Legendární Dead Can Dance ponořili Kongresové centrum do temnoty

Lisa Gerrard (Dead Can Dance) - Kongresové centrum, 2019 | Foto: Šárka Bejdová, MonsterMusic

Po dlouhých sedmi letech se do Prahy vrátily legendy darkwavu, Dead Can Dance, a to v rámci tour A Celebration – Life and Works 1980-2019. Návštěvníci Kongresového centra budou na tento zážitek pravděpodobně vzpomínat ještě hodně dlouho.

Vše vypuklo chvilku po osmé hodině večerní, kdy se na pódiu objevil perkusista David Kuckhermann, který působí jak přímo v kapele, tak jako sólo umělec. Tento virtuóz na švýcarský Hang nedočkavému publiku odehrál pouze pár písní, ale zato velmi osobním způsobem. Každou následující skladbu představil a dodal pár slov o ní. Celkový dojem z jeho vystoupení kazilo snad jen to, že celou půlhodinu, kdy David hrál, proudily do sálu další davy lidí.

Fotoreport: Dead Can Dance, 24. 6. 2019, Kongresové centrum Praha

Přesně v devět hodin večer pak s mohutným potleskem přišli na pódium Dead Can Dance. Prostor Kongresového centra v Praze byl skvěle zvolený, umocňoval komorní atmosféru koncertu a také zvuk byl naprosto bezchybný.

Již první odehraná skladba Anywhere Out of World zahalila Kongresové centrum do temnoty. Bylo ale jasné, že kapela je ve skvělé formě a návštěvníky čekají bezmála dvě hodiny plné toho nejlepšího, co Dead Can Dance mohou nabídnout. Jediný nedostatek celého večera by pro některé mohlo být to, jak odměřeně se kapela chovala. Nikdo samozřejmě nečekal bláznivé poskakování po stagei, ale trocha komunikace s publikem by nebyla na škodu.

Čtěte také: Oshun: Jak bychom mohly nemyslet na budoucnost? Ztělesňujeme to, co má přijít

Někteří možná vědí, že kapela Dead Can Dance měla již několikrát pauzu, a to především kvůli rozchodu zpěvačky Lisy Gerrard se skladatelem a zpěvákem Brendanem Perrym. Zdá se, že všechny neshody již kapela hodila za hlavu a Lisa s Brendanem se skvěle doplňovali. Každý z nich také odehrál i pár písní sólo, takže si návštěvníci mohli vychutnat například Lisy The Wind That Shakes the Barley nebo Brendanův The Carnival Is Over. Ke konci svého setu Dead Can Dance zahráli také své dva oblíbené covery, a to skladbu Autumn sun z dílny Deleyaman nebo Song to the Siren od Tima Buckleyho.

Kdo na koncertě byl, odcházel pravděpodobně spokojený, protože Dead Can Dance si připravili výběr toho nejlepšího z jejich skoro čtyřicetileté tvorby. Nyní už jen můžeme doufat, že se DCD vrátí do Česka dřív než za dalších sedm let.


Napište komentář

Tereza Šnajdrová
O Tereza Šnajdrová 111 Článků
Hudba a moje psí kamarádka jsou věci, kolem kterých se točí můj svět. V životě se snažím dělat jen věci, které mě baví a mezi to patří právě koncerty, festivaly a práce. Mezi moje nejoblíbenější umělce patří The Kooks, Enter Shikari, The Doors nebo třeba David Bowie.