Nekonečné pogo, proklínaný Trump, ale hlavně punk v tom nejlepším světle – to byli Anti-Flag na Flédě

Anti-Flag | Zdroj: Facebook

Brno se během středečního večera stalo působištěm dvou obdobně velikých událostí. Zatímco sportovní fanoušci mířili na finálový zápas hokejové Komety, na punkové nadšence zase čekala Fléda s vystoupením Anti-Flag. A ti, kteří se nemohli rozhodnout a nakonec se vypravili právě za řiznými kytarami, rozhodně svého počínání nelitovali.

Jako předkapely si Anti-Flag vybrali dvojici Barrier Reef/The Great a Rabies. Druzí jmenovaní se postarali o zahájení celého večera a učinili tak mimořádně stylově. Po poměrně krátkém setu, na kterém se nejednou projevila familiernost zdejšího publika s domácí kapelou, je vystřídali jejich rakouští kolegové a ačkoli do konceptu večera přiliš nezapadali, představení si připravili vskutku originální.

Krátce po půl deváté však nastalo to nejdůležitější – po úpravě pódia a vyvěšení obrácené vlajky USA nastoupila pod reflektory čtyřka z pennsylvánského Pittsburghu, tedy Anti-Flag. A začali symbolicky první skladbou z předloňského alba American Spring Fabled World, přičemž už během ní praskala Fléda ve švech. Že se tentýž den tedy konalo finálové klání zdejší Komety Brno, to se na zaplněnosti sálu vůbec neprojevilo a fanoušci ze všech koutů České i Slovenské republiky ji zaplnili do posledního volného metru.

Celý hodinu a půl dlouhý koncert byl veden v uvolněné atmosféře a Anti-Flag, v čele s dvojicí Justin Sane a Chris #2, se střídavě věnovali hraní a publiku. To se naopak za celou dobu ani na sekundu nezastavilo a pogo si alespoň na chvíli, ať už dobrovolně či omylem, vyzkoušel snad každý příchozí. A na stagi to s prezencí obecenstva nebylo o moc jiné, z pódia do davu skákali fanoušci doslova jeden za druhým. O opravdové peklo na zemi se však postaral až hit Broken Bones, který do varu přivedl úplně všechny.

Mimo to, ostatně jak před časem slíbili, zahráli Anti-Flag i některé starší písně a dostalo se tak třeba na Die For The Government či Drink Drank Punk. Jak je pak známo, Anti-Flag jsou především politická kapela a neodpustili si tak několik narážek na nedávno zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterému věnovali písně Turncoat a Your Daddy Was a Rich Man, Your Daddy’s Fucking Dead, jež doplnili monologem: „Každý máme rodiče. Alespoň ty biologické. Spousta lidí má super rodiče, ale najdou se i tací, co mají špatné rodiče. Špatné rodiče má i Donald Tramp, jeho táta je neskutečný sr*č. A víte co? On sám je taky pěkná kupa sra*ek!

Z nového alba American Spring během první části setu zaznělo i Sky Is Falling a All Of The Poison, All Of The Pain, starší tvorbu přitom završila pecka This Is The End (For You My Friend). Přídavek potom se slovy „vy chcete další song? Ale my jsme punková kapela, vy nám nebudete říkat, co máme dělat! Ale máte štěstí, protože my další songy hrát chceme! zahájili coverem I Wanna Be Sedated od Ramones a přes Brandenburg Gate se prokousali až ke konečné Power To The Peaceful. Část přídavku si přitom bubeník Pat Thetic a Chris #2 zahráli pod pódiem v obecenstvu, což působilo jako třešnička na dortu energetického punkového představení, jenž se husarskými kousky jen hemžilo.

Vedle výborné show, kde Anti-Flag předvedli punk-rock v tom nejlepším světle, se mimořádně povedlo i zasazení koncertu do brněnské Flédy. Přestože se jednalo o vystoupení plná řízných kytar a ohlušujících bicích, vše náramně zapadalo do sebe a každý nástroj byl ve finálním mixu skvěle čitelný.

Brno se mohlo ve středeční večer těšit opravdu vyladěné podívané. Koncertu vůbec nic nechybělo a Anti-Flag úplně vše od setlistu, přes interakci s publikem až po zvuk skvěle vychytali. Kdo si to vše nechal ujít však nemusí smutnit, už 17. srpna se u nás pittsburghská skupina objeví znovu, a to na Festivalu Pod Parou.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.