Michal David rozžhavil SaSaZu svými největšími hity

Michal David | Zdroj: facebook.com

V úterý 22. dubna proběhla v holešovickém SaSaZu megadiskotéka Michala Davida. Koncert byl zajímavý tím, že byl pořádán v klubu, což u zpěváka v posledních letech není obvyklé. Ačkoliv už má dnes Michal David nejspíš více odpůrců než příznivců, klub nejen naplnil, ale i bez problému rozhýbal.

Normální lidé přišli ke klubu na šestou, tak jak to stálo velkým písmem na vstupenkách. Všímaví lidé a lidé se zdravějším zrakem přišli o něco později, jelikož si přečetli drobounké písmenka na hraně vstupenek, která informovala o tom, že start je až v osm. Někteří fandové zamířili přímo před pódium, jiní k baru. Publikum rostlo a tvořilo jej především dámské pohlaví. Pánové působili spíše jako doprovod, ačkoliv výjimky také byly. Pár minut po osmé se rozezněl klubem hlas odpočítávající zbylé minuty do startu. Poté se slova ujal DJ Martin Hájek. Ten měl za úkol v deseti minutách rozhýbat publikum. A překvapivě snadno se mu to povedlo. To už byli fanoušci ve varu a klubem znělo jediné jméno – Michal David.

Na pódiu se objevila kapela, kterou tvořili bubeník, basák, kytarista, klávesák, Martin Hájek a dvě vokalistky natěsnané do černých oblečků. Za nimi vyběhl Michal David. Se zdravicí se rovnou pustil do show. Nespočet světel doplňovalo spolu s projekcí nabušenou atmosféru klasické diskotéky. Zpěvák samozřejmě vsadil na osvědčené hity, jako My máme prima rodiče, Byla to láska, Každý mi tě lásko závidí nebo Ruská Máša, a publikum ve zpívání za hitmakerem rozhodně nezaostávalo. Občas odskočil Hájek od synťáku, aby fandům rozproudil krev. Ze začátku věnoval Michal David písničky několika lidem. Prvním šťastlivcem byl fanoušek David, který je upoután na vozíku. Další skladby patřily například zpěvákovým sousedům nebo kolegům.

Následovalo několik zvláštních bloků. První z nich patřil dvěma vokalistkám, které ukázaly, že umí i něco více, než se jen usmívat nacvičeným úsměvem a pohybovat boky. Spolu zazpívaly hit z muzikálu Kleopatra Teď Královnou jsem já. Občas to dívkám tu a tam uklouzlo, ale jinak šlo o čistý zpěv, který fanoušci ocenili; jednalo se o pěknou vložku. V dalším bloku zůstal Michal David na pódiu sám s klávesami. Namixoval ty nejznámější ploužáky a dojáky v desetiminutový sólový výstup a ani zde na sebe nenechalo publikum čekat a zpěváka sborově doprovodilo. Třetí část byla nejzvláštnější. I Michal David si musel odpočinout, a tak fanouškům pustil písničku Byla to láska, kterou nazpíval spolu s Lucií Vondráčkovou. To publikum příliš nebavilo. Jednak skladbu málokdo znal, druhak, když si vyrazíte na koncert, kde vám pustí skladbu z přehrávače, není to asi úplně ono.

Jak už bylo řečeno, osazenstvo tvořily především ženy, a to nejrůznějšího věku. Od těch, které na hitech Michala Davida vyrůstaly, přes ty, které na ty samé hity tancují každý pátek v klubech, až po ty nejmenší, které tančí na tyto písničky nejspíš na hodinách aerobiku nebo s mámou v kuchyni. Někteří stáli a podupávali si nohou, ale většina publika přebrala zpěvákovu energii a celý koncert se nezastavili. Byli i tací, kteří si svým řáděním dokázali kolem sebe během koncertu utvořit metr místa.

Nedílnou součást vystoupení tvořila sama kapela. Ta se občas trápila se stylem, který hrála. Rockově nazvučené bicí a kytara se mlátily s diskotékovými beaty kláves a synťáku. Většinou formace tvořila velmi pevnou půdu pod zpěvákovýma nohama. Dokonce to celé nepůsobilo jako zpěvák s doprovodnou kapelou, ale spíše jako celistvá kapela se zpěvákem v čele.

Na druhou část koncertu přišel David se svým keytarem (klávesy + kytara). Teprve teď mohly být zahrány ty největší hitovky. Fanoušci běsnili při písních jako Šoumen, Nenapovídej, Céčka, Decibely lásky, Nonstop, Největší z nálezů a ztrát a Colu, pijeme colu. Čím více se publikum na tyhle pecky rozjíždělo, tím více bylo (nejen) na Michalovi vidět, že začíná být vyčerpaný. Proto se nejprve rozloučil písní Pár přátel a nakonec přidal ještě skladbu Celebration (Kool & The Gang) s anglickým textem. Poté všichni z pódia odešli, ačkoliv velká část publika si to nechtěla připustit a skandovala ještě dalších deset minut, dokud nejistá ochranka neřekla, že je opravdu konec.

Ať si říká kdo chce co chce, Michal David je opravdu hitmaker. Akorát už trochu v jiné době a stylu. Pomineme-li umanuté fandy, kteří chodili na jeho první klubová vystoupení a jeho hudby se drží doteď, přeci jenom si každý z nás vzpomene na nejednu skladbu z jeho pera. Ať už se jedná o taneční nebo muzikálové hity, v České (a možná i Slovenské) republice má tento interpret místo. Je to dáno samozřejmě nepříliš náročnými posluchači a také celkovou náturou našeho národa. Když vezmeme v potaz všechny tyto faktory, Michal David je nedílnou součástí české hudební scény. Dokázalo to také natřískané SaSaZu.


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.