Eagles of Death Metal Lucerně dokázali, že jsou zpátky v plné polní

Eagles of Death Metal | Zdroj: oficiální facebook kapely

Eagles of Death Metal, rock’n‘rolloví polobozi ze sluncem prohřátého Palm Desert, zapíchli v rámci turné k připravované desce na mapě starého kontinentu připínáček i na Prahu. Předskakovalo jim mladé jihoanglické duo Dolomite Minor a jen tak se na ně nezapomene. Nejméně alespoň do příští návštěvy.

Dlouholetí kamarádi ze střední Josh Homme (Queens of the Stone Age, ex-Kyuss) a Jesse Hughes zformovali před sedmnácti lety kapelu s tím, že Homme, který v ostatních projektech běžně zpívá a hraje na kytaru, tentokrát usedne za bicí a roli vůdčí postavičky přenechá Hughesovi. Studiová prvotina Peace, Love, Death Metal na sebe nechala čekat šest let, neboť Homme byl zaneprázdněný nahráváním a koncertováním s Queens of the Stone Age, kteří v té době zažívali vrchol (nejen) se Song for the Deaf. Druhá a třetí deska přišly vždy v rozmezí dvou let a od té doby bylo ticho po pěšině. Novinka Zipper Down, jejíž předzvěstí je i právě probíhající turné po evropských klubech a festivalech, vystřídá začátkem října svou předchůdkyni na postu nejnovějšího přírůstku do diskografie po sedmi letech. Eagles of Death Metal o sobě dávají znovu vědět v plné polní.

Homme, který s kapelou běžně nekoncertuje, se objevil za bicími nedávno například v Paříži či Londýně, do Prahy ale nepřijel. Mnozí v kompletní balení Eagles of Death Metal nejspíše kdesi v hloubi duše do posledních chvil doufali, i bez něj však byl středeční večer v Lucerna Music Baru velkou jízdou. Jesse Hughes je totiž kapitolou sám o sobě. Jeho charisma je prakticky nezměřitelné, když se někde objeví, patří mu veškerá pozornost, a každé jeho slovo, které vyloudí zpod rezavého kníru, baštíte, i když se jedná o otřepané fráze o nejlepším publiku či nejkrásnějších ženách. Zajímavé je na něm snad úplně vše, od bezprostředního vystupování až po nezaměnitelný vzhled. Kouzlo jeho osobnosti zkrátka prýštilo do všech světových stran a při jeho průpovídkách se nešlo alespoň koutkem rtu neusmívat.

Kvalitní rock’n’roll i zábava zaručeny

Malá Lucerna se chvílemi už tradičně potýkala se špatným zvukem, nikomu to ale nevadilo, protože… rock’n’roll. Hughes s několikačlennou kapelou, která jej doprovází při koncertování, vytvořili tu správnou atmosféru a nenechali nikoho z fanoušků ani na chvíli zapochybovat o tom, že jsou zpátky stejně silní, jako když tu byli před třemi lety naposledy. Vše něco po desáté odstartovala Bad Dream Mama; EODM Lucerně všehovšudy zahráli na dvě desítky songů, mezi nimiž nechyběly klasiky jako Cherry Cola, Miss Alissa či Wannabe in L.A., ale také několik novinek ze Zipper Down, přičemž z těch nejvíce zaujal pilotní singl Complexity. Koncert chvíli před půlnocí v přídavku ukončily první dvě skladby z debutu, I Only Want You a Speaking in Tongues.

Z oranžových reproduktorů se linuly řízné rockové melodie a pod pódiem bylo po celou dobu pěkně horko. Hughes si plácl snad se všemi, kteří mu byli na dosah, skladby sem tam prokládal cigaretami a průpovídkami a všem i bez výraznějšího snažení dokázal, že na jeho koncerty má cenu chodit i dvakrát do roka. Zklamáni neodejdete, kvalitní rock’n’roll i zábava jsou zaručeny, speciálně jedná-li se o komornější klubovku, která k Eagles of Death Metal neuvěřitelně pasuje. Odcházíte nabití energií s plnou hlavou intenzivních zážitků, které budou oscilovat ještě dlouho. Na takové koncerty se totiž nezapomíná.


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).