Horkýže Slíže a Tři sestry v Kolíně opět spojili republiky

Tři sestry a Horkýže Slíže na společném Bratia a Sestry tour | zdroj: Krakonošovo s.r.o.

V sobotu 19. listopadu byl MSD Kolín ve znamení koncertů dvou československých punkových legend, které spolu již potřetí podnikají společné tour. Fanoušci si užili vystoupení kapel Horkýže Slíže a Tři sestry.

Krátce před osmou hodinou večerní zahájila program slovenská skupina Horkýže Slíže vydařenou variací české státní hymny za vztyčení obou vlajek. Pak už následovalo vydařené komické entrée zpívajícího baskytaristy Petera Hrivňáka, který byl převlečený za bezdomovce a zazpíval smutný nápěv stoletého kmeta.

Hned poté kapela odstartovala set písní jedním ze svých největších hitů, Malá Žužu. Pod pódiem se rozhořelo opravdové punkové peklo, kde byl každý alespoň na chvíli semletý do pogovacího klubka. Následovaly známé songy nesoucí se v duchu čistokrevného kytarového punkrocku (Silný refrén, A ja sprostá, Ukáž tu tvoju zoo, Brďokoky) a vtipné frontmanovy průpovídky.

Krátce za polovinou vystoupení přišla na pódium harmonikářka Supice ze Tří sester a Horkýže zahráli dávnou sesterskou píseň jménem Nuselské Horky. Kapela se na konci nenechala dlouho pobízet (vlastně ani neslezla z pódia) a zahrála jako přídavek další tři zásadní hity – L.A.G. Song, Mám v pi*i na lehátku Horí ti maštal.

Nutno zmínit také vizuální show na plátně a na podmínky kulturního domu v okresním městě rovněž zdařilou a velmi dynamickou světelnou show, z které by žádný epileptik radost určitě neměl.

Pauza trvala necelou hodinu, stavba nezbytného výčepu na pódiu si totiž žádá svůj čas. Poté přišel na jeviště celý soubor Tři sestry se Ztrátou imunity, první písní z prvního alba. Po napružené Ta naše rytmika následovaly zásadní a široce známé hity, kterých mají Sestry bezpochyby na rozdávání – Pijánovka, Aida, Mexiko nebo Kalhotky ze Lhotky. Kapela neopomenula ani své poslední album Fernet Underground písněmi Plechový Ježíš Svatá Petra, jež už se mezi fanoušky stihly dostatečně zažít. Frontman Lou Fanánek Hagen nebyl za svým slovenským kolegou s humorem nijak pozadu, i on hýřil osobitým vtipem.

Během krátké přestávky kapela v oslabení zavzpomínala dvěma písničkami na zesnulého kytaristu, textaře a zpěváka Františka Sahulu. V plném obsazení pak Sestry zahrály legendární Sahulovu píseň Sovy v mazutu. Své místo dostaly také dvě předělávky – Dederon (původně německá 99 Luftballons) a Homosexuál. Na závěr základního setu kapela předvedla dva nejzásadnější hity z prvního alba, a sice Život je takovej Kovárna I. Přidávalo se dvakrát. Konečně zazněly i klasické sesterské písně jako Průša je úchyl, Zelená či Už koluje fáma.

Celkové hodnocení programu je jednoznačně víc než jen kladné. Na takový večírek punkové hudby bude Kolín jistě s láskou vzpomínat a nezbývá než se těšit na příští podzim, Sestry se tu totiž zastavují už s bezmála tradiční pravidelností.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 405 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky