Jamajská party i bez letenek. Vše obstaral Busy Signal v Praze

Busy Signal | Zdroj: pořadatel akce

Hitmaker z Karibiku sebral kapelu a vycestoval do Evropy, vzájemná výměna hromady roztančené energie proběhla i v Lucerna Music Baru.

Busy Signal působí na poli dancehallu už celých deset let. V roce 2005 se vyšvihl svým prvním singlem s příhodným názvem Step Out, o rok později vydal ve vlastní produkci stejnojmenné album. Za velmi krátkou dobu se dostal na přední příčky žebříčků a zatím to nevypadá, že by je chtěl jen tak opustit. Jeho neotřelý styl přitahuje široké publikum, energické směsi tanečního dancehallu s fúzemi mnoha dalších stylů stejně jako propracované pomalejší reggae kousky vykazují vysokou hudební kvalitu.

Široko daleko posbíraní fanoušci se v pondělí 2. června sešli v pražském klubu. Na seznamovací začátek večera hrál DJ z místní Roccaflex Kru. Další nezbytnou součástí každé dobré party je samozřejmě tanec, o který se postaraly tři členky slovenské Badd Fyah crew. V první části se snažily už na první pohled celkem uvolněné publikum rozvolnit ještě víc při výuce základních dancehallových kroků, v druhé části rozjely svou vlastní show. Pokud se při té první náhodou zabavilo víc ženské osazenstvo, v této druhé se rozhodně skóre významně změnilo. Jestliže se tomu divíte, doporučuji zhlédnout jakékoliv video a příště nesedět doma.

Dobře navnadění přítomní snad ani nepostřehli půlhodinový skluz, lehce po půl jedenácté se konečně dostavila kapela a začla pořádná show. Čtyřčlenná doprovodná Hi-Voltage band svůj původ nezapřela a po rozehrání bicích, čtyř-klaviaturových kláves a dvou elektrik už za hlasitých ovací došel i Busy. Spustil svou špatně srozumitelnou jamajskou angličtinou a jen tak nezastavil. Rychlejší tempo střídaly pomalejší melodie, na přetřes přišla jemná, veselá, gangsta, ale i vážná tematika. A tak zazněly pecky jako Bad Up Who, pohodová Raggae Music Again, láskyplná One More Night nebo Sweet Love (Night Shift). Svůj smysl pro fusion a experimenty ukázala píseň Jamaican Love na motivy Forever Young od Alphaville a několikatero nápěvků popových písní na pozadí. Představeno bylo i pár novinek.

Pravé želízko do ohně představovala hitovka, po níž se jmenuje celé turné – Watch Out For This, která zakončila sedmdesátiminutový blok proložený jen sporými komunikačními vsuvkami. Naštěstí měli pánové rozum, a když už cestovali takovou dálku, bonusový balíček čítal mnohem víc, než u nás bývá zvykem. Začal zlehka The Tightest, vrcholil energickou Professionally a na úplný závěr zazněl nečekaný cover, dle slov Busyho jeho oblíbený Wild World od Cata Stevense.

Díky za to, že ten večer nepraskala Lucerna ve švech a každý si mohl pohodlně užít své taneční kreace (nebo ty chvíli předtím naučené). Pohled na pět skvělých original hudebníků, síla, energie a profesionalita jejich výkonu a v neposlední řadě taky výrazné aroma zakázaného kuřiva způsobily dohromady snadno uvěřitelný karibský zážitek, který byl jistě pro mnohé – jak napovídalo Busyho tričko – legendary. Jestli je Praha a potažmo celá republika připravena na víc takových zážitků? Bylo vidět, že rozhodně ano!


Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.