Palaye Royale přivezli po třech letech do Prahy rockovou energii i zálibu ve šplhání

Palaye Royale, Malá sportovní hala, 2022 | Foto: Kateřina Postránecká, MonsterMusic

Glam rocková skupina Palaye Royale z kanadského Toronta zavítala do Malé sportovní haly se svými nejpopulárnějšími hity. Pro mnoho fanoušků šlo o konec dlouhého čekání nejen na vystoupení kapely, ale obecně i na znovuzrození velkých koncertních akcí po covidové pauze.

Přestože se koncerty přesouvaly a rušily v posledních dvou letech u téměř všech interpretů, situace Palaye Royale byla tolikrát změněna, až je trochu zázrak, že jsme se jich v Praze konečně dočkali. Jejich původní představení se mělo uskutečnit 11. března 2020, tedy při počátku pandemie. Šlo o jeden z prvních zrušených koncertů kvůli koronaviru v Česku, a tak je skoro symbolické, že je to po dvou letech jedna z prvních skupin ze zámoří, kterou mohli čeští posluchači vidět zase naživo. Z plánovaného koncertu se později staly tři a nakonec zase jeden, přesunutý do Malé sportovní haly, kde měli vystoupit Palaye Royale s Badflower. Ti poté taky nedopadli a jako jejich náhrada přijeli Charming Liars.

Fotoreport: Foto: Palaye Royale a Charming Liars – 29. 3. 2022, Malá sportovní hala, Praha

Předkapela při svém vystoupení působila skoro jako hlavní skupina dne, ne však kvůli hudebnímu projevu, spíš díky aktivnímu publiku. Většina lidí si jednoduše libovala v pocitu, že může být konečně zase na živé show, a tak si užívala každý moment jinak průměrného supportu, který nenabídl o moc víc než pár líbivých melodií a refrény, do nichž mohl divák zpívat „woah woah”. Ke konci představení zpěvák Kiliyan Maguire prozíravě nabádal publikum, aby si šetřilo energii – myslel tím na refrén jeho poslední skladby Pieces, nicméně se tahle rada hodila spíš obecně k nadcházející show. Od nástupu hlavní kapely se svou ikonickou vizáží na stage už se totiž odpočívat nedalo. Palaye Royale v čele s bratrskou trojicí Remington Leith, Sebastian Danzig a Emerson Barrett naburcovali posluchače prakticky okamžitě a zejména první řady nezůstaly ani na chvíli v klidu.

Palaye Royale si na Česko očividně pamatují alespoň z hlediska klubu, několikrát při koncertu užasli nad početným zastoupením fanoušků pod pódiem a vzpomněli si, že při poslední návštěvě u nás hráli jen „v baru”. Vzhledem k tomu, že to byl Futurum Music Bar, tak měli v podstatě pravdu. Na rozdíl od Futura může být Malá sportovní hala sice o krapet horší zvukově, dala ale mnohem víc příležitostí k Remingtonově oblíbenému šplhání po konstrukcích. A že se s každým pokusem odvážil jít o krapet výš.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Palaye Royale budí emoce mezi kritiky i fanoušky, a to rozhodně nejen samotnou muzikou

Od minulého vystoupení se sice skupině rozšířil seznam chytlavých skladeb, největší úspěch ale včera zaznamenaly stejně starší tracky. A na ně taky Palaye Royale vsadili. Především Dying in a Hot Tub se vyjímala v hale skvěle a podle toho na ni publikum i reagovalo. Navíc Remington vyzval všechny k rozsvícení telefonů a při neuposlechnutí se chtěl vydat na balkón a „ujistit se”, že mobil mají opravdu všichni. Vzhledem k jeho zmiňované oblibě ve šplhání se tomu dá vlastně i věřit. Podobně využil píseň Get Higher k nabuzení posledních z těch, které ještě atmosféra nestrhla a donutil celou halu dřepnout a skákat na jeho povel. Že mu bude hala zobat z ruky ještě zpečetil svlečením trička a odhozením jej mezi žíznivé fanoušky a fanynky.

S těmito tracky rozhodně nabrala druhá půlka show na obrátkách a její vrchol přišel s coverem Teenagers od My Chemical Romance a následného songu Mr. Doctor Man. Komu se zdálo, že je koncert na poměry dravé rockové kapely stále příliš klidnou záležitostí, právě Mr. Doctor Man rozpoutal kotel v podobě obrovského mosh pitu, jenž do té doby nepřesahoval o moc víc než jen pár fanoušků. Jako přídavek přišel na řadu song Lonely, který začal Remington uprostřed haly na piano. Skladba se dostala možná až do zbytečně nesnesitelné délky – tedy aspoň za normálních okolností, tady se ale i fanoušci odmítali smířit s koncem písně asi stejně jako samotná kapela, a tak se její text vyřvával až do vystřelení konfet. Ty asi neocenil úplně každý, protože uprostřed sálu se stále moshovalo a na konfetách už tato aktivita začínala nepříjemně podkluzovat.

Čtěte také: Nová alba 2022: Bastille na vlně Daft Punk, Alt-J v mysli sériového vraha

Stejně jako při minulých tour, Palaye Royale nijak nenatahují svůj set. Ten vyjde přibližně na hodinu, což není zrovna dlouhý prostor, kapela jej ale dokázala využít téměř na sto procent a věnovala místa v setlistu svým energičtějším a nejznámějším skladbám, aby tempo neupadalo. Možná trochu zvláštním způsobem pak přidala trojice ještě píseň Ma Chérie. Proběhla v akustickém podání, kdy za pomoci publika Remington zabalený v duhové vlajce prozpěvoval populární hit už v částečně vyprázdněné hale. Zahráli ji totiž až po dlouhé pauze, kdy mnoho fanoušků již čekalo ve frontě na šatnu (a tu se opravdu nevyplatilo opouštět), případně už byli pryč úplně.

Je nutné zmínit, že někteří diváci po takové době bez větších vystoupení asi trochu pozapomněli určitou koncertní „etiketu”. Narušování osobního prostoru má své limity i při takhle natřískané show a ne každý na to bral ohled, stejně tak je ale jasné, že rockový koncert bude k taneční a případně pogující aktivitě vybízet a i s tím musí každý počítat. Malé konflikty v publiku ale, zdá se, zůstaly u slovního vysvětlení. Fanoušci si tím pádem odnesli především propocené oblečení a znovunalezenou naději, že doba podobných koncertů se zase vrací.


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz