zpěvačka Zoja. Žádný nadšenec se ale v úplně první řadě neukázal. Jak kapela, tak i fanoušci si toto premiérové vystoupení i přesto dostatečně užili.

Fanoušci se v první linii ukázali až u punkáčů Rabies z Vysočiny. Jejich melodický punk rock vybízel k pogu, strkanice se však nestrhla, a tak si návštěvníci v klidu užívali muziky, která je hodně inspirována kapelami svého žánru, jež řádily v devadesátých letech a nejedné slečně visel jejich plakát z bravíčka na zdi v pokojíčku. Závěrečným songem byl největší hit From the East to the West, po němž byli z pódia vyprovozeni zaslouženým potleskem a řevem. Tím se uzavřela dvojice předkapel, o kterých ještě určitě uslyšíme.

1199 dní od posledního křtu

Jak mravenci k cukru se za prvních tónů skladby Shake Your Ass přiblížili k pódiu všichni návštěvníci, protože hitovka z nové desky Discoballs dala znamení, že hlavní hvězdy jsou již připraveny předvést svou show a nové hity. Bylo to přesně 1199 dní poté, co koule křtily svou poslední desku, a tak se 13. březen 2014 zapisuje do historie kapely jako den oficiálního vydání nového alba, Discoballs tak mohou opět začít počítat.

Ska-punku chtiví fanoušci hltali každý řízný riff kytary, zvučné dechy i ladný zpěv Anny Vondryskové. V první půli vystoupení zazněly jak nové pecky, také i léty osvědčené hity, které si s chutí zazpíval každý příchozí fanoušek. Když už se dav dostal do varu, přišel vhodný moment na samotný křest. Na pódium byli pozváni hudebníci spolu s blízkými přáteli Discoballs, kteří se stali kmotry nové desky Dance Like Nobody’s Watching. Člen Fast Food Orchestra a jeden z hlavních pořadatelů festivalu Mighty Sounds, Fido, a bývalý kytarista a zpěvák Discoballs, Krlesh, se postarali o křest cédéčka a elpíčka, které následně odhodili do davu. Koncert pak pokračoval ve stejně našlápnutém tempu jako doposud. Po křtu zazněla skladba Dance Like Nobody’s Watching, kterou napsal zmíněný kmotr Fido, a publikum si opět užívalo melodický ska-punk.

Tančící, zpívající a lehce pogující dav si ani neuvědomil, že se koncert blíží ke svému konci. Mezi poslední skladby na playlistu patřil i prémiový cover song z nové desky. Po jeho odehrání byl vyhlášen kvíz – kdo jako první řekne původního interpreta, dostane desku zdarma. Myslím, že jsem nebyl jediný, kdo po prvních tónech poznal, že se jedná o Jesus He Knows Me od legendárních Genesis. Zaznělo ještě několik skladeb a členové kapely zmizeli v backstagi. Tím se ve Futuru spustil ohromný aplaus a skandování: ,,Ještě jednu!” Discoballs poslechli a zahráli nám ještě jednou pecku Dance Like Nobody’s Watching, poté ale už opravdu odešli.

Z koncertu si novinku odneslo mnoho lidí, protože živé podání napovědělo, že deska bude stát za to. Kdo si ji chce pořídit, může na supraphonline.cz nebo na jakémkoliv dalším vystoupení kapely. Monstermusic už desku má, v následujících dnech se můžete těšit na recenzi.


Napište komentář

Jan Zounek
O Jan Zounek 143 Článků
Bydlím v Praze a jsem blázen do hudby. Se sluchátky na uších jsem vystudoval Vyšší odbornou a vysokou školu se zaměřením na cestovní ruch. Hrát neumím na žádný hudební nástroj a zpěv jde také mimo mě. Do hudby se raději začleňuji návštěvou koncertů a festivalů, čím více tím lépe! Monstermusic mi umožňuje podělit se o své zážitky s ostatními. Jak říkají moji přátelé, na akci mě poznáte díky mému květáku na hlavě.