Mgła v MeetFactory ukázala, že patří mezi špičku polského black metalu

Mgła | Zdroj: facebook.com/mglaofficial

Spoustu lidí by to možná nenapadlo, avšak důležitou součástí polské kultury je rovněž tamější black metalová scéna. Trojkoncert ve smíchovské MeetFactory ukázal, jak může být tento subžánr rozmanitý – ať už muzikanti hrají podle tradičních šablon nebo přinášejí jedinečné a neobvyklé nápady, vždy dokážou přinést něco nového a lákavého.

První kapelou večera byla Martwa Aura, která si ve své hudbě bere mnohé z klasického black metalu, obohacuje jej však přinejmenším o truchlivou pohřební atmosféru. Při poslechu navíc snad nikomu neunikly ani prvky slovanského folkloru, který si dobře rozuměl se záhrobním vokálem v polštině. Bicí rachotily přesnými (místy až minimalistickými) blast beaty a atmosféře prospěly také kvílivé nářky sedmistrunné kytary.

Druhá kapela, tedy Medico Peste, si více než na atmosféře zakládá na vybroušené, invenční technice. Jejich set přesto (či právě proto) zněl v lecčems velice svěže. Zúčastnění muzikanti jako by snad ani nedokázali zahrát ani ty nejjednodušší pasáže, aniž by je obohatili o nové progresivní myšlenky. Jakkoliv je jejich styl v lecčems jedinečný, pozornému posluchači jistě neunikl silný vliv francouzských kapel jako Deathspell Omega nebo Blut Aus Nord.

Čtěte také: Wolves in the Throne Room do studia opět přinesli kus washingtonských lesů

Hlavní hvězdou večera byla bezpochyby kapela Mgła, která se díky svému umění již dávno přesunula z temného undergroundu mezi hlavní lákadla velkých festivalů. Je pro ni sice významná precizní technika a smysl i pro ten nejmenší detail, avšak přinejmenším nosné kytarové riffy, šílený bubeník i nezaměnitelný strastiplný vokál zážitek dle očekávání posunuli do pomyslného trýznivého pobytu na zamlžených pláních plných smrti a beznaděje. Muzikanti z Mgły do svého setu zamíchali skladby ze dvou posledních desek, které jsou obě považovány za dosavadní vrcholy jejich tvorby, tedy z Exercises in FutilityAge of Excuse. Jejich výkon byl uhrančivý a podmanivý a fanoušci přesné a vynalézavé techniky jistě ocenili zejména výtečně nazvučené bicí (ačkoliv kytary se místy trochu ztrácely).

Tuto listopadovou trojnásobnou show si všichni příchozí bezpochyby velmi užili. Nabídla pohled na black metal ze tří různých perspektiv, a to v podání bezmála těch vůbec nejpovolanějších z řad našich severních sousedů.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 387 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky