Michal Prokop s Framus Five adekvátně uzavřeli bar Krásný ztráty

Štáb Krásných ztrát | Zdroj: facebook.com/michalprokop

V Divadle Archa zazněly největší hity, vzpomínky na natáčení pořadu a představili se tři hosté z hudební branže, avšak každý z jiné hudební škatulky. Takový byl koncert Michala Prokopa s kapelou.

V roce 2000 se ve vysílání České televize objevil pořad Krásný ztráty, který uváděl Michal Prokop a s ním různí hosté. Dne 19. prosince 2013 se pořad uzavřel výročním 500. dílem, který byl spojen s tradičním Vánočním koncertem. Lidé se kolem místa dění shromažďovali už kolem sedmé hodiny večerní, největší nápor diváků však přišel po půl osmé a hala divadla se začala pěkně plnit. Bylo příjemné sledovat, že na koncert nechodí jen starší obecenstvo, které pamatuje počátky tohoto seskupení, ale že přišli i mladí lidé, kteří v některých případech ještě nedosáhli plnoletosti.

Po klasické akademické čtvrthodince světla zhasla a Framus Five se s hlavní hvězdou večera postavili na pódium. Prvním tóny, které rozezněly halu, patřily hitu z roku 1984 Kolej yesterday a následně Bitvě o Karlův most. Mnoho lidí se divilo, že největší hity zazněly hned v počátku akce, ale takto Framus Five nastupuje na koncerty už pár let a do budoucna to nehodlají měnit.

V baru Krásný ztráty se vystřídalo více než tisíc hostů a Michal Prokop měl podmínku, která zněla, že žádný host nebude v pořadu více než jednou. Tento fakt se změnil, právě v Divadle Archa. Prvním hostem byl písničkář, kytarista a tramp Wabi Daněk, který byl do pořadu pozván v roce 2004. Wabi si s kapelou zazpíval Blues o spolykaných slovech a následně svou píseň, kterou s ním zpíval chorálově skoro celý sál. Po společných vzpomínkách z natáčení zazněl další velký hit Michala Prokopa, a to píseň Poprvé a naposledy ze stejnojmenného alba z roku 2006. Během následujícího songu přišla na pódium zpěvačka Jana Kirschner, jež se se svým úžasným zpěvem se zapojila do skladby. A taktéž jako předchozí host měla i ona zde možnost předvést svou tvorbu, svým zpěvem uchvátila všechny diváky, kteří téměř ani nedutali.

Po vystoupení slovenské zpěvačky nastala menší pauza, protože se na stage chystal další host a pořadatelé museli přinést sedačky. Tím hostem nebyl nikdo jiný než kytarový virtuóz Lubomír Brabec. Jeho samotné kytarové sólo na akustickou kytaru mne moc neuchvátilo. Asi moc velký kus umění, který jsem nedokázal vstřebat. Následné spojení Lubomíra Brabce, Michala Prokopa, Luboše Andršta a Jana Hrubého byl už geniální kousek, který se mi vryl do paměti jako vzpomínka, na kterou se hned nezapomene.

Poté, co bar Krásný ztráty opustil i poslední host, nastal set skladeb ze zatím posledního alba Sto roků na cestě (2012). Nálada na koncertě gradovala a ve vzduchu byla cítit dobrá nálada a přátelská atmosféra, a to i přesto, že se koncert blížil do svého finále. Kapela se po pár písních rozloučila a odešla do svého zázemí. Diváci však věděli, že takto nemůže být koncert ukončen, protože nezazněla neoficiální hymna tohoto koncertu – Krásný ztráty z alba Kolej Yesterday. Tato píseň se stala ústřední znělkou stejnojmenného pořadu. V závěru tohoto singlu si Michal Prokop vzal kabát a klobouk, ve kterém symbolicky odešel z baru. Zpěvák se však ještě vrátil a zahrál s kapelou poslední dvě skladby, tím byl koncert i bar Krásný ztráty oficiálně ukončen. Lidé pak hromadně opouštěli divadlo a z jejich výrazů byla čitelná spokojenost a načerpání dobré energie, která během večera byla cítit ze všech koutů sálu.

Celou tuto akci natáčel štáb České televize a bude odvysílán na novém televizním kanálu ČT Art coby jubilejní a zároveň poslední 500. díl Krásných ztrát. Koncert proběhl dle mého očekávání na výbornou, zvuk byl čistý a bez sebemenší chyby. Nasazení kapely a hostů bylo taktéž skvělé a bylo vidět, že je vystoupení baví, což považuji za nejdůležitější fakt všech akcí tohoto typu. Tento večer shledávám jako dokonalé odreagování od předvánočního stresu, přeplněných obchodních center a všech nepříjemných záležitostí, které jsou bohužel se svátky spojené. A už teď vím, že příští rok si tento předvánoční odpočinek rád zopakuji.


Napište komentář

Jan Zounek
O Jan Zounek 143 Článků
Bydlím v Praze a jsem blázen do hudby. Se sluchátky na uších jsem vystudoval Vyšší odbornou a vysokou školu se zaměřením na cestovní ruch. Hrát neumím na žádný hudební nástroj a zpěv jde také mimo mě. Do hudby se raději začleňuji návštěvou koncertů a festivalů, čím více tím lépe! Monstermusic mi umožňuje podělit se o své zážitky s ostatními. Jak říkají moji přátelé, na akci mě poznáte díky mému květáku na hlavě.