Monstrózní a energetičtí: To byli Foo Fighters v Praze

Foo Fighters | Foto: Nardus Engelbrecht

Když se někde mluví o Foo Fighters, není neobvyklé, že se o nich lidé zmiňují jako o jediné gigantické kapele současnosti, kráčející ve stopách slavných jmen jako Led Zeppelin či AC/DC. Pochopitelně se najde i spousta odpůrců tohoto tvrzení, v úterý večer ale Dave Grohl s jeho partou potvrdili, že status hudebního giganta je jim přisuzován právem.

Koncert, na který někteří čekali 5 let, jiní zase celý život. Od posledního vystoupení Foo Fighters v České republice v roce 2012 už nějaký ten pátek uplynul a přišel čas si slavnou šestici opět připomenout. A očekávaný comeback snad ani nemohl dopadnout lépe.

Večer otevírali portlandští Red Fang, kteří těsně před půl osmou rozduněli O2 arenu a nejenže jako předkapela Foo Fighters skvěle zapadli, ale také se postarali o vyváženou show, která se jako otvírák perfektně osvědčila. To byl ale teprve začátek.

Po půl deváté světla zcela zaplněné O2 areny zhasla a na pódiu se objevil hlavní aktér večera, Dave Grohl, spolu s jeho ikonickou modrou kytarou. Ten, zatím bez kapely, začal více než dvou a půl hodinový setlist sólovým provedením oblíbené skladby Times Like These a když se k němu po pár minutách přidali i ostatní, bylo jasné, že všechny přítomné čeká nezapomenutelný večer.

Samotný Grohl si z vystoupení užíval doslova každou sekundu a když zrovna zběsile nepobíhal po pódiu nebo jako lev se svou bujnou hřívou nekřičel do mikrofonu, promlouval k publiku a ujišťoval ho, že vzhledem k pětileté absenci Foo Fighters na českých koncertních pódiích bude koncert opravdu, ale opravdu dlouhý. „Prostě tady budeme hrát songy až do doby, než nás vyženou,“ několikrát dodal.

Ačkoli si zpěvák stěžoval, že z organizačních důvodů může koncert trvat jen omezenou dobu, vystoupení se podařilo natáhnout na více než úctyhodné dvě a půl hodiny a zazněly během něj jak osvědčené hity jako The Pretender, Learn To Fly nebo My Hero, tak i starší kousky Skin and Bones a Wheels a dokonce svůj prostor dostalo i očekávané další album, z něhož Foo Fighters zahráli nedávno vydanou Run a La Dee Da.

To vše navíc bylo okořeněno i o krátké covery Ozzyho Osbourna, Pink Floyd a dalších. Překvapivých a originálních momentů byl ale koncert plný. V jednu chvíli se do hlavní role dostal i akordeon Ramiho Jaffe a ke konci koncertu si Grohl na pódium přizval i svého dlouholetého idola, zpěváka skupiny Killing Joke, Jaza Colemana, se kterým zahrál cover skladby Requiem.

Fanoušci se těsně před přídavkem dočkali i prodloužené verze hitu Monkey Wrench. Kapele se ale pódium opouštět nechtělo a tak vystoupení pokračovalo bez přestávky až do samotného konce, i ten byl však vskutku pozoruhodný – Foo Fighters totiž na něco zapomněli. Po odehrání Best of You se již kapela chystala klanět publiku a už létaly i Hawkinsovy paličky, když si Grohl vzpomněl, že ještě zapomněli na poslední song – klasiku Everlong. S tou byl koncert zároveň v obrovském stylu ukončen.

Foo Fighters se postarali o jedno z nejlepších vystoupení, které Česká republika za dlouhou dobu zažila. Podařilo se jim zaplnit O2 arenu, která je nezradila a krom perfektního zvuku nabídla i prostor pro neskutečnou atmosféru, kterou tisíce nadšených fanoušků vytvořily. Kapela předvedla energetickou show, která se i přes skromně postavenou stage vyznačovala v první řadě monstrózním soundem, doplněným o snad vše, co má povedený koncert obsahovat – spontánnost, komunikaci s publikem i notnou dávku muzikantské profesionality.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.