Nekonečná rocková párty: Royal Republic se předvedli na Flédě, slíbili brzký návrat s novou deskou

Royal Republic, Fléda 2017 | Foto: Marie Veselá, MonsterMusic

Dva dny, dva koncerty. Po Praze zamířili Royal Republic i na vyprodanou Flédu a jak už mají ve zvyku, přijeli s energetickou rockovou show, notně obohacenou o kapku správného švédského humoru a rovnou slíbili, že se do Brna zase brzy vrátí.

Foto: Royal Republic a Aaron Buchanan & The Cult Classics, 6.12.2017, Brno, Fléda

Večer však nebyl pouze v režii severských rockerů. V osm večer nastoupila na pódium předkapela – pětičlenná parta s až neobvykle výrazným baskytaristou s typickou hard-coreovou vizáží, metalově oděným kytaristou, sličnou kytaristkou s kloboukem, frontmanem, jenž by se krom pódia bezpochyby uplatnil i v retro módním magazínu a bubeníkem, který jako by do Brna přijel na pirátské lodi. Zkrátka formace jako z jiného vesmíru – to byli The Cult Classics s Aaronem Buchananem v čele.

Rozhovor: Aaron Buchanan: Pokud po sobě nezanechám jediný odkaz, zklamu lidi, kteří věří v to, co dělám

Ti letos vydali debutové album a moravskému publiku ho ve velmi svižném tempu představili. Do toho navíc zněly i hity z Aaronovo působení v kapele Heaven’s Basement a bez ohledu na to, jak moc publikum písně znalo, díky doslova perfektnímu představení se skákalo o sto šest. Až byla na místě otázka, zda-li náhodou ve finále neodejdou fanoušci s větším zážitkem z předkapely než z hlavního taháku dne, očekávaných Royal Republic.

Několik minut po deváté hodině ale bylo jasno. Brno přišlo na Royal Republic a dostalo je v plné parádě. S úvodní znělkou a následující When I See You Dance With Another vyjel nezastavitelný párty vlak a začal koncert tak energetický, jak už to dokáže jen málokterá kapela.

Elegantně oblečená švédská čtveřice sázela jednu pecku za druhou, písně však nebylo to jediné, co mohli příchozí slyšet. Zpěvák Adam Grahn nechal poměrně dost prostoru i vtipům a pravidelně okořeňoval show o zábavné promluvy k publiku, skvěle zapadající do kontextu celého představení. Došlo dokonce i na covery a od Royal Republic se tak dočkala pocty Battery od Metallicy a Roxanne od The Police. Mimo písně se přitom rockeři o své fanoušky starali tak moc, až jedna fanynka byla dokonce přizvána na pódium, kde dostala na pár chvil možnost zahrát si na Adamovu kytaru.

Třešinkou na dortu byla akustická verze oblíbené Addictive z desky Save the Nation, nezapomenutelnými momenty se ale koncert prakticky jen hemžil. Na chvíli si dokonce členové prohodili nástroje a za mikrofonem se tak octl i bubeník Per Andreasson. A aby nebylo coverů málo, kapela před koncem přidala ještě svou verzi písně I Don’t Wanna Go Out, tedy podle jejích členů nejhorší písně, jakou kdy slyšeli. Po naprostém vrcholu v podobě proslavené Baby se pak Royal Republic rozloučili a na Flédě pokračovala afterparty.

Čas od času se stává, že má-li kapela dva po sobě jdoucí koncerty, ten druhý bývá poněkud utahanější. To ale rozhodně nebyl případ brněnského vystoupení Royal Republic, kteří, navíc ve spolupráci s neskutečnými The Cult Classics s Aaronem Buchananem, ukázali, jak moc jejich adaptace rocku baví jak je samotné, tak i publikum. A přesně tak to má vypadat.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.